zajęcia z religii prawosławnej

Jedną z cech, która odróżnia cerkiew od innych budynków jest jej pokrycie kopułami. Kopuła jest symbolem nieba, Boga, świętych i świata anielskiego. Liczba kopuł nie jest dowolna i ma znaczenie symboliczne:
1 kopuła symbolizuje jedynego Boga
2 kopuły symbolizują 2 natury Jezusa Chrystusa
3 kopuły symbolizują Trójcę Świętą
5 kopuł symbolizuje Jezusa Chrystusa i 4 ewangelistów
7 kopuł symbolizuje 7 sakramentów
9 kopuł symbolizuje 9 stopni anielskich
13 kopuł symbolizuje Jezusa Chrystusa i 12 apostołów
33 kopuły symbolizują 33 lata życia Jezusa Chrystusa na ziemi
Na każdej kopule umieszczony jest krzyż, co oznacza, że cerkiew oddaje chwałę Jezusowi Chrystusowi.
Pierwsze zdjęcie: cerkiew pw św. Grzegorza Palamasa w Grecji.
Drugie zdjęcie: cerkiew pw św. Mikołaja w Tomaszowie Lubelskim
Zadanie dla dzieci: pokoloruj budynek cerkwi.Cerkiew to inaczej „(dom) Pana”, w uzupełnieniu do słowa eklezja „zgromadzenie”, później „świątynia”, „kościół”). Jest to budynek przeznaczony do sprawowania nabożeństw w Kościele prawosławnym. Jest przestrzenią sakralną dla celebracji Boskiej Liturgii. Prawosławni wierzą, że jest ona miejscem szczególnego przebywania samego Boga.
1 kopuła symbolizuje jedynego Boga
2 kopuły symbolizują 2 natury Jezusa Chrystusa
3 kopuły symbolizują Trójcę Świętą
5 kopuł symbolizuje Jezusa Chrystusa i 4 ewangelistów
7 kopuł symbolizuje 7 sakramentów
9 kopuł symbolizuje 9 stopni anielskich
13 kopuł symbolizuje Jezusa Chrystusa i 12 apostołów
33 kopuły symbolizują 33 lata życia Jezusa Chrystusa na ziemi
Pierwsze zdjęcie: cerkiew pw św. Grzegorza Palamasa w Grecji.
Drugie zdjęcie: cerkiew pw św. Mikołaja w Tomaszowie Lubelskim
Zadanie dla dzieci: pokoloruj budynek cerkwi.

Zdjęcia cerkwi i obrazek do kolorowania znajduje się  w załączniku poniżej.

Do pobrania: