GRUPA  I                  

wychowawcy: Ewa Wróblewska, Bogusława Czyrska,
pomoc nauczyciela: Urszula Nejman

MAJ 2017

Maj w naszej grupie był miesiącem rozwijania dziecięcych talentów, a to za sprawą licznych konkursów plastycznych, w których wzięliśmy udział. Oto nasi mali artyści:

- Pola Komosińska, Kuba Popławski, Oskar Liniewicz, Martyna Dębowska, Magdalena Niesterowicz; ,,Mały miś odwiedza znane bajki” – konkurs w ramach projektu ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury”; dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki

- Blanka Kulesza; ,,Pomagamy innym” – konkurs plastyczny; nagroda za zajęcie III miejsca w kategorii dzieci 3 i 4-letnich

- Blanka Wróbel, Martyna Dębowska, Marlena Obuchowska, Natalia Perkowska, Pola Kiryluk; ,,Przedszkolaki kochają przyrodę” – VII edycja konkursu plastycznego o zasięgu międzynarodowym; nagrodę otrzymały: Pola, Martynka; wyróżnienie zdobyła Natalka

Dnia 31 maja w naszym przedszkolu odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu przyrodniczego. Dzięki pozyskaniu wielu sponsorów, którzy poparli naszą inicjatywę, mogliśmy nagrodzić dzieci z naszego przedszkola oraz z placówek białostockich, litewskich, angielskich i Domu dziecka w Białowieży. Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliowośc i zainteresowanie sprawami przedszkola.

Wszystkim nagrodzonym ,,Motylkom” serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania dziecięcych talentów.

Uczestniczyliśmy w warsztatach cukierniczych ,,Cukier – lukier”, gdzie mogliśmy własnoręcznie wykonac lizaki z masy cukrowej. W trosce o zdrowie naszych ząbków wzięliśmy udział w warsztatach stomatologicznych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Dobrzyńską i studentki Towarzystwa TEB Edukacja. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej, poznały akcesoria stomatologiczne, grupy pokarmów ,,oczyszczających” nasze zęby: rzodkiewka, kalarepka, marchew, jabłko, orzechy. W oparciu o plansze poznały budowę zęba, zaś dzięki specjalnym interaktywnym makietom miały okazję wyleczyć ząbki Krokodylkowi. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach otrzymały szczoteczki, mini pasty i inne gadżety.

W naszym przedszkolu gościliśmy również rodziców z gr. II i III, którzy opowiadali nam o swojej pasji lub pracy. Dowiedzieliśmy się wiele na temat zwierząt gospodarczych – obejrzeliśmy slajdy przyrodnicze przygotowane przez Panią Mucharską. Wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych o charakterze militarnym – dzięki inicjatywie Pana Uszyńskiego mogliśmy zobaczyć jak wyglądał mundur z epoki napoleońskiej, poznać rodzaje używanej broni, posłuchać pogadanki na temat życia żołnierza oraz obejrzeć film z rekonstrukcji walk z początku XIX wieku. Obejrzeliśmy także pokaz tresury psów.

W maju zakończyliśmy misiowy projekt. Sympatyczny Miś Franio odwiedził wszystkie dzieci w ich domach. Dziękujemy rodzicom za aktywny udział w projekcie, otwartość na nową inicjatywę, zachowanie płynności podróży, skrupulatność w dokumentowaniu oraz piękne zdjęcia, dzięki którym mogliśmy stworzyć Dziennik Podróży Misia.

W tym miesiącu dużo czasu spędziliśmy na podwórku. Oprócz zabaw swobodnych na placu przedszkolnym, prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze z wykorzystaniem szkieł powiększających, rozegraliśmy mini mecz, rysowaliśmy kredą na chodniku. W dalszym ciągu trenujemy naszą zwinność, skoczność, gibkość.

W ramach zajęć dydaktycznych rozmawialiśmy na temat zwierząt z wiejskiego podwórka, poznaliśmy rolę niektórych zwierząt w życiu człowieka: przyjaciel, obrońca, siła robocza, źródło pożywienia i surowców; nazywaliśmy członków rodzin zwierząt, np. krowa-byk-cielaczek i ich domy, np. obora, chlew, stajnia, kurnik, gołębnik. Ponadto graliśmy na dzwonkach chromatycznych piosenkę ,,Kaczka” oraz wykonaliśmy makietę stawu i wycinankowe baranki.

W drugim tygodniu bliżej przyjrzeliśmy się wiosennym zmianom, które zaszły w sadzie i ogrodzie. Wzbogaciliśmy wiedzę na temat prac, poznaliśmy nazwy i zastosowanie wybranych narzędzi ogrodniczych. Utrwaliliśmy wiadomości na temat budowy roślin (kwiat, łodyga, liść, korzeń) i warunków potrzebnych do życia (światło, woda, żyzna gleba). Tańczyliśmy taniec ludowy do utworu ,,Jabłoneczka”.

Maj to także święto naszych kochanych mam. Stworzyliśmy zatem piękne portrety, które z pewnością zachwyciły; nauczyliśmy się piosenki i improwizacji muzyczno-ruchowej do utworu ,,Wianek dla mamy” oraz tańca z chustką tiulową ,,Arietta dla mamy”. W trosce o ćwiczenie sprawności manualnej i wyrabianie poczucia rytmu i koordynacji słuchowo-ruchowej dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach przeprowadzonych metodą System ,,Edukacja Przez Ruch” Doroty Dziamskiej.

W oczekiwaniu na Międzynarodowy Dzień Dziecka rozmawialiśmy o naszych prawach i obowiązkach, upodobaniach, marzeniach….

 

KWIECIEŃ 2017

Nowy miesiąc zaczęliśmy od wizyty dzieci, które już nie długo rozpoczną edukację w naszym przedszkolu. Dzień otwarty cieszył się sporym zainteresowaniem. Już od września nie będziemy najmłodszą grupą, dlatego staraliśmy się aby przyszłe przedszkolaki dobrze nas zapamiętały. Dużo się działo tego dnia: były zabawy w kącikach zainteresowań, zajęcia rytmiki, wspólne zabawy integracyjne na dywanie, zajęcia manualne przy stolikach z wykorzystaniem plasteliny, pianki modelarskiej. Dopisała pogoda, więc bawiliśmy się także na placu przedszkolnym.

W kwietniu kontynuujemy projekt ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Tym razem nasz Franio wędruje po domach Motylków, gdzie słucha bajek czytanych na dobranoc, towarzyszy w zabawie i pozuje do wspólnego zdjęcia. Każda podróż jest udokumentowana wpisem w Dzienniku Podróży Misia Frania. Pluszak odwiedził już: Zuzię A., Natalkę, Blankę K., Filipa, Magdę, Martynkę, Bożenkę, Polę K., Nataniela, Karola L., Olę, Blankę W., Zuzię P., ale ma chęć na więcej i na pewno już nie długo zagości w domach kolejnych dzieci. Projekt ma na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i zachęcanie do sięgania po książki.

W związku ze świętami Wielkiej Nocy w naszym przedszkolu odbył się kiermasz wielkanocny, z którego dochód przeznaczono na pomoc dzieciom z Białostockiego Hospicjum. Nasza grupa wykonała brokatowe jajeczka i urocze kolorowe kurki, które z pewnością udekorowały świąteczne stoły w domach naszych wychowanków. Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za zainteresowanie akcją. Po raz kolejny mogliśmy liczyć na Państwa dobre i otwarte serca.

Dnia 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, dlatego tez kwiecień jest miesiącem w którym szczególnie dużo mówiliśmy o ekologii, recyklingu, różnych działaniach, które możemy podjąć aby pomóc naszej przyrodzie, której jesteśmy częścią. W ramach zajęć edukacyjnych poznaliśmy rodzaje koszy i sposoby segregowania śmieci. Obejrzeliśmy przedstawienie pt. ,,Las” w wykonaniu starszych kolegów z gr. Biedronki oraz teatrzyk kukiełkowy o tematyce ekologicznej.

 

MARZEC 2017

Śnieg stopił się, czasem powieje wietrzyk, innym razem pokropi deszcz, rano jest jeszcze chłodno lecz po południu już bardzo przyjemnie, słoneczko ogrzewa promykami uśmiechnięte buzie przedszkolaków … - można by rzec ,,w marcu jak w garncu”. Już wiemy, co to znaczy, poznaliśmy zjawiska atmosferyczne przedwiośnia. Nazywamy podstawowe symbole wczesnowiosenne tj. bocian, bazie kotki na wierzbie, krokus, przebiśnieg, tulipan. Szukaliśmy oznak nowej pory roku obserwując florę i faunę, podczas spacerów w okolicy przedszkola i obserwacji przyrodniczych w ogrodzie przedszkolnym. Mieliśmy okazje obejrzeć na dużym ekranie bardzo ciekawy film przyrodniczy na temat wiosennych zmian zachodzących w przyrodzie. A skoro za oknem lekko się zazieleniło, zaprosiliśmy wiosnę również do naszej sali. W ramach zajęć plastyczno-technicznych wykonaliśmy dekorację naścienną w postaci kwiatków, chmurek i kropelek deszczu, bocianków. Poznaliśmy piosenkę pt. ,,Wiosna budzi się”, wiersz B. Formy pt. ,,Marcowa zabawa” oraz zabawę inscenizowaną pt. ,,Idzie wiosna polna drogą”. W ramach obchodów I Dnia Wiosny wystąpiliśmy w ekologicznym pokazie mody. W marcu obejrzeliśmy również spektakl teatralny o charakterze ekologicznym w wykonaniu Teatru Karuzela.

Przedwiośnie jest czasem, gdy szczególnie należy dbać o zdrowie. Samodzielnie zrobiliśmy zdrowe warzywne kanapeczki, które bardzo nam smakowały. Hartowaliśmy nasze organizmy podczas gimnastyki, spacerów i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Poznaliśmy grupy produktów niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Rozumiemy pojęcie ,,nowalijki”; prowadzimy obserwacji w naturalnym środowisku. Założyliśmy na parapecie w Motylkowej sali zielony ogródek: posialiśmy owies, posadziliśmy fasolę i cebulę; teraz czekamy aż nasze roślinki skiełkują.

W trosce o bezpieczeństwo odwiedziła nas pani policjantka z KP Nr 3. Pani Paulina Sidorska przeprowadziła pogadankę dotyczącą zasad właściwego korzystania z rowerów, używania elementów ochronnych: kasku, nakolanników, kamizelek odblaskowych itp., a także podróżowania samochodem z rodzicami w specjalnym foteliku, z wymaganymi pasami bezpieczeństwa. W ramach promocji czytelnictwa wśród dzieci przeczytała nam bajkę pt. ,,Trzy świnki”, zwracając uwagę, aby nie ufać obcym, którzy mogą być dla nas potencjalnie niebezpieczni.

 SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PANU TYCJANOWI KULESZY

ZA PRZEKAZANIE NA RZECZ GRUPY I PRZEDSZKOLA POMOCY DYDAKTYCZNYCH

 

LUTY 2017

Za nami kolejny miesiąc spędzony w przedszkolu. Drugie półrocze rozpoczęliśmy w dobrym nastroju i niezłej frekwencji. W lutym gościliśmy ostatnich pluszowych gości z innych przedszkoli, powrócił też nasz miś Franio. Teraz czeka go wędrówka po grupach przedszkolnych a następnie odwiedzi domy naszych maluszków. Zapewne w każdym usłyszy ciekawą bajkę lub opowiadanie.

Ferie za nami, lecz pozostały wspomnienia. Motylki opowiadały o wyjazdach do dziadków, wizytach w kinie i wielu innych wydarzeniach, których były częścią. Przedszkolny świat na nowo przywitał dzieci piosenką, wierszem, ciekawymi bajkami czytanymi podczas leżakowania, nowymi tańcami i zabawami badawczymi. Eksperymentowaliśmy z balonami i powietrzem, zrobiliśmy mokre i suche butelki sensoryczne, gdy jeszcze był mróz wykonaliśmy lodowe szybki i malowaliśmy na nich kolorowe witraże, zostaliśmy ,,mistrzami pędzla", bo czarowaliśmy farby i tworzyliśmy nowe kolory. Oj było wesoło!

W sezonie zimowym dokarmialiśmy ptaki. Uzupełnialiśmy pożywienie w karmnikach, obserwowaliśmy zachowania naszych skrzydlatych przyjaciół, szukaliśmy tropów na śniegu. W Walentynki odwiedziła nas Pani ornitolog, która bardzo ciekawie i przystępnie opowiedziała nam, w jaki sposób powinniśmy dbac o ptaki.

Z końcem lutego zaczęliśmy komponowac wspólną dekorację wiosenną. Dzieci bardzo zaangażowały się w temat, czego dowodem są piękne bazie kotki na naszej grupowej tablicy. Teraz pozostaje nauczyc się wiosennej piosenki i cierpliwie czekac na przyjście nowej pory roku.

 

STYCZEŃ 2017

W tym miesiącu mieliśmy okazję uczestniczyć w następujących wydarzeniach przedszkolnych:

- Bal karnawałowy w Restauracji Mozart

- Dzień Babci i Dziadka 

- II etap projektu pt. ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury" - Wędrówki misiów po białostockich przedszkolach

- integracja grup przedszkolnych podczas ferii zimowych

 

 

GRUDZIEŃ 2016

Grudzień był miesiącem wyjątkowo pracowitym w naszej grupie, uczestniczyliśmy w wielu ciekawych inicjatywach:

 • Mikołajki - impreza wewnątrz przedszkolna, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Mój Mikołaj" - nagrodzeni: Maja, Pola Kiryluk, Blanka K.,Filip, Kuba G.
 • Kiermasz bożonarodzeniowy,  z którego dochód przeznaczono na leczenie mamy wychowanki naszego przedszkola
 • Zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce świątecznej
 • Realizacja projektu pt. Mały Miś w świecie wielkiej literatury" - moduł I pod hasłem: Mały Miś i Boże Narodzenie; w ramach projektu dzieci: 1) wykonały pocztówki świąteczne, które wysłano do zaprzyjaźnionych przedszkoli na terenie Białegostoku, nasze przedszkole również otrzymało kilka misiowych pocztówek; 2) poznały zwyczaje bożonarodzeniowe i symbole świąteczne; 3) nauczyły się kolędy pt. ,,Chwała na wysokości" i pastorałki pt. ,,Nie płacz Jezu" napisanej specjalnie dla potrzeb realizacji projektu; 4) wykonały ozdoby choinkowe (pawie oczka i łańcuch) i ubrały świąteczne drzewko
 • Jasełka po polsku - obejrzenie przedstawienia w wykonaniu starszaków z naszego przedszkola
 • Bajkowa szopka - spektakl teatralny - Teatr pod Orzełkiem
 • Realizacja projektu pt. ,,Piątki z eksperymentem" - przeprowadzono następujące zabawy badawcze: Tęcza na mleku, Hodowla kryształów solnych, Stany skupienia wody, Tęcza kolorów

 

 

LISTOPAD 2016

Listopad przywitał nas deszczową, a momentami nawet i śnieżną pogodą. I choć za oknem siąpi nie marnujemy czasu, jest tyle ciekawych rzeczy do zrobienia. Ćwiczymy spryt, gibkość, skoczność i koordynację wzrokowo-ruchową, uczestnicząc w zabawach w sali gimnastycznej. Poznajemy nowe zabawy integracyjne, budujemy więzi społeczne, uczymy się w jaki sposób funkcjonowac w grupie, by czuć się jej częścią. Stale poszerzamy zakres działań o charakterze organizacyjno-porządkowym jak np. rozłożenie worka z pościelą. Staramy się aby te proste lecz bardzo potrzebne czynności weszły nam ,,w krew” i w przyszłości zmieniły się w nawyk. Jesteśmy dumni z tego, ze tak wiele potrafimy już zrobić samodzielnie.

W listopadzie zaczęliśmy przeprowadzać zabawy badawcze i proste eksperymenty z zakresu realizacji treści innowacji programowo-metodycznej pt. ,,Dlaczego w trawie piszczy”? Badaliśmy właściwości wody, sprawdzaliśmy co pływa a co tonie, jakie substancje rozpuszczają się w wodzie.

W tym miesiącu mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku ważnych wydarzeniach przedszkolnych i o zasięgu miejskim:

 • rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Barwy świata przyrody" - nagroda dla Bożenki Gierłachowskiej
 • wewnątrz przedszkolny Przegląd Recytatorski ,,Co w trawie piszczy?” pod hasłem ,,W koronie drzewa” (16.11); udział wzięli: Ola Siwik, Magda Niesterowicz, Zuzia Pogorzelska, Kuba Warwiński;
 • VII edycja Przeglądu Recytatorskiego ,,Co w trawie piszczy?” pod hasłem ,,W koronie drzewa” o zasięgu miejskim (23.11); naszą grupę reprezentowała Ola Siwik, recytując wiersz Lucyny Krzemienieckiej pt. ,,O dębie, co liście rozdawał”
 • przedszkolny konkurs plastyczny pt. ,,Mój przyjaciel miś”; dzieci nagrodzone:
 • konkurs plastyczny pt. ,,Misiaczek Przytulaczek” – prace konkursowe wykonały: Pola Kiryluk i Martynka Dębowska
 • Dzień Pluszowego Misia (25.11) – impreza pluszakowa w naszym przedszkolu

Dziękujemy rodzicom za zainteresowanie sprawami grupy, przygotowanie dzieci do udziału w proponowanych konkursach a przedszkolakom serdecznie gratulujemy!

 

 

PAŹDZIERNIK 2016

Mija kolejny miesiąc adaptacji. Od kilku tygodni przygotowujemy się do uroczystości Pasowania. Pod okiem naszych Pań ćwiczymy wiersze, piosenki i tańce. Staramy się bardzo aby ładnie wystąpić przed naszymi bliskimi i godnie wstąpić w poczet przedszkolaków Rumiankowego Przedszkola. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na nasz występ.

 

Uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka

27 października, godz. 14.30

sala rytmiczna

 

Oprócz codziennych zajęć dydaktycznych, dzieci wzięły udział w audycji muzycznej pt. Historia instrumentów, z ogromnym zainteresowaniem obejrzały spektakl teatralny o sile przyjaźni. Dziewczynki: Magda, Bożenka i Maja przygotowały prace plastyczne na konkursy o tematyce jesiennej. Teraz zbieramy żołędzie dla dzików z Białostockiego ZOO.

Dzieci 4-letnie z naszej grupy uczestniczyły w logopedycznym badaniu przesiewowym, które przeprowadziła specjalistka z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Białymstoku.

 

Znalezione obrazy dla zapytania dziękujemy

Panu Tycjanowi Kuleszy, Panu Maciejowi Czemiel, Panu Perkowskiemu

za przekazanie na rzecz grupy i przedszkola wielu pomocy dydaktycznych i materiałów plastycznych

 

 

 

WRZESIEŃ 2016                         

 

,,Do przedszkola idzie maluch, tup tup, tup tup

Wszyscy dziś malucha chwalą, tup tup, tup tup ....."


..... i dla nas nadszedł czas, aby poznać to magiczne miejsce, jakim jest przedszkole. Jesteśmy najmłodszą grupą ale mimo to dzielnie stawiamy pierwsze kroki wśród starszych dzieci.
Wrzesień mija nam pod hasłem adaptacji: poznajemy nowych kolegów, nasze panie, sale przedszkolne i plac zabaw. Codziennie uczestniczymy w zajęciach muzyczno-ruchowych, plastycznych i innych rozwijających nasze umiejętności skupiania uwagi, koordynacji ruchowej i mowę. Chętnie bawimy się na świeżym powietrzu, spacerujemy w okolicy przedszkola, aby poznać najbliższą okolicę i przyjrzeć się zmieniającej przyrodzie. Z każdym dniem jesteśmy coraz bardziej samodzielni, zaradni, chętnie pomagamy sobie nawzajem. Mniej tęsknimy za mamą i tatą a przedszkole po woli staje się naszym ,,drugim" domem. 

Obejrzeliśmy już pierwszy przedszkolny teatrzyk, który przybliżył nam legendy polskie. Uczestniczyliśmy również w kolorowym przemarszu po ulicach osiedla, który zorganizowano z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
 

,,Tak wygląda świat nasz mały, świat magiczny - doskonały!"
 

 

                 Znalezione obrazy dla zapytania dziękujemy

Pani Marcie Lech

Panu Tycjanowi Kuleszy

Panu Marcinowi Warwińskiemu

za podarowanie na rzecz grupy wielu pomocy dydaktycznych i zabawek

 
grupy
Przedszkole Samorządowe nr 77 "Rumiankowe Przedszkole" im.Simony Kossak w Białymstoku
ul. Rumiankowa 15, 15-665 Białystok   
tel: 85 661-38-55 ,   e-mail: ps77@um.bialystok.pl