GRUPA  I

wychowawcy: Pani Dorota, Pani Katarzyna
pomoc nauczyciela: Pani Urszula

Wrzesień w grupie Motylków przebiegał pod znakiem adaptacji. Nie jest to proces łatwy ani krótki, jednak powoli, małymi kroczkami zdobywamy zaufanie naszych nowych wychowanków. Podstawa programowa jest realizowana w czterech obszarach: rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego. W pierwszym miesiącu najważniejsze jest poznanie nowego otoczenia, kolegów i koleżanek oraz pań pracujących w grupie, stąd dużo miejsca poświęcamy na zabawy integracyjne oraz swobodne. Staramy się zapewnić dzieciom dużo ruchu zarówno w sali, jak i na świeżym powietrzu. Zaczęliśmy od poznania nazwy grupy, co było okazją do zainscenizowania etapów rozwoju motyla. W pierwszym okresie pobytu dzieci w przedszkolu uczymy się bezpiecznie bawić, korzystać z dostępnych zabawek i pomieszczeń oraz kształtujemy nawyki higieniczne.

PAŹDZIERNIK

Jesień dostarcza wielu tematów do zabaw i zajęć. Przyroda wokół zachęca do ekspresji twórczej: muzycznej i plastycznej, liście ułatwiają zapoznanie się         z większą gamą kolorów, a więc tę podstawową poszerzyliśmy o brązy i pomarańcze w różnych odcieniach.Braliśmy udział w ekologicznej akcji „Ratujmy kasztany” zbierając opadłe liście kasztanowca. Ale nie tylko – sprzątaliśmy nasze podwórko ochoczo i z entuzjazmem.Najważniejszym wydarzeniem było Pasowanie na Przedszkolaka, które pozwoliło nam stać się „pełnoprawnymi” członkami naszej rumiankowej społeczności.

LISTOPAD

Już pod koniec października rozpoczęliśmy przygotowania do uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak na małych patriotów przystało uczyliśmy się polskiego hymnu, patriotycznej piosenki i wiersza, rozmawialiśmy o naszej ojczyźnie, której piękno ma niejedno oblicze: góry, jeziora, morze lasy. Na początku listopada poznaliśmy kulturę ludową poprzez dawne przedmioty codziennego użytku i muzykę.

GRUDZIEŃ

Grudzień to czas wyjątkowy i staraliśmy się wyjątkowo go przeżyć. Na początku miesiąca 6 grudnia zaprosiliśmy do nas Św. Mikołaja i wykonując różne zadania,    a także śpiewając i bawiąc się czekaliśmy na jego przybycie. Pani Ula wykonała przepiękną dekorację, dzięki której nasza sala rytmiczna zamieniła się w zimową krainę. Uczyliśmy się wspólnie piosenek na jego przywitanie.Kolejnym ważnym wydarzeniem było spotkanie wigilijne z rodzicami. Dzieci zaprezentowały część artystyczną, a następnie wspólnie z rodzicami wykonały ozdoby na choinkę.

W ostatnim tygodniu przed świętami słuchaliśmy kolęd oraz piosenek świątecznych w języku angielskim, ozdobiliśmy naszą choinkę czerwonymi Mikołajkami oraz tradycyjnymi łańcuchami z papieru, a potem piekliśmy pachnące pierniki.

STYCZEŃ

Nowy Rok powitaliśmy piosenką o „Niebieskim Baloniku”, która wprowadziła nas w czas karnawału. Bawiliśmy się więc wesoło na balu przebierańców, a już następnego dnia gościliśmy w naszej grupie Babcie i Dziadków. Przygotowywaliśmy się do tej uroczystości od początku miesiąca szlifując swój program, a także wykonując własnoręcznie upominki.

LUTY

17 lutego obchodzimy Dzień Kota, w związku z tym przygotowaliśmy się do tego teatralnie. Pierwsze przedstawienie powstało w oparciu o wiersz H. Bechlerowej "Myszki" i zostało zagrane na żywo przez dzieci do tekstu recytowanego przez nauczyciela.Drugie przedstawienie odbyło się w formie teatrzyku cieni w oparciu o tekst W. Badalskiej „ Muzyka na Krzywej Wieży". Gościnną widownię stanowiły dzieci z gr. Żabek. Historia o muzykalnym kocie bardzo się wszystkim spodobała, a po zakończeniu spektaklu dzieci mogły narysować kotki wg własnego pomysłu. Kolejnym tematem w tym miesiącu były zasady dobrego wychowania, czyli jak uprzyjemnić sobie czas w przedszkolu. zarówno podczas zabaw, jak i codziennych obowiązków powinniśmy pamiętać o miłych słowach i uprzejmych gestach, które wyrażają wzajemny szacunek.Za używanie wszelkich form grzecznościowych dzieci otrzymywały malutkie czerwone serduszka. W ostatnim tygodniu lutego zwracamy uwagę ponownie na zagadnienia związane ze zdrowiem: odżywianie, ruch na świeżym powietrzu oraz dbałość o higienę. Aby zachęcić dzieci do zjadania zdrowych posiłków postanowiliśmy włączyć je w ich przygotowanie. Na efekty pewnie trzeba będzie poczekać, ale warto, bo już po pierwszych zajęciach było widać, że dzieci mają ochotę spróbować kanapkę, którą samodzielnie zrobiły.

MARZEC

W oczekiwaniu na przyjście wiosny założyliśmy ogródek w sali. Poznawaliśmy nazwy pierwszych wiosennych kwiatów i uczyliśmy się, że nie wolno ich zrywać. Podczas spacerów obserwowaliśmy pierwsze zmiany w przyrodzie. Uczestniczyliśmy w wiosennym pokazie mody. Marzec to także czas zmiennej pogody, więc poznawaliśmy takie zjawiska, jak grad czy deszcz ze śniegiem.

KWIECIEŃ

W tym miesiącu cieszyliśmy się z budzącej się na dobre przyrody i przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Była to okazja do poznania pracy na wsi oraz żyjących tam zwierząt. Ich zwyczaje pomogła nam poznać Helena Bechlerowa, która w wierszu „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował” żartobliwie ukazała różnice między nimi. Piękne pomoce do zabawy wykonała pani Ula. Ważnym wydarzeniem w naszej grupie była wizyta w bibliotece na ul. Zielonogórskiej. Przywitała nas bardzo serdecznie pani Ela, która oprowadziła dzieci po bibliotece, a następnie przeczytała historię o bardzo żarłocznej gąsienicy. Ucieszyliśmy się z tego, ponieważ nasza grupa nosi nazwę Motylków i mogliśmy jeszcze raz przypomnieć sobie etapy rozwoju motyla. Dzieci miały też okazję wysłuchać opowiadania o Muminkach. To była bardzo udana przygoda :)

grupy