Nasza Patronka

Simona Kossak
 

Grupa III "Sowy"

Wychowawczynie: Pani Jolanta, Pani Beata i Pani Joanna

 

Styczeń

Podczas ferii zimowych, dnia 30 stycznia 2019 r. byliśmy na wycieczce  w bibliotece osiedlowej filii Książnicy Podlaskiej na zajęciach edukacyjnych tematycznie związanych z zimą. Posłuchaliśmy bajki opowiadającej o przygodach żubra Pompika i tropach znalezionych na śniegu. Wykonaliśmy tu prace plastyczne, udzieliliśmy wywiadu dla Radia Białystok,  wypożyczyliśmy kilka hitów literatury dla dzieci i umówiliśmy się na kolejne spotkania.

Zachęcamy rodziców do zapisania dzieci do biblioteki. Możemy rozwinąć w naszych pociechach potrzebę  zażyłości z książką. Ułatwi im to start w szkole, podniesie pewność siebie i rozbudzi ciekawość świata, poszerzy  zainteresowania, wyrobi nawyk obcowania z literaturą. O przeczytanych książkach możemy rozmawiać, a na ich podstawie rozwiązywać problemy, o których czasami sami nie potrafimy mówić. Książka to namacalna wiedza dla dziecka i radość obcowania z nią. Skłania rodzica do bliskości, o którą dzieci często zabiegają a nawet walczą. Tak mało trzeba do pełni szczęścia dla nas i naszych pociech. A takich chwil się nie zapomina. Te wspólnie spędzone chwile zostają z dzieckiem na całe życie i programują je do powielania tego wzoru w dorosłości, gdy będą zakładać swoje rodziny.

To ważny moment i nic nie kosztuje. Wybór książek  jest tu ogromny. Miłe panie bibliotekarki mogą podpowiedzieć i wskazać książki na topie, dostosowane poziomem do rozwoju naszych dzieci. W bibliotece można spędzić naprawdę miłe chwile w poszukiwaniu tej właściwej książki. Niektóre można przeczytać na miejscu. Zainteresowani rodzice mogą stworzyć rytuał rodzinnych cyklicznych spotkań, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.

Można tu wyrobić sobie bezpłatną  kartę użytkownika, dzięki której  będziemy mogli wypożyczać  książki, audiobooki i filmy w dowolnej bibliotece naszego miasta. Książki możemy zamawiać i rezerwować drogą internetową.Takie oto mamy udogodnienia.  I jak tu nie skorzystać z takiej okazji?

                     Zapraszam Państwa do skorzystania z tej propozycji

                                                                                                 Jolanta Kłusewicz

 

Serdeczne życzenia  zdrowia i spełnienia  marzeń w Nowym 2019 Roku  składamy Państwu i wszystkim Dzieciom.

Niech to będzie dla nas wszystkich dobry Rok!

 

Grudzień

W grudniu przygotowaliśmy jasełka dla Rodziców. Mogliśmy w tym dniu być razem i zobaczyliśmy, jak duży postęp dokonał się w naszych dzieciach i ich rozwoju, samodzielności i umiejętnościach estradowych.  Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za tak wspaniałe stroje dla dzieci, za zaangażowanie i dobre słowo. To wszystko zaważyło na efekcie końcowym, który był perfekcyjny.

Jasełka  obejrzały też dzieci z naszego przedszkola, cała kadra pedagogiczna, obsługa przedszkola, przedstawiciele  Rady Rodziców i goście ze Szwecji.  Wszystkim się nasze występy podobały, więc postanowiliśmy jeszcze pokazać je naszym ukochanym Babciom i Dziadkom  z okazji ich święta  dnia 18 stycznia, jeszcze przed feriami.

Dziękujemy Panu Piotrowi – tacie Natana, który   pomógł nam  upiąć scenografię groty betlejemskiej. Dzieciom za  trud i pracę, jaką włożyły  w przygotowania  tego wydarzenia.

Przy okazji pragniemy serdecznie podziękować pani Monice – mamie Kamili, w imieniu naszym i dzieci za zaangażowanie w rozwój czytelniczy naszych pociech i podarowanie nam cennych gier i układanek . Pani Monika ponad to bardzo zaangażowała  się w prace ogrodnicze przy naszym Ogródku Sensorycznym. Jesteśmy Jej bardzo wdzięczni.

Dziękujemy Państwu za zaangażowanie w akcji Góra Grosza, w której uzbieraliśmy aż 32 złote i 36 groszy (najwięcej ze wszystkich grup) i jesteśmy na prowadzeniu w zbiórce baterii. Jesteśmy pełni podziwu determinacji i Państwa skuteczności. Dziękujemy.

 

W grudniu stworzyliśmy też piękną galerię przedszkolną w postaci prac ukazujących anioły i Mikołaje. Prace te można jeszcze obejrzeć a my już szykujemy się do kolejnej wystawy.

Od stycznia powitaliśmy w naszych progach nową nauczycielkę - panią Joannę. Życzymy jej miłej współpracy  z nami i dużo radości każdego dnia.

Wszystkim dzieciom życzymy udanych i bezpiecznych ferii!

 

Listopad

Tegoroczny listopad rozpoczął się dla Sówek bardzo pracowicie. Po kilku dniach wolnych, pełnych refleksji i zadumy związanej z Dniem Zadusznym, dzieci z dużym zapałem przygotowywały się do Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Flagi biało- czerwone, godła, kotyliony, plakaty z krajobrazami polskimi stanowiły nie tylko piękną dekorację, ale również powodowały utrwalanie wyglądu i znaczenia symboli narodowych.

Pogłębiając wiedzę dotyczącą naszego kraju, dzieci rozmawiały o istocie i dużym znaczeniu najbliższego otoczenia w codziennym życiu człowieka- dom, rodzina, podwórko, przedszkole, praca itp. Określały prawa i obowiązki jakie powinien mieć oraz przestrzegać zarówno dorosły, jak i dziecko.

Okrywały kolejne litery- i, d, k, t

W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości chętne dzieci i rodzice wzięły udział w rodzinnym konkursie plastycznym "Piękna nasza Polska cała". Gratulujemy zaangażowania i pięknej twórczości  Lenie, Gabrysi, Joasi, Juliannie, Olafowi, Antoniemu, Filipowi K.!

Za nami również Przegląd recytatorski "Co w trawie piszczy?" pod hasłem: Przyroda Polski w czterech porach roku. Wszyscy odważni mali artyści zostali nagrodzeni brawami, dyplomami oraz upominkami. Hubert O. otrzymał możliwość powtórnej recytacji w etapie miejskim przeglądu, który odbył się w naszym przedszkolu 15 listopada. Gratulujemy!!!

Jedną z bardzo ważnych kolejnych lekcji edukacyjnych dla dzieci były odwiedziny strażaka, który przybliżył naszym przedszkolakom charakter pracy w straży pożarnej. Zademonstrował etapy zakładania stroju strażaka podczas rozpoczętej akcji ratunkowej. Dzieci miały możliwość obserwacji, dotknięcia, posłuchania różnego rodzaju akcesoriów związanych z zawodem strażaka. To była bardzo pouczająca, poprowadzona w niesamowicie przystępny informacyjnie sposób, prelekcja.

W ramach programu edukacyjnego Świadomy Przedszkolak dzieci wzięły udział w pouczających zajęciach poprowadzonych przez przedstawicieli fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych. Przy zastosowaniu różnych technik i metod dzieci brały udział w zaimprowizowanych sytuacjach jakie na co dzień towarzyszą osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim, niewidomym, głuchym i głuchoniemym. To była piękna i mądra lekcja tolerancji dla nas wszystkich!

Listopadowe Święto Pluszowego Misia zamieniło piątkowy dzień w przytulne, pluszowe, milutkie Święto. W towarzystwie kolegów i koleżanek oraz swoich ukochanych misiów dzieci brały udział w przedszkolnych obchodach Święta- recytowały, śpiewały i tańczyły podczas uroczystości poprowadzonej przez grupę Biedronek. Naszym młodszym kolegom bardzo dziękujemy!

 

Październik 

Przygotowania do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości rozpoczęte. W związku z tym starszaki pilnie uczą się 4 zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego", pieśni "Przybyli ułani pod okienko" oraz "Polska- moja ojczyzna".

Przepiękna październikowa jesień rozpieszcza wszystkich swoją aurą, ale dzieci mimo wszystko starają się przyswajać jak największą ilość wiedzy, doskonalą swoje umiejętności fizyczne, społeczne, rozwijają się emocjonalnie. Na początku miesiąca odkrywały tajemnice życia zwierząt w okresie wczesnojesiennym; rozmawiały o ich przygotowaniach do zimy, brały udział w zabawach badawczych z wykorzystaniem darów jesieni.

"Sowy" zgłębiały tajniki powstawania wybranych produktów spożywczych- nabiału oraz pieczywa. Przy pomocy lup poszukiwały ziarenek kwarcu w miseczkach z piaskiem, i tak etapami, zostały zapoznane z historią powstawania szkła.

Zarówno we wrześniu jak i w październiku dzieci oglądały teatrzyki przedszkolne, które przyjeżdżają do nas nawet z dalszych zakątków Polski. Gościły u nas spektakle: "Wyspa pacynek", "Nie tylko Brzydkie kaczątko" Teatru CoNieco, "Jak przechytrzyć wilka" Teatru Fraszka z Warszawy.

Do tej pory poznaliśmy litery: o, a, m, e. Dzieci podejmowały próby odczytywania  krótkich wyrazów lub sylab stworzonych z poznanych liter. W dalszym ciągu towarzyszy nam również czytanie globalne.

11 października starszaki wzięły udział w Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej przez ich młodszych kolegów- grupę Pszczółek.

 

W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" gościliśmy w naszej grupie Mamę Julianki- Panią Małgorzatę.

Serdecznie dziękujemy za chęci i poświęcony czas!!smiley

 

Wrzesień

Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego rozpoczęliśmy wspomnieniami wakacyjnymi, prezentacją przywiezionych z letnich podróży pamiątek. Chętne dzieci miały możliwość podzielenia się swoimi opowieściami z innymi. Nie mogło się obyć bez poruszenia tematyki bezpieczeństwa przedszkolaków, i nie tylko, w drodze do przedszkola, na ulicy, przejściu dla pieszych itp. Dzieci przypomniały i utrwaliły wygląd, nazwy i znaczenie wybranych znaków drogowych. Dokonywały podziału sytuacji bezpiecznych i niebezpiecznych, których możemy być uczestnikami na drodze.

"Sowy" wspólnie z innymi grupami przedszkolnymi obchodziły uroczyście Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Przemarsz osiedlowy uliczkami Zielonych Wzgórz, okraszony donośnymi okrzykami, wprowadził w sympatyczny nastrój zarówno dzieci jak i przypadkowych przechodniów smiley

"Idzie do nas jesień przez... park, las, ogród i sad"- przyjście nowej pory roku wręcz zobowiązało nas do bliższego poznania darów i skarbów jesiennych, które możemy znaleźć w lesie bądź parku. Dzieci rozmawiały o wybranych gatunkach grzybów, rozróżniały drzewa na podstawie liści i ich owoców. Smakowicie zrobiło się na przełomie września i października kiedy kończąc tematykę jesiennych sadów i ogrodów przedszkolaki przygotowały Sałatkę podlaską oraz deser waflowo- truskawkowy.

Dzień Niepodległości w przedszkolu

Nasze sześciolatki, jak na najstarszą grupę przystało, dostojnie i podniośle rozpoczęły przedszkolną Uroczystość 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Indywidualne recytacje, zbiorowy śpiew utworów patriotycznych oraz pięknie odtańczony taniec ludowy Trojak przyniósł zgromadzonym wiele radości.Z życia codziennego Sówek :-)"Sałatka Podlaska i wafelki"- zadanie kulinarne w ramach projektu Piękna nasza Polska Cała


 
grupy
Przedszkole Samorządowe nr 77 "Rumiankowe Przedszkole" im.Simony Kossak w Białymstoku
ul. Rumiankowa 15, 15-665 Białystok   
tel: 85 661-38-55 ,   e-mail: ps77@um.bialystok.pl