Grupa III "Sowy"

Wychowawczynie: Pani Jolanta i Pani Beata

Październik

Przygotowania do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości rozpoczęte. W związku z tym starszaki pilnie uczą się 4 zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego", pieśni "Przybyli ułani pod okienko" oraz "Polska- moja ojczyzna".

Przepiękna październikowa jesień rozpieszcza wszystkich swoją aurą, ale dzieci mimo wszystko starają się przyswajać jak największą ilość wiedzy, doskonalą swoje umiejętności fizyczne, społeczne, rozwijają się emocjonalnie. Na początku miesiąca odkrywały tajemnice życia zwierząt w okresie wczesnojesiennym; rozmawiały o ich przygotowaniach do zimy, brały udział w zabawach badawczych z wykorzystaniem darów jesieni.

"Sowy" zgłębiały tajniki powstawania wybranych produktów spożywczych- nabiału oraz pieczywa. Przy pomocy lup poszukiwały ziarenek kwarcu w miseczkach z piaskiem, i tak etapami, zostały zapoznane z historią powstawania szkła.

Zarówno we wrześniu jak i w październiku dzieci oglądały teatrzyki przedszkolne, które przyjeżdżają do nas nawet z dalszych zakątków Polski. Gościły u nas spektakle: "Nie tylko Brzydkie kaczątko" Teatru CoNieco, "Jak przechytrzyć wilka" Teatru Fraszka z Warszawy.

Do tej pory poznaliśmy litery: o, a, m. Dzieci podejmowały próby odczytywania  krótkich wyrazów lub sylab stworzonych z poznanych liter. W dalszym ciągu towarzyszy nam również czytanie globalne.

11 października starszaki wzięły udział w Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej przez ich młodszych kolegów- grupę Pszczółek.

Wrzesień

Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego rozpoczęliśmy wspomnieniami wakacyjnymi, prezentacją przywiezionych z letnich podróży pamiątek. Chętne dzieci miały możliwość podzielenia się swoimi opowieściami z innymi. Nie mogło się obyć bez poruszenia tematyki bezpieczeństwa przedszkolaków, i nie tylko, w drodze do przedszkola, na ulicy, przejściu dla pieszych itp. Dzieci przypomniały i utrwaliły wygląd, nazwy i znaczenie wybranych znaków drogowych. Dokonywały podziału sytuacji bezpiecznych i niebezpiecznych, których możemy być uczestnikami na drodze.

"Sowy" wspólnie z innymi grupami przedszkolnymi obchodziły uroczyście Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Przemarsz osiedlowy uliczkami Zielonych Wzgórz, okraszony donośnymi okrzykami, wprowadził w sympatyczny nastrój zarówno dzieci jak i przypadkowych przechodniów smiley

"Idzie do nas jesień przez... park, las, ogród i sad"- przyjście nowej pory roku wręcz zobowiązało nas do bliższego poznania darów i skarbów jesiennych, które możemy znaleźć w lesie bądź parku. Dzieci rozmawiały o wybranych gatunkach grzybów, rozróżniały drzewa na podstawie liści i ich owoców. Smakowicie zrobiło się na przełomie września i października kiedy kończąc tematykę jesiennych sadów i ogrodów przedszkolaki przygotowały Sałatkę podlaską oraz deser waflowo- truskawkowy.

Z życia codziennego Sówek :-)

"Sałatka Podlaska i wafelki"- zadanie kulinarne w ramach projektu Piękna nasza Polska Cała

grupy