Nasza Patronka

Simona Kossak
 

GRUPA II 

wychowawczynie: Ewa Wróblewska, Agnieszka Maślińska

Magdalena Wasilczyk-Kryńska

 

LUTY

A u nas zmiany! W II półroczu powitaliśmy nową wychowawczynię – Panią Magdalenę Wasilczyk-Kryńską. W każdą środę osłuchujemy się ze słówkami i zwrotami w języku angielskim, który prowadzi Pan Krzysztof Paszkiewicz. W ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych i realizacji akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy mamę Karola, Panią Martę Lech. W połowie miesiąca praktyki zaczęły realizować studentki z III roku Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Z Panią Agatą realizowaliśmy zagadnienia związane z Czarnym Lądem i jego mieszkańcami. Już niedługo odwiedzi nas studentka Klaudia.

W tym miesiącu rozmawialiśmy o zwierzętach egzotycznych oraz tych bardziej swojskich, dostępnych bezpośredniej obserwacji. A że zima mroźna, dokarmialiśmy ptaki, eksperymentowaliśmy ze  śniegiem i lodem. Poznaliśmy zasady bezpiecznej zimowej zabawy.

 W lutym poznaliśmy piosenkę pt. ,,Biała Pani Zima” i wiersz pt. ,,Zimowa wyliczanka”, graliśmy na instrumentach, uczestniczyliśmy w improwizacjach muzyczno-ruchowych i zabawach relaksacyjnych. Utrwaliliśmy liczebniki w zakresie 10,  dodawaliśmy i odejmowaliśmy na konkretach, porównywaliśmy liczebność zbiorów z wykorzystaniem znaków matematycznych ( > =  <), które nie dawno poznaliśmy. A prace plastyczne ,,Zimowe baletnice” zdobią naszą salę i jeszcze długo będą wirować pod sufitem.

 

Pani Marcie Lech za wsparcie akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom

Studentce Wydziału Pedagogiki i Psychologii - Pani Agacie Skorupa

za prowadzenie zajec w ramach praktyk studenckich

 

STYCZEŃ 

Czas świątecznego lenistwa już za nami. Nowy Rok postawił przed naszą grupą kolejne wyzwanie – Dzień Babci i Dziadka. Na tę okoliczność przygotowaliśmy występ, podczas którego nasi najbliżsi 19 stycznia 2018r. mogli posłuchać jak recytujemy, tańczymy, śpiewamy i gramy na instrumentach muzycznych. Goście nie zawiedli, tłumnie zjawili się w sali rytmicznej, co nas bardzo ucieszyło. Nie ma bowiem większej radości dla dziecka niż zainteresowanie ze strony dorosłych i chęć wspólnego przeżywania ważnych uroczystości przedszkolnych. Z pewnością występ podobał się także zaproszonym gościom. Oprócz wrażeń artystycznych, otrzymali także upominki wykonane przez wnuczęta. Aby upamiętnić wydarzenie była też sesja zdjęciowa.

Dnia 15 stycznia 2018r. bawiliśmy się w Restauracji Mozart na Balu Choinkowym. Biletem wstępu było przebranie karnawałowe i dlatego na sali pojawiły się: księżniczki, czarodziejki, batmani, rycerze, kotki i inne postaci. Zabawy taneczne przy ubiegłorocznych hitach, konkursy sprawnościowe, tańce-przytulańce i taneczne pociągi to tylko niektóre atrakcje tej imprezy. Odwiedził nas także długo oczekiwany Mikołaj, który co prawda zjawił się tylko na chwilkę, ale za to w przedszkolu zostawił torby pełne słodkości.

W styczniu na zajęciach dydaktycznych poruszaliśmy tematy związane z rodziną: nazywaliśmy członków naszych rodzin, opisywaliśmy ich wygląd, rysowaliśmy portrety. Rozmawialiśmy także o emocjach i uczuciach względem bliskich nam osób w przestrzeni domowej i przedszkolnej. W oparciu o historyjki obrazkowe określaliśmy, jak może się czuć dziecko, któremu stała się jakaś krzywda i w jaki sposób koledzy mogą mu pomóc w trudnej sytuacji. Poznaliśmy piosenkę o tematyce zimowej pt. ,,Biała Pani Zima” i  zimową zabawę muzyczno-naśladowczą w języku angielskim pt. ,,Snowflace”. W ramach zajęć matematycznych korzystaliśmy z mozaiki geometrycznej. Utrwaliliśmy podstawowe figury geometryczne, odwzorowywaliśmy kształty pokazane na ilustracjach, segregowaliśmy wg wskazanej cechy, przeliczaliśmy elementy zbioru w zakresie 10. Stale integrujemy się podczas wspólnych zabaw i gier. Staramy się bawić zgodnie, z poszanowaniem cudzej własności i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa pod czujnym okiem naszych pań.

Przed nami ferie zimowe. Mamy nadzieję, że uda nam się zrobić na śniegu anioła/orła lub ulepić dużego bałwana! A za dwa tygodnie wrócimy wypoczęci i otwarci na nowe wyzwania, które z pewnością otworzy przed nami II półrocze w grupie ,,Żabek”.

      Pani Beacie Pliszka 

                                          za wsparcie akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom"

 

GRUDZIEŃ

Z uwagi na to, że grudzień to wyjątkowy czas, w naszym przedszkolu w tym miesiącu, na wszystkie Dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Zaczęło się bardzo przyjemnie, bo 4 grudnia mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl pt. "Baśni i bajek Co Nieco", w wykonaniu Teatru Co Nieco.  W kolejnych dniach było coraz przyjemniej. 6 grudnia świętowaliśmy wszyscy Imieniny Mikołaja!!! J W czasie uroczystości mikołajkowej, której gospodarzami byli Koledzy i Koleżanki z grupy Biedronek bawiliśmy się wybornie! Braliśmy udział w różnorodnych konkursach zręcznościowych, uczyliśmy się zimowych tańców a na koniec mieliśmy zaszczyt gościć… Świętego Mikołaja!!! Przybył do nas ze słodkimi upominkami, poświęcił czas na wysłuchanie naszych życzeń dotyczących prezentów, obejrzał nasze występy artystyczne, zrobił zdjęcia i popędził do kolejnego przedszkola, w którym tak jak u nas, czekały na niego zniecierpliwione przedszkolaki. J 13 grudnia braliśmy udział w warsztatach cukierniczych „Cukier Lukier”. W tym dniu zamieniliśmy się w pomocników Świętego Mikołaja i samodzielnie wykonywaliśmy świąteczne lizaki, które na koniec zabraliśmy do domu jako słodką niespodziankę. Mniam!

Oprócz przyjemności, grudzień to był także miesiąc ciężkiej pracy. Czekało nas bowiem nie lada wyzwanie, a mianowicie- przedstawienie jasełkowe, przed jakże zacną publicznością, którą stanowili nasi najbliżsi. Aby stanąć na wysokości zadania musieliśmy najpierw nauczyć się wiele świątecznych wierszyków, pastorałek i kolęd (także w języku angielskim). W trakcie przedstawienia, wszyscy się trochę stresowaliśmy ale wystąpiliśmy najpiękniej jak potrafiliśmy. Na koniec dostaliśmy od wszystkich ogromne brawa i pochwały ze strony Pani Dyrektor. Po jasełkach wspólnie z Rodzicami mogliśmy się udać na kiermasz świąteczny, na którym kupowaliśmy piękne ozdoby choinkowe, samodzielnie przez nas wykonane. Dochód  z kiermaszu, został przekazany potrzebującym z Fundacji „Pomóż Im”. Po miesiącu pełnym wrażeń i ciężkiej pracy udaliśmy się na odpoczynek, by celebrować Boże Narodzenie we własnych domach w gronie najbliższych. Teraz pełni sił i energii, z nowymi postanowieniami, wkraczamy w Nowy 2018 rok!

 

Pani Urszuli Wolańskiej i Panu Markowi Andrejuk za przekazanie na rzecz grupy ozdób  świątecznych 

 

 

LISTOPAD 

Minął kolejny miesiąc w przedszkolu. Choć za oknem szaro i deszczowo, to w naszej grupie kwitną nowe aktywności, na brak zajęć nie narzekamy.

Listopad minął nam pod hasłem ,,rodziny”, a tematyka zajęć dydaktycznych dotyczyła tego szerokiego zagadnienia. Rozmawialiśmy o naszych rodzinach, nazywaliśmy członków bliższej i dalszej rodziny, opisywaliśmy wygląd rodziców, rodzeństwa, dostrzegaliśmy charakterystyczne cechy,  określaliśmy zawody wykonywane  przez członków rodziny.

Poznaliśmy różne rodzaje domów ludzkich oraz zwierząt (np. gawra, dziupla, ul, buda). Nazywaliśmy też pomieszczenia i sprzęty AGD, które znajdują się w każdym domu.

Oprócz ludzi, w naszych domach mieszkają także zwierzęta. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest stworzenie zwierzęciu właściwych warunków: karmienie, wizyty u weterynarza, zapewnianie odpowiedniego miejsca na odpoczynek i sen, wychodzenia na spacer. Już wiemy jak duża odpowiedzialność spoczywa na nas, gdy chcemy mieć ukochane zwierzątko. Wspomnieliśmy również o bezdomnych zwierzętach, którym można pomóc oraz o tych ze schroniska.

W listopadzie poznaliśmy 3 piosenki: ,,Płyną chmurki”, ,,Pan Listopad”, ,,Kotki dwa”. Nauczyliśmy się choreografii dwóch tańców  w parze.

Pod koniec miesiąca wystąpiliśmy przed dziećmi z naszego przedszkola. Przedstawienie pt. ,,Bal pod Dębem” z okazji Dnia Pluszowego Misia z pewnością wzbogaciło to piękne święto. Tego dnia każde dziecko zabrało ze sobą ukochanego misia, były wspólne zabawy, tańce i konkursy. Pięcioro dzieci z naszej grupy: Zuzia Andrejuk, Karolinka Kotik, Blanka Wróbel, Karol Wolański, Michał Czemiel otrzymało nagrody za konkurs plastyczny ,,Mój przyjaciel miś”.

Obecnie przygotowujemy się do Mikołajek i świąt Bożego Narodzenia: dekorujemy salę, robimy ozdoby na kiermasz świąteczny. Z dużym zaangażowaniem ćwiczymy kolędy i pastorałki, wierszykowe role, tańce i instrumentację muzyczną, a to wszystko z okazji naszych grupowych Jasełek, na które zapraszamy rodziców dn. 15 grudnia 2017r. na godz. 15.00.

 

 

 

 

 

 

                           

Pani Annie Biegańskiej

za podarowanie książeczek do kącika literatury dziecięcej 

Pani Iwonie Kochanowskiej

za przekazanie książek i układanek na rzecz grupy

Pani Ewie Załuskiej, Pani Lidii Komosińskiej, Pani Annie Obuchowskiej

za wsparcie akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom"

 

PAŹDZIERNIK

Październik minął nam w dużej mierze pod hasłem jesieni. Poznaliśmy różnorodne warzywa, które posłużyły nam do wykonania jarzynowych stworków, oraz owoce, dzięki którym samodzielnie przygotowaliśmy przepyszną galaretkę. Gościliśmy również na zajęciach Panią Dyrektor, która obserwowała nasze matematyczne postępy w układaniu  owocowych rytmów. Mieliśmy także przyjemność brać udział w przedstawieniu teatralnym pt. ”Znów na zamku w Bajaderze…” w wykonaniu teatru „Co Nieco”. Poza jesienią rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie. Powtórzyliśmy kolory świateł drogowych, na których można przechodzić przez przejście i na których trzeba się zatrzymać. Poznaliśmy także numery alarmowe niezbędne do wezwania pomocy w razie niebezpieczeństwa. Przy okazji realizowanej tematyki zaprosiliśmy do przedszkola Panie Policjantki z pobliskiego Komisariatu Policji nr 3 i z Wydziału Ruchu Drogowego, które utrwaliły naszą wiedzę. Mogliśmy odegrać role kierowców i pieszych. Na koniec otrzymaliśmy prezent w postaci odblaskowego breloczka. Dzięki temu z pewnością będziemy lepiej widoczni na drodze.

W październiku poznaliśmy nowe wierszyki i piosenki. Poszerzyliśmy również słownik języka angielskiego o nowe słowa i zwroty dotyczące warzyw, owoców i kolorów. Nauczyliśmy się także „pysznej piosenki” (‘Delicious song’). Jak co miesiąc uczestniczyliśmy w zajęciach z rytmiki i z mażoretek. Od października rozpoczęły się także długo przez nas wyczekiwane zajęcia z piłki nożnej i architektury.

Realizując program innowacji przyrodniczej „Dlaczego w trawie piszczy?” poznaliśmy budowę ciała i środowisko życia niedźwiedzia i mrówek. Wykonaliśmy przy tym wiele prac płaskich i przestrzennych, które ozdabiały zarówno naszą salę jak i korytarz.

W ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” gościliśmy w naszej grupie Mamę Zosi- Panią Annę Biegańską oraz Mamę Nataniela- Panią Iwonę Kochanowską. Z niecierpliwością czekamy na odwiedzimy kolejnych, chętnych do czytania Rodziców.

Pani Anieli Kurzyna

za zorganizowanie warsztatów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa

Pani Annie Biegańskiej i Pani Iwonie Kochanowskiej

za wsparcie akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom"

  

 

 

WRZESIEŃ

Pierwszy września powitaliśmy w nowej sali i w nowym składzie dziecięcym oraz kadrowym. Po wakacjach dołączyli do nas: Zosia, Hania, Filip Ch., Filip B., Piotrek oraz Pani Agnieszka. Wrzesień minął nam pod hasłem integracji społecznej i adaptacji do warunków w Żabkowej sali. Oswajaliśmy się z najbliższym otoczeniem: mamy przydzielone miejsca przy stolikach, szuflady z imieniem i znaczkiem rozpoznawczym. Poznaliśmy kąciki tematyczne i zabawki w naszej sali, założyliśmy kącik przyrodniczy wzbogacony o dary jesieni własnoręcznie przez nas nazbierane. Przypomnieliśmy zasady bezpiecznej zabawy w przedszkolu i w ogrodzie, stworzyliśmy Kodeks Wzorowego Przedszkolaka. Rozmawialiśmy o uczuciach, staraliśmy się rozpoznawać i nazywać podstawowe emocje adekwatnie do sytuacji. Ćwiczyliśmy orientację w schemacie własnego ciała, lokalizowaliśmy łokieć, kostkę, piętę, nadgarstek, brwi, powieki. Cały czas doskonalimy czynności samoobsługowe w szatni i toalecie, samodzielnie spożywamy posiłki i kontynuujemy trening czystości i porządku – pełnimy role dyżurnych podczas mycia rąk, sprzątania półek z zabawkami.

We wrześniu poznaliśmy kilka zabaw integracyjnych, nauczyliśmy się piosenek pt. ,,Jestem sobie przedszkolaczek”, ,,Jesienne listki” oraz wiersza pt. ,,Grzeczne słówka”, graliśmy na instrumentach perkusyjnych przy utworze muzyki klasycznej (instrumentacja muzyczna). Uczestniczyliśmy w co tygodniowych zajęciach rytmiki, mażoretek oraz języka angielskiego. Potrafimy się w języku obcym przywitać i pożegnać, podziękować, przeprosić, poprosić o coś, poznaliśmy kolory i liczebniki, a to wszystko w formie zabawy. Wspominaliśmy także miejsca naszych wakacyjnych wyjazdów.

Żabkowa sala z każdym tygodniem staje się coraz bardziej kolorowa, przede wszystkim za sprawą naszych prac plastycznych, które stanowią element dekoracji naściennej. Z odcisków dłoni powstały liście jesiennego drzewa, ściana serc dla przyjaciela, bohaterowie cyklu ,,Kolorowy start”: Lena i Mikołaj. Stworzyliśmy także ilustracje na podstawie bajki relaksacyjnej do pierwszej grupowej książeczki. W wolnym czasie dużo rysujemy, wyklejamy, wycinany, a wytwory naszej pracy można obejrzeć w Kąciku Przedszkolnej Twórczości.

We wrześniu mieliśmy okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt. ,,Kłopoty wiewiórki Basi”, kształtować postawę proekologiczna poprzez aktywny udział w akcji ,,Sprzątanie świata” (15.09). W ramach programu ,,Cała Polska czyta dzieciom” odwiedziła nas mama Oskara, Pani Anna Zatorska. Na sportowo, muzyczno-plastycznie i ,,zielono” obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Były konkursy z nagrodami, konkurencje zręcznościowe i zadania plastyczne a na koniec dyskoteka i spacer.

       Znalezione obrazy dla zapytania dziękujemy

Panu Tycjanowi Kulesza

za pomoce dydaktyczne do zabaw matematycznych i języka angielskiego

Pani Marcie Lech za zabawki i książeczki edukacyjne

Pani Annie Zatorskiej za wsparcie akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom" 

 

 

 


Z życia grupy

Praktyki studenckie z Panią Agatą Skorupą

W dniach 15 – 21 lutego 2018r. w naszej grupie praktyki śródroczne odbywała Pani Agata Skorupa, studentka III roku Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Początkowo Pani Agata obserwowała zajęcia realizowane przez nauczyciela. Następnie samodzielnie prowadziła zajęcia z przedszkolakami, stawiając tym samym pierwsze kroki w przyszłym zawodzie. Doświadczenia zdobyte w bezpośrednim kontakcie z dziećmi z pewnością wzbogacą jej wiedzę i umiejętności metodyczne.Czytanie w grupie - Pani Beata PliszkaJasełkaWarsztaty lizakowe ,,CUKIER LUKIER"Czytanie w grupie - Pani Lidia KomosińskaZajęcia otwarte ,,Programowanie przyjazne dziecku''Konkurs plastyczny ,,Bajki i legendy polskie"

W ramach współpracy z rodzicami zaproponowaliśmy udział w miejskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez PS Nr 1 i MDK w Białymstoku. Należało przeczytac dziecku dowolną polską legendę lub baśn i zilustrowac wybrany fragment. Z naszego przedszkola wpłynęło 19 prac konkursowych, z czego 5 z grupy II ,,Żabki": Filip Krawiel, Pola Komosińska, Martyna Dębowska, Blanka Wróbel, Nataniel Kochanowski. Dziękujemy za zainteresowanie i gratulujemy nagrodzonym. Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w MDK. Tam tez można obejrzec wystawę pokonkursową poświęconą polskim baśniom i legendom.Odwzorowywanie kształtów z wykorzystaniem plastikowych nakrętekCzytanie w grupie - Pani Iwona KochanowskaSmaczna i zdrowa galaretka owocowa :)Nasze jarzynowe stworki :)Spotkanie z Paniami PolicjantkamiCzytanie w grupie - Pani Anna BiegańskaOgólnopolski Dzień Przedszkolaka

20.09.2017Czytanie w grupie - Pani Anna Zatorska

12.09.2017r.Pracowity poranek :)


 
grupy
Przedszkole Samorządowe nr 77 "Rumiankowe Przedszkole" im.Simony Kossak w Białymstoku
ul. Rumiankowa 15, 15-665 Białystok   
tel: 85 661-38-55 ,   e-mail: ps77@um.bialystok.pl