Nasza Patronka

Simona Kossak
 

GRUPA II 

nauczyciele: Pani Urszula, Pani Bogusława,

pomoc nauczyciela: Pani Bożena 

 

 

 


Z życia grupy

 

Szanowni Państwo, 

bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za tegoroczną współpracę w grupie "Żabek".

Ten rok był trudny, uczyliśmy się siebie nawzajem, poznawaliśmy swoje potrzeby,

wyrażaliśmy swoje myśli i uczucia. 

Jesteśmy wdzięczne za każdą okazaną w tym okresie pomoc.

Państwa wsparcie było nieocenione w trudnym i wymagającym procesie adaptacji.

Życzymy Państwu i Dzieciom miłego i bezpiecznego letniego wypoczynku.

Do zobaczenia po wakacjach.

Panie z grupy II Żabki


 

 

Serdecznie dziękujemy

Pani Annie- mamie Olivera

za podarowanie anglojęzycznych książeczek

na rzecz przedszkola.

 

Pani Katarzynie - mamie Olafa

za podarowanie książeczek 

na rzecz grupy  "Żabki".

 

 

 

Czerwiec w przedszkolu

Przywitaliśmy czerwiec. W tym miesiącu hucznie obchodziliśmy Dzień Dziecka. Była impreza cukierkowa i piknik.

Wspaniale bawiliśmy się z naszymi rodzicami na Festynie Rodzinnym.

Dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Korzystamy z kąpieli słonecznych. Skaczemy na trampolinie. 

 

Maj w przedszkolu

Już  maj, już maj, zakwitły kwiaty, a u nas w grupie rozwój kwitnie.

Poznaliśmy historię powstania Państwa Polskiego. Nazywaliśmy części drzewa: kora, pień, korona. 

Mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach otwartych przy współudziale rodziców.  W czasie spotkania nasi bliscy mogli zaobserwować czego nauczyliśmy się w bieżącym roku szkolnym - podzieliliśmy się nabytymi wiadomościami z obszaru mowy, myślenia, matematyki i przyrody. Na zakończenie zaprezentowaliśmy się w krótkim pokazie muzyczno - dramowym.

Wyruszyliśmy na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego im. prof. Andrzeja Myrchy. To wspaniałe doświadczenie na długo pozostanie w naszej pamięci. Obejrzeliśmy okazy ptaków, ssaków, wystawę kamieni szlachetnych. Mieliśmy okazję poznać żywe zwierzęta mieszkające w terrarium. 

Maj to miesiąc, w którym wiele czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Badamy przyrodę wszystkimi zmysłami: podglądamy owady przy użyciu lupy, słuchamy śpiewu ptaków, wąchamy kwiaty na jabłoni w ogrodzie przedszkolnym, dotykamy kory drzewa.

Nauczyliśmy się malować motyle.

Wzięliśmy udział w wycieczce, w czasie której mieliśmy okazję obejrzeć Motyle Tropikalne.

Szykowaliśmy się do Święta Mamy. Przygotowaliśmy upominki dla naszych mam. Narysowaliśmy ich portrety.

Rozmawialiśmy o patronce naszego przedszkola Simonie Kossak. Oglądaliśmy album Lecha Wilczka poświęcony Simonie. Rysowaliśmy ogród wokół Dziedzinki.

Wzięliśmy udział w konkursach plastycznych: "Dzieciaki kochają przyrodę", "Simona przyjacielem przyrody".

Wzięliśmy udział w zajęciach z królikiem. Poznaliśmy jego zwyczaje i potrzeby  życiowe. Głaskaliśmy go i dowiedzieliśmy się jak należy się nim opiekować.

 

Kwiecień w przedszkolu

Nadszedł kwiecień. Przyleciały ptaki. Oglądamy je codziennie. Rozmawiamy o wiośnie. 

Nauczyliśmy się malować kwiaty w wiosennym ogrodzie. 

Śpiewamy piosenki o wiośnie, bawimy się  w wiosenne zabawy dramowe. Wcielamy się w role żab, bociana, wróbelka, niedźwiedzia i czyżyka.

Wzięliśmy udział w audycji Opery i Filharmonii Podlaskiej na temat Ziemi polskiej.

Przygotowaliśmy wiele ozdób wielkanocnych.

 

 

Serdecznie dziękujemy

Pani Helenie - babci Michała

za wykonanie papierowych żonkili

na rzecz Fundacji Pomóż Im.

 

Marzec w przedszkolu

Już marzec. Przywitaliśmy wiosnę!

Wzięliśmy udział w ekologicznym pokazie mody. Zaprezentowaliśmy się na scenie z piosenkami, których nauczyliśmy się z okazji  Pierwszego Dnia WIosny.

Mieliśmy okazję obejrzeć audycję teatralną teatru " Pod orzełkiem".

Rozpoczęliśmy zajęcia "Przedszkoliada".

Zawitaliśmy do dżungli, gdzie bawiliśmy się z małpkami.

Rozmawialiśmy o marcowej pogodzie. Wykonaliśmy prace "Marcowy garnuszek".

Poznaliśmy bociana, jego wygląd, zwyczaje. Uczyliśmy się jak można narysować bociana. Wykonaliśmy piękne bociany z papieru.

Liczyliśmy jaja w bocianich gniazdach.

Omawialiśmy kwiaty, które rozkwitają w naszych ogrodach. Poznaliśmy krokusy, przebiśniegi i hiacynty.

Założyliśmy własną hodowlę roślin: kiełki, fasolki, kwiaty, szczypior.

Poza tym korzystamy z podwórka, szukamy wiosny, a wiosna jest wszędzie...

 

Luty w przedszkolu

Nastał nowy miesiąc. Wypoczęci wróciliśmy po feriach.

Dużo czasu spędzamy na nauce samodzielności. Uczymy się zdejmować i nakładać ubrania, zarówno przed i po leżakowaniu, jak również w szatni.

Korzystamy z uciech zimy, lepimy bałwany, budujemy śniegowe fortece, rzucamy się śnieżkami.

Obserwujemy zimową aurę. Przyglądamy się przyrodzie. Podglądamy ptaki, które odwiedzają nasz karmnik. Nauczyliśmy się jak narysować ptaka.

Prowadzimy zabawy badawcze w oparciu o śnieg. Badamy jego właściwości: temperaturę, topnienie.

Uczymy się piosenek i zabaw ruchowych o tematyce zimowej. Wykonujemy ciekawe prace plastyczne. Trenujemy umiejętność posługiwania się kredką, a także cięcia nożycami.

Nazywamy kolory: szary, niebieski, czarny, biały, granatowy. 

Dużo mówimy o bezpieczeństwie w czasie zabaw zimowych.

Mieliśmy okazję wziąć udział zajęciach Przedszkoliady. Zabawy z piłeczkami, które poprowadził pan Tomek bardzo nam się spodobały.

Uczestniczyliśmy w Spektaklu Teatralnym Warszawskiego Teatru Fraszka.

 

10 kroków ku temu by stać się lepszym rodzicem

1 Miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci. Jest także istotnym elementem pozytywnej dyscypliny. Im częściej okazujesz dziecku miłość przytulając je, całując, mówiąc mu „kocham cię”, tym bardziej będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. Miłość pomaga zbudować dziecku pewność siebie i poczucie własnej wartości.

2 Słuchaj uważnie tego co mówi Twoje dziecko. Interesuj się tym co robi i co czuje. Zapewnij je, że silne uczucia nie są czymś złym jeśli wyraża się je w odpowiedni sposób. Im częściej będziesz to robić, tym rzadziej będziesz musiał (-a) je dyscyplinować.

3 Granice są potrzebne nawet w najbardziej kochającym się związku, w którym ludzie potrafią się słuchać. Bycie rodzicem polega między innymi na wyznaczaniu granic. Pamiętaj, że jest czymś naturalnym i normalnym, że dziecko testuje owe granice. To nie jest niesforność, ale część procesu uczenia się. Dzieci czują się bezpieczniej, jeśli trzymasz się granic, które wyznaczyłeś (-aś) (pod warunkiem, że są realistyczne), nawet jeśli od czasu do czasu na nie narzekają.

4 Śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje. Czasami rodzice stają się tacy poważni, że rodzicielstwo przestaje dawać im radość. Dostrzegaj zabawne strony bycia rodzicem i pozwól sobie na śmiech, kiedy tylko jest to możliwe.

5 Postrzeganie świata z perspektywy dziecka i wyobrażanie sobie co czuje Twoje dziecko jest kluczem do zrozumienia jego zachowania. Przypomnij sobie jak się czułeś (-aś) kiedy byłeś (-aś) dzieckiem i jak niezrozumiały wydawał Ci się świat dorosłych, kiedy miałeś (-aś) poczucie, że potraktowano Cię niesprawiedliwie.

6 Chwal i zachęcaj swoje dziecko. Oczekuj, że dziecko będzie się dobrze zachowywało i zachęcaj je do podejmowania wysiłków. Chwal je za dobre zachowania i staraj się ignorować te niewłaściwe. Im częściej będziesz zrzędzić, tym rzadziej Twoje dziecko będzie Cię słuchać.

7 Szanuj swoje dziecko tak jak szanowałbyś (szanowałabyś) dorosłego. Pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji szczególnie tych, które go dotyczą. Uważnie wysłuchaj jego zdania. Jeśli masz zamiar powiedzieć mu coś przykrego, zastanów się jakby to zabrzmiało, gdybyś powiedział (-a) to komuś dorosłemu. Przeproś, jeśli postąpiłeś (-aś) niewłaściwie.

8 Ustal porządek dnia Małe dzieci będą się czuły bezpieczniej i łatwiej będzie Wam uniknąć konfliktów, jeśli ustalisz jasny porządek dnia. Będą się czuły lepiej, jeśli wprowadzisz stałe pory posiłków, snu i głośnych zabaw.

9 W każdej rodzinie potrzebne są pewne zasady, jednak staraj się zachować elastyczność w wypadku bardzo małych dzieci. Kiedy już ustalisz zasady obowiązujące w Twojej rodzinie, bądź konsekwentny (-a). Dzieci mogą się poczuć bardzo niepewnie, jeśli jednego dnia wprowadzisz jakąś zasadę, a następnego dnia ją odwołasz. Czasami trzeba ustalić odmienne zasady, obowiązujące poza domem, które należy wyjaśnić dziecku.

10 Nie zapominaj o własnych potrzebach. Jeśli to wszystko zaczyna przypominać ciężką pracę i czujesz, że brakuje Ci cierpliwości, przeznacz trochę czasu tylko dla siebie. Zrób coś co sprawia Ci przyjemność. Jeśli kiedykolwiek poczujesz, że tracisz panowanie nad sobą, albo że w każdej chwili możesz krzyknąć na dziecko, poniżyć je lub uderzyć, odejdź na chwilę, uspokój się i policz do dziesięciu.

 

Styczeń w przedszkolu

Nastał nowy miesiąc. Wypoczęci po przerwie świątecznej wróciliśmy do przedszkola. Zima w pełni. Bawimy się w śniegu, spacerujemy i oglądamy piękny zimowy krajobraz. Uczymy się nazywania kolorów: szary, niebieski, granatowy, fioletowy, biały, czarny.

Braliśmy udział w balu choinkowym, podczas, którego odwiedził nas Mikołaj.

Cały styczeń przygotowywaliśmy się do uroczystości z okazji dnia babci i dziadka. Szykowaliśmy drobne upominki dla naszych najdroższych gości. Uczyliśmy się śpiewać i tańczyć.

Wzięliśmy udział w spotkaniu z wolontariuszką z Fundacji Pomóż Im, na którym dowiedzieliśmy się o zasadach działania hospicjum.

 

Grudzień w przedszkolu

Cały grudzień szykowaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia i kiermaszu bożonarodzeniowego. Ozdabialiśmy salę, aby wprowadzić do niej świąteczną atmosferę. Uczyliśmy się śpiewać pastorałki.

Obchodziliśmy imieniny Mikołaja.

Odwiedziła nas Pani Helena - babcia Michała i poczytała nam interesujące bajeczki.

W wolnej chwili spacerowaliśmy po ogrodzie przedszkolnym lub odwiedziliśmy pobliską siłownię na świeżym powietrzu.

Mieliśmy okazję gościć w naszych progach rodziców, z którymi wspólnie wysłuchaliśmy świątecznego opowiadania, śpiewaliśmy pastorałki, a także wykonaliśmy ozdobę świąteczną.

 

Serdecznie dziękujemy

Pani Helenie - babci Michała

za spotkanie

i przeczytanie nam interesujących książek.

 

 

Listopad w przedszkolu

Listopad rozpoczęty. To czas, w którym szczególnie dużo uwagi poświęcamy na poznawanie narodowości polskiej. Szykujemy się do wielkiego wydarzenia, którym są obchody setnej rocznicy niepodległości Polski. Wykonaliśmy wiele prac, którymi przyozdobiliśmy naszą salę i przedszkolne korytarze. Kasia wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym w naszym przedszkolu. Uczymy się hymnu, a także wierszy o charakterze narodowościowym. Przeglądamy albumy z polskimi krajobrazami. Poznajemy stroje i zabawy ludowe. Słuchamy utworów muzycznych o tematyce patriotycznej. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce do urzędu pocztowego, w czasie, której wysłaliśmy pocztówkę z życzeniami z okazji Dnia Niepodległości.

Codziennie jesteśmy na podwórku. Zagrabiamy liście, gramy w piłkę, podziwiamy jesień.

Wzięliśmy udział w konkursie recytatorskim. Wiersze recytowali: Iza, Kasia, Ola T. , Ola K., Marysia, Radek, Kamil, Mateusz, Julia, Hania M., Karolina. Dzieci pięknie deklamowały wiersze, które przygotowały we współpracy z rodzicami. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci drobnych upominków, a także pamiątkowe dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Do następnego etapu- przeglądu wojewódzkiego zakwalifikowała się Kasia.

Nasze przedszkole odwiedził strażak. Tata Maćka poinstruował nas jak należy zakładać strój strażaka, opowiedział o dniu w pracy w remizie strażackiej, przygotowaniach do wyjazdu na wezwanie, treningach na siłowni. Pan Zbigniew pokazał nam jak działa czujnik ruchu, a także aparat tlenowy. Zaprezentował nam w jaki sposób rozwija się i zwija gaśnicę. Dzięki jego wizycie zrozumieliśmy, jak ważny i potrzebny jest to zawód, a także jak bardzo wymagający. Dowiedzieliśmy się, że aby zostać strażakiem należy zawsze wszystko odkładać na miejsce, trzeba dużo trenować, spacerować, zdrowo się odżywiać aby być silnym i zdrowym, i trzeba być bardzo odważnym człowiekiem. Te zajęcia bardzo zainteresowały nas wszystkich. Mamy nadzieję, że tata Maćka jeszcze nie raz odwiedzi nas w przedszkolu.

Odwiedziła nas mama Piotra, która przeczytała nam interesujące książeczki.

Wzięliśmy udział w obchodach Święta Pluszowego Misia.

Wzięliśmy udział w audycjach teatralnych i muzycznych.

 

Serdecznie dziękujemy

 

Pani Emilii - mamie Piotra

za podzielenie się swoim czasem

i przeczytanie nam interesujących książek.

 

Panu Zbigniewowi - tacie Maćka

za przedstawienie nam pracy strażaka.

 

Październik w przedszkolu

W tym miesiącu mieliśmy okazję spotkać panią Jesień. Przyniosła nam do przedszkola kolorowe listeczki, szyszki, kasztany, żołędzie, jarzębinę, a także gałązki z lasu i z parku. Wszystkie dary jesieni, które zgromadziliśmy przy pomocy rodziców, wykorzystaliśmy do ułożenia jesiennych stroików, które zdobią naszą salę.

Nauczyliśmy się nazw kolorów występujących jesienią: żółty, brązowy, czerwony, różowy, pomarańczowy. 

Nazywaliśmy owoce i warzywa.

Malowaliśmy farbami plakatowymi przy użyciu palców, pędzli, a także farbami w sztyfcie, używaliśmy różnych rodzajów kredek: pastelowych, woskowych, ołówkowych.

Nauczyliśmy się wielu piosenek i wierszy, a także poznaliśmy zabawy muzyczne.

Dużo ćwiczymy i spacerujemy na podwórku. Zagrabiamy liście w naszym ogrodzie przedszkolnym uczymy się dbałości o nasze najbliższe otoczenie.

Uczymy się wycinać nożycami. Zaczynamy od prostych kształtów takich jak koło. Trening w domu jest miłą kontynuacją zajęć w przedszkolu.

Wzięliśmy udział w audycjach muzycznych, a także w spotkaniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Odwiedził nas tata Franka - Pan Seweryn , który przybliżył nam zawód - Mechanika samochodowego.

Odwiedziła nas mama Julii - Pani Marlena Małgorzata , która przybliżyła nam zawód - architekt elementów i instalacji budowlanych.

Najważniejsze wydarzenie, które miało miejsce w październiku to pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość przebiegła we wspaniałej atmosferze. Na sali tłumy gości, mamy, tatusiowie, babcie, dziadkowie, ciocie i wujkowie - wszyscy którym świat naszych przedszkolaków nie jest obcy. Dzieci dzielnie występowały. Prezentowały na scenie umiejętności, które nabyły przez ostatnie dwa miesiące w przedszkolu.Na zakończenie była doniosła chwila - pasowanie z rąk pani dyrektor i miłe upominki w postaci słodkich lizaków, dyplomów i kubeczków z żabkami.

 

Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci

Szanowni Państwo,

W okresie jesienno - zimowym

zadbajmy o samodzielność naszych dzieci.

Podarujcie Państwo swoim pociechom:

wygodne buty, rękawice z jednym palcem, kominy zamiast szali i chustek.

Uzupełniajcie regularnie szufladę z ubraniami na zmianę.

Wszystkie te czynności sprawią, że Wasze dzieci będą czuły się

w przedszkolu miło i komfortowo.

 

 

Serdecznie dziękujemy

Panu Sewerynowi - tacie Franka

za zainteresowanie sprawami grupy II Żabki

 i udział w zajęciach dotyczących kształcenia zawodowego dzieci

 

Pani Marlenie Małgorzacie - mamie Julii

za poświęcenie swojego czasu

i przygotowanie spotkania dotyczącego kształcenia zawodowego dzieci.

 

 

Wrzesień w przedszkolu

Witamy w przedszkolu.

Dzieci z grupy "Żabek" rozpoczęły swoją przedszkolną przygodę. Początki, jak to zwykle bywa, są trudne, ale panie dokładają wszelkich starań, aby dzieci szybciej i łatwiej zaadoptowały się do nowej sytuacji.

Nasze przedszkolaki uczą się spacerować w parach. Codziennie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Umiemy już siedzieć w kole, zrobić pociąg. Uczymy się sprzątać po wspólnej zabawie, trenujemy rączkę: zrobiliśmy już dwie prace plastyczne, układaliśmy obrazki z kasztanów. Uczymy się skupiać uwagę, staramy się słuchać czytanych nam przez panią książek. 

Lubimy też leżakować, bo wtedy pani śpiewa nam kołysanki, tuli do snu.

Dużo czasu spędzamy podczas nauki czynności higienicznych i samoobsługowych.

W naszym przedszkolu pełno jest różnych atrakcji: mamy zajęcia z języka angielskiego, tańca, odwiedził nas też teatr pacynkowy. ;)

Marzec w PrzedszkoluKwiecień w PrzedszkoluLuty w przedszkolu

 Styczeń w przedszkoluGrudzień w przedszkoluListopad w przedszkoluPaździernik w przedszkoluWrzesień w przedszkolu


 
grupy
Przedszkole Samorządowe nr 77 "Rumiankowe Przedszkole" im.Simony Kossak w Białymstoku
ul. Rumiankowa 15, 15-665 Białystok   
tel: 85 661-38-55 ,   e-mail: ps77@um.bialystok.pl