Grupa V ,,Pszczółki"

wychowawczynie: Pani Ewa i Pani Magdalena

PAŹDZIERNIK

Październik był dla Pszczółek naprawdę pracowitym miesiącem. Już od pierwszych dni ruszyły wszystkie zajęcia popołudniowe. W poniedziałki mamy szachy. Zajęcia mażoretek w tym roku odbywają się w poniedziałki i środy. We wtorki odwiedza nas Pani z architektury. Czwartkowe popołudnia ubiegają nam w sportowej atmosferze Przedszkoliady.

Również pod względem kulturalnym miesiąc obfitował w moc atrakcji. Już w pierwszym tygodniu odwiedził nas Teatr Co NieCO wprowadzając nas w świat baśni braci Grimm spektaklem pt.: "Nie tylko Brzydkie Kaczątko". Zaraz za nim  pojawił się Teatr Fraszka z Warszawy przestrzegając nas przed złym wilkiem w spektaklu pt.: "Jak przechytrzyć wilka". Oprócz tego mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałej audycji muzycznej "W stronę słońca".

Występów nie było końca, ponieważ z okazji Dnia Edukacji Narodowej sami stanęliśmy na scenie. Po zajmujących przygotowaniach i pracą nad dekoracjami tańczyliśmy, śpiewaliśmy i recytowaliśmy. Wszystko po to, aby z tej okazji podziękować pracownikom naszego przedszkola za ich trud włożony w codzienną pracę.

Dzięki licznym pracom plastycznym i technicznym mamy coraz lepiej wyćwiczone dłonie, co pomaga nam w pisaniu nowo poznanych liter i cyfr. W tym miesiącu poznaliśmy, aż cztery nowe litery (t,k,l,i) oraz trzy kolejne cyfry (2,3,4). Między innymi dzięki nim mogliśmy napisać listy z bardzo ważną wiadomością do rodziców, zaadresować koperty i wysłać je pocztą. Warto wypatrywać listonosza.

Przełom października i listopada upływa nam pod znakiem przygotowań do kolejnego ważnego dnia, czyli obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczymy się czterech zwrotek hymnu państwowego, wiersza i pieśni patriotycznych oraz krakowiaka. W planach mamy również wykonanie dekoracji patriotycznej w formie godła i flagi, więc z wszystkimi symbolami narodowymi będziemy za pan brat. W tym czasie zamierzamy też zasadzić cebulki żonkili po raz kolejny tworząc w ogrodzie przedszkolnym "Pola nadziei".

Zrealizowana tematyka:

1. Nasze rodziny

2. Nasi domowi ulubieńcy

3. Poczta

4. Domy i domki

WRZESIEŃ

Po dwóch miesiącach wakacji znów spotkaliśmy się w przedszkolu i choć w nieco zmienionym składzie, to jednak wszyscy w wyśmienitych nastrojach. Pierwsze dni września upłynęły nam na adaptacji do warunków nowej sali. Każdy otrzymał miejsce przy stoliku, własną szafkę, poznaliśmy kąciki tematyczne i zabawki. Wspólnie wykonaliśmy elementy dekoracji naściennej.

Sprzyjająca aura pogodowa pozwoliła nam na długie zabawy na placu przedszkolnym. Jesteśmy już bardziej odpowiedzialni i świadomi zasad bezpieczeństwa, dlatego z radością korzystamy ze wszystkich dostępnych sprzętów terenowych.

Jak na pracowite pszczółki przystało, poznaliśmy już dwie litery (o, a), cyfrę 1, głoskujemy słowa o prostej budowie fonetycznej, kreślimy w kaszy znaki literopodobne a także litery i cyfry. Poszerzamy zakres wiedzy przyrodniczej poprzez oglądanie krótkich filmów edukacyjnych, słuchamy gawęd naszej patronki prof. Simony Kossak. Obejrzeliśmy pierwszy w tym roku szkolnym spektakl teatralny pt. ,,Wyspa pacynek” i wzięliśmy udział w akcji Sprzątania Świata. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, w przemarszu ulicami osiedla zaakcentowaliśmy swoją obecność żółto-czarnymi barwami. Z części warzyw przyniesionych do kącika przyrody przygotowaliśmy sałatkę jarzynową. Reprezentanci naszej grupy wzięli udział w obchodach Dnia Przedszkolaka w ramach Dni Patriarchalnych pod patronatem Prezydenta Miasta Białystok i pojechali na Stadion Miejski. Dużo śpiewamy, tańczymy z rekwizytami, gramy na instrumentach, ponieważ przygotowujemy się do występu przed pracownikami przedszkola z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pierwsze zajęcia z tańca, mażoretek i języka angielskiego również za nami. Poprzez zabawę uczymy się słownictwa i zwrotów. Już niedługo ruszą kolejne zajęcia dodatkowe (piłka, szachy, architektura), na które z niecierpliwością czekamy.

Zrealizowana tematyka:

1. Wakacyjne wspomnienia

2. Przedszkole – drugi dom

3. Przyszła jesień kolorowa

4. Jesień na działce

Piękna nasza Polska cała -

Kreślimy w kaszy literkę ,,i"

Przedszkolaki listy piszą ...

Audycja muzyczna

Robimy upominki dla pracowników przedszkola

Robimy sałatkę jarzynową :)

Dzień Przedszkolaka na Stadionie Miejskim