Nasza Patronka

Simona Kossak
 

 

Grupa V ,,Pszczółki"

 

wychowawczynie: Pani Ewa i Pani Magdalena

                                                                                                                                    

                        

 

STYCZEŃ 

Za nami pierwsze dni Nowego Roku. Wspominaliśmy święta Bożego Narodzenia, prezenty, które św. Mikołaj zostawił pod naszymi choinkami a także zabawy sylwestrowe i pokazy fajerwerków. Wspólnie obejrzeliśmy nagrania i zdjęcia z Jasełek.

W połowie miesiąca odbył się Bal Choinkowy. Pomysłowe przebrania, tańce i konkursy, wizyta Mikołaja i pozostawione  w sali prezenty - wszystko to razem sprawiło przedszkolakom wiele radości. Ponadto, tego dnia odwiedziła nas Pani Agnieszka, która towarzyszyła nam przez całą imprezę choinkową.

Przed nami jeszcze jedna bardzo ważna uroczystośc - Dzień Babci i Dziadka. Przygotowania rozpoczęte! Codziennie cwiczymy instrumentacje i tańce z rekwizytami, utrwalamy piosenki i wiersze. Przez ostatnie dwa tygodnie nasze małe rączki wycinały, malowały, kleiły i ozdabiały. Mamy nadzieję, że nasz występ i własnoręcznie wykonane upominki przypadną do gustu naszym najbliższym.

Poznaliśmy kolejne litery: n, b oraz cyfrę 7. W dalszym ciągu utrwalamy znaki matematyczne: > = <, porównujemy liczebnośc zbiorów, manipulujemy liczmanami, dodajemy i odejmujemy w zakresie 10. Poznane litery składamy w sylaby, wyrazy oraz układamy podpisy pod obrazkami. W ramach zabaw badawczych sprawdziliśmy, czy bibuła nadaje się do zabarwienia ryżu. Powstały piękne kolory, które na pewno wykorzystamy do pracy plastycznej.

 

             

Pani Marcie - mamie Karola

Pani Kindze - mamie Hani

Panu Michałowi - tacie Zosi

Panu Maciejowi - tacie Michała

Panu Adamowi - tacie Natalki

Panu Tycjanowi - tacie Blanki

za zabawki, zdjęcia i nagrania, materiały edukacyjne, materiały plastyczne

i inne przedmioty przekazane na rzecz grupy

 

 

GRUDZIEŃ

Okres przedświąteczny w naszej grupie rozpoczęliśmy udziałem w akcji pocztówkowej ,,Serce za odwagę”, organizowanej przez Stowarzyszenie „Pro Patria – Lokalni Patrioci” i „Głos Bohatera” oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Płocku. W ten symboliczny sposób złożyliśmy podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczali się żołnierze Podziemia. Oddaliśmy hołd osobom, dzięki którym możemy poszerzać swoją wiedzę w wolnym kraju, równo 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Kartki świąteczne dla Weteranów Wojennych w naszej grupie przygotowali: Martyna, Pola Ko., Maja, Zosia, Blanka K., Kuba W., Nataniel.

6 grudnia w Mikołajki, odwiedził nas przemiły gość z workiem pełnym prezentów. W oczekiwaniu na wizytę Mikołaja, dzieci brały udział w bajkowych konkursach, tańcach i pląsach. Było wesoło, głośno i czerwono za sprawą mikołajkowych czapeczek.  Rysowane przez nas portrety Mikołaja, ozdobiły salę wspólnych zabaw.

Dzięki dwóm spektaklom o tematyce świątecznej mieliśmy okazję głębiej poczuć ducha świąt i zbliżających się Jasełek. Artyści z Teatru Pod Orzełkiem  zaprosili naszą grupę do wspólnego występu. Mali aktorzy, przebrani za m.in. Maryję, Józefa, Heroda, Anioła, osiołka itd. znakomicie poradzili sobie w spektaklu pt. ,,Kolędnicy”. Natomiast aktorzy z Teatru Co Nie Co przedstawili własną koncepcję kukiełkowych jasełek pt. ,,Hej, kolęda”, a ich ,,operatorami” były chętne starszaki.

Od początku miesiąca przygotowywaliśmy ozdoby na Kiermasz Świąteczny, ćwiczyliśmy role jasełkowe, kolędy i pastorałki, instrumentacje i tańce. Wspólnie przystroiliśmy salę i ubraliśmy choinkę.

Niemal tradycją naszego przedszkola stało się, ze dochód z Kiermaszu Bożonarodzeniowego (17-18 grudnia) przeznaczamy na pomoc dzieciom z Hospicjum. Tym razem przedszkolny wolontariat ,,Ósemeczka” na czele z naszą grupą przyłączył się do akcji ,,Słoik Nadziei”. Wszystkim rodzicom dziękujemy za okazane zainteresowanie i finansowe wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

I choć święta za pasem, to nadal rozwijamy się edukacyjnie. Poznaliśmy kolejne cyfry: 0 i 6, zapis graficzny znaków matematycznych > = < oraz litery: y, s. W ramach realizacji innowacji przyrodniczej przeprowadziliśmy zabawę badawczą z solą, co w rezultacie zaowocowało hodowlą solnych kryształów. Oto efekty naszego eksperymentu :) 

                                                                      

                    

 

Pani Emilii – mamie Zuzi

za oprawę instrumentalną Jasełek

oraz

Wszystkim rodzicom

za pomoc w realizacji uroczystości jasełkowej:

naukę ról, utrwalanie kolęd i pastorałek, kostiumy

 

 

 

LISTOPAD

W listopadzie cała Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości. Również w grupie V podjęto szereg działań, które miały na celu pogłębianie patriotycznej świadomości młodych Polaków. Dzisiejszy patriotyzm to przede wszystkim pamięć o dorobku naszych przodków i szacunek dla ich pracy; to dbałość o polski język i duma z tego, co nasze, polskie. To także kultywowanie dawnych zwyczajów i przywiązanie do tradycji. To w końcu znajomość hymnu, symboli narodowych, ale i śmiałe przyznawanie się do tego, że jest się Polakiem.

Z okazji rocznicy Pszczółki zaprezentowały na forum przedszkola część artystyczną: wiersz, pieśni patriotyczne, zatańczyły krakowiaka. O godz. 11.11 wraz z innymi grupami zaśpiewały przy fladze cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego. Tego dnia rozstrzygnięto wewnątrz przedszkolny konkurs plastyczny pt. ,,Za co kochamy Polskę” – oto nasi nagrodzeni: Ola, Blanka K. Marlena, Pola Ko., Natalia, Karol W., Filip K., Nataniel. Wszystkim serdecznie gratulujemy! Dzieci wzięły udział w pokazie mody patriotycznej, prezentując elementy strojów ludowych, regionalnych i barwy narodowe. Doznań estetycznych dostarczyła przepiękna dekoracja przedszkola, której elementy widoczne było nie tylko w holu, na szybach i sali rytmicznej, ale również w poszczególnych grupach na gazetkach tematycznych. Kącik patriotyczny zostanie z nami na dłużej.

                                       

Pierwszy tydzień listopada poświęcono w grupie na realizację tematu: Za co kochamy Polskę? Dzieci miały okazję obejrzeć film edukacyjny IPN dotyczący historii symboli narodowych: godła, flagi, hymnu. Poznały postaci ,,ojców niepodległej Polski”: Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz słuchały opowieści patriotycznej o życiu i twórczości Ignacego Paderewskiego. Na mapie konturowej odnajdywały niektóre miasta Polski i przypisywały im symbole, np. Toruń – pierniki, Mikołaj Kopernik, Białowieża - żubr. Opowiadały także o pamiątkach przywiezionych z różnych zakątków kraju. Zabawa z mapą stworzyła okazję do nauki stron świata i przypomnienia krajów, z którymi sąsiaduje Polska. Wiemy też, gdzie leży Morze Bałtyckie i znamy dwie największe rzeki: Wisłę i Odrę. W oparciu o legendy czytane i animowane, przypomnieliśmy nazwy wszystkich stolic Polski na przestrzeni wieków. Pozostając nadal w temacie, mieliśmy okazję poznać władców Polski na banknotach. Rozpoczęliśmy zabawy manipulacyjne z wykorzystaniem monet 1, 2, 5 zł i banknotu 10 zł. Uczymy się, w jaki sposób można inaczej ułożyć różne wartości pieniądza. Przed nami większe nominały i zabawy z groszami!

W połowie miesiąca odbyła się IX edycja Przeglądu Recytatorskiego ,,Co w trawie Piszczy? W tym roku hasłem przewodnim była: ,,Przyroda Polski w czterech porach roku”. Przegląd cieszył się sporym zainteresowaniem – z naszej grupy wiersze recytowali: Marlena, Pola Ko., Zuzia P., Martyna, Natalia, Ola, Blanka K., Michał. W etapie wojewódzkim naszą grupę reprezentowały: Marlena i Pola Ko. W naszych rękach spoczęła oprawa artystyczna uroczystości. Kuba W. czytał zgromadzonym gościom fragment gawędy Simony Kossak pt.,, Zwierzęce tapetowanie”, był też pokaz tańca z kwiatkami i chustkami. W tym roku dopisali zarówno uczestnicy z miasta Białystok i okolic, jak też zaproszeni goście, którzy objęli naszą imprezę patronatem i zapewnili wspaniałe nagrody. Serdecznie dziękujemy! Dzieciom gratulujemy odwagi, ciekawej interpretacji wierszy i zapraszamy do dalszej zabawy z literaturą.

Odwiedził nas strażak z Jednostki Pożarniczo – Gaśniczej Nr 4, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy i zagrożeniach, które spotyka na co dzień. Przypomniał zasady bezpieczeństwa i utrwalił, jak należy się zachować w sytuacji zadymienia pomieszczeń. Dzieci miały okazję rozwinąć węża strażackiego, sprawdzić, jak działa butla z tlenem, chętni przymierzali hełm strażacki.

Odbyły się także warsztaty edukacyjne ,,Świadomy przedszkolak”, które miały na celu oswojenie dzieci z niepełnosprawnością.

Za nami już Dzień Pluszowego Misia. Przyniesione z domów misie towarzyszyły nam podczas piątkowych zajęc: tańczyły, gimnastykowały się i poznawały razem z dziecmi nową literę :) Podczas prezentacji poszczególnych grup przedszkolnych, pokazaliśmy naszym młodszym kolegom inscenizację wiersza pt. ,,Niedźwiadki niejadki". Było zabawnie ale i edukacyjnie - już każdy przedszkolak wie, że powinniśmy jeśc zdrowo i kolorowo a także wtedy, gdy na to pora! Po powrocie z imprezy czekały na nas słodkie Misie Lubisie.

Poznaliśmy kolejne litery (e, d, t) oraz cyfrę 5, nadal głoskujemy słowa o prostej budowie fonetycznej, kreślimy w kaszy znaki literopodobne a także litery i cyfry, układamy modele wyrazów z poznanych liter. Pilnie pracujemy z książką - liczymy zdania w tekście, określamy, ile wyrazów jest w każdym zdaniu i odwzorowujemy to za pomocą liczmanów, by na koniec przyporządkowac zapis graficzny cyfry pasującej do konkretnego zbioru. W ramach zajęć usprawniających motorykę małą, uczymy się wiązać sznurówki oraz doskonalimy umiejętność zapinania guzików i zamków.

Z końcem listopada rozpoczęliśmy przygotowania do Jasełek! A przedtem, czekają nas jeszcze Mikołajki!

Panu Tycjanowi - tacie Blanki 

za współpracę w ramach organizacji IX edycji Przeglądu Recytatorskiego

,,Co w trawie piszczy"

oraz tablice demonstracyjne i inne materiały dydaktyczne

  

      Zrealizowana tematyka:

1. Za co kochamy Polskę?

 

2. Urządzenia elektryczne

 

3. Listopadowa pogoda

 

4. Zdrowym być!

 

                    

 

 PAŹDZIERNIK

    Październik był dla Pszczółek naprawdę pracowitym miesiącem. Już od pierwszych dni ruszyły wszystkie zajęcia popołudniowe. W poniedziałki mamy szachy. Zajęcia mażoretek w tym roku odbywają się w poniedziałki i środy. We wtorki odwiedza nas Pani z architektury. Czwartkowe popołudnia ubiegają nam w sportowej atmosferze Przedszkoliady. 

    Również pod względem kulturalnym miesiąc obfitował w moc atrakcji. Już w pierwszym tygodniu odwiedził nas Teatr Co NieCO wprowadzając nas w świat baśni braci Grimm spektaklem pt.: "Nie tylko Brzydkie Kaczątko". Zaraz za nim  pojawił się Teatr Fraszka z Warszawy przestrzegając nas przed złym wilkiem w spektaklu pt.: "Jak przechytrzyć wilka". Oprócz tego mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałej audycji muzycznej "W stronę słońca". 

    Występów nie było końca, ponieważ z okazji Dnia Edukacji Narodowej sami stanęliśmy na scenie. Po zajmujących przygotowaniach i pracą nad dekoracjami tańczyliśmy, śpiewaliśmy i recytowaliśmy. Wszystko po to, aby z tej okazji podziękować pracownikom naszego przedszkola za ich trud włożony w codzienną pracę.

    Dzięki licznym pracom plastycznym i technicznym mamy coraz lepiej wyćwiczone dłonie, co pomaga nam w pisaniu nowo poznanych liter i cyfr. W tym miesiącu poznaliśmy, aż cztery nowe litery (t,k,l,i) oraz trzy kolejne cyfry (2,3,4). Między innymi dzięki nim mogliśmy napisać listy z bardzo ważną wiadomością do rodziców, zaadresować koperty i wysłać je pocztą. Warto wypatrywać listonosza.

    Przełom października i listopada upływa nam pod znakiem przygotowań do kolejnego ważnego dnia, czyli obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczymy się czterech zwrotek hymnu państwowego, wiersza i pieśni patriotycznych oraz krakowiaka. W planach mamy również wykonanie dekoracji patriotycznej w formie godła i flagi, więc z wszystkimi symbolami narodowymi będziemy za pan brat. W tym czasie zamierzamy też zasadzić cebulki żonkili po raz kolejny tworząc w ogrodzie przedszkolnym "Pola nadziei".

                 

                                      Zrealizowana tematyka:

                                               1. Nasze rodziny

                                        2. Nasi domowi ulubieńcy

                                                    3. Poczta

                                              4. Domy i domki

 

WRZESIEŃ

Po dwóch miesiącach wakacji znów spotkaliśmy się w przedszkolu i choć w nieco zmienionym składzie, to jednak wszyscy w wyśmienitych nastrojach. Pierwsze dni września upłynęły nam na adaptacji do warunków nowej sali. Każdy otrzymał miejsce przy stoliku, własną szafkę, poznaliśmy kąciki tematyczne i zabawki. Wspólnie wykonaliśmy elementy dekoracji naściennej.

Sprzyjająca aura pogodowa pozwoliła nam na długie zabawy na placu przedszkolnym. Jesteśmy już bardziej odpowiedzialni i świadomi zasad bezpieczeństwa, dlatego z radością korzystamy ze wszystkich dostępnych sprzętów terenowych.

Jak na pracowite pszczółki przystało, poznaliśmy już dwie litery (o, a), cyfrę 1, głoskujemy słowa o prostej budowie fonetycznej, kreślimy w kaszy znaki literopodobne a także litery i cyfry. Poszerzamy zakres wiedzy przyrodniczej poprzez oglądanie krótkich filmów edukacyjnych, słuchamy gawęd naszej patronki prof. Simony Kossak. Obejrzeliśmy pierwszy w tym roku szkolnym spektakl teatralny pt. ,,Wyspa pacynek” i wzięliśmy udział w akcji Sprzątania Świata. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, w przemarszu ulicami osiedla zaakcentowaliśmy swoją obecność żółto-czarnymi barwami. Z części warzyw przyniesionych do kącika przyrody przygotowaliśmy sałatkę jarzynową. Reprezentanci naszej grupy wzięli udział w obchodach Dnia Przedszkolaka w ramach Dni Patriarchalnych pod patronatem Prezydenta Miasta Białystok i pojechali na Stadion Miejski. Dużo śpiewamy, tańczymy z rekwizytami, gramy na instrumentach, ponieważ przygotowujemy się do występu przed pracownikami przedszkola z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pierwsze zajęcia z tańca, mażoretek i języka angielskiego również za nami. Poprzez zabawę uczymy się słownictwa i zwrotów. Już niedługo ruszą kolejne zajęcia dodatkowe (piłka, szachy, architektura), na które z niecierpliwością czekamy.

Zrealizowana tematyka:

1. Wakacyjne wspomnienia

2. Przedszkole – drugi dom

3. Przyszła jesień kolorowa

4. Jesień na działce

 

Zimowe zabawy w ogrodzie przedszkolnymJasełkaSerce za odwagę - akcja pocztówkowa

Chętne Pszczółki przygotowały w domu pocztówki  świąteczne dla żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Nasi artyści to: Martynka, Pola Ko., Maja, Zosia, Blanka K.,Kuba W., Nataniel. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu kartek. MikołajkiDzień Pluszowego MisiaWarsztaty "Świadomy Przedszkolak"Spotkanie ze strażakiemPola NadzieiObchody 100-lecia odzyskania niepodległościPiękna nasza Polska cała -Kreślimy w kaszy literkę ,,i" 

                                                                            Przedszkolaki listy piszą ...Audycja muzycznaDzień Edukacji NarodowejRobimy upominki dla pracowników przedszkolaRobimy sałatkę jarzynową :)Dzień Przedszkolaka na Stadionie MiejskimSprzątanie świata 2018


 
grupy
Przedszkole Samorządowe nr 77 "Rumiankowe Przedszkole" im.Simony Kossak w Białymstoku
ul. Rumiankowa 15, 15-665 Białystok   
tel: 85 661-38-55 ,   e-mail: ps77@um.bialystok.pl