Nasza Patronka

Simona Kossak
 

GRUPA III "Biedronki"

 

      

 

wychowawczynie: Jolanta Kłusewicz, Beata Filipczuk

 

Luty 2018

"Idzie luty niesie buty futrzane..." surprise Jak bardzo nam się teraz one przydają, kiedy z końcem lutego zima srogim mrozem dała o sobie znać. Na całe szczęście słońce mrozu się nie boi i często towarzyszy nam w ciągu dnia, dlatego też korzystamy z krótkich zimowych spacerów i zabaw na podwórku. Położenie naszej sali w przedszkolu sprzyja obserwacjom przyrodniczym- na rosnącym tuż za oknem drzewie rozwieszone są karmniki, tłuszczowe kuleczki z nasionami dla ptaków, dzięki czemu obserwujemy częste wizyty sikorek oraz gili pod naszymi oknami. 

 

* w tym miesiącu dzieci cofnęły się do czasów prehistorii, poznając nazwy, wygląd oraz charakterystyczne cechy trybu życia wybranych dinozaurów. Wykonany został grupowy plakat Parku Jurajskiego. Niespodziewanie temat świata dinozaurów (mimo zatrważającej aparycji wielu z nich wink) jest jednym z bliższych i bardziej oczekiwanych przez dzieci zagadnień. Wielu spośród naszych pięciolatków dysponuje już sporą wiedzą na ten temat.
 

* Układ Słoneczny, planety, przybysze z kosmosu oraz ich statki kosmiczne rozpatrywane były w kolejnym tygodniu lutego. Dzieci poznawały ciekawostki związane z kosmosem, bardzo pomocne w tym względzie były książki edukacyjne, encyklopedie przedszkolaka przynoszone przez dzieci. Na zakończenie kosmicznego tygodnia wykonano doświadczenie z wodą i solą, które zatytułowano "Solne asteroidy".

* z końcem lutego przenieśliśmy się w świat sawanny, zwierząt egzotycznych. Mamy nadzieję, że to będzie bardzo przyjemny początek oczekiwania na wiosnę, bo marzec TUŻ TUŻ! smiley
 

Styczeń 2018

* 15 stycznia Biedronki uczestniczyły w przedszkolnym balu karnawałowym. Dzieci wystrojone w różnokolorowe przebrania bajkowe i nie tylko, tańczyły oraz brały udział w przeróżnych zabawach wraz ze swoimi przedszkolnymi przyjaciółmi

* 17 stycznia odbyła się w naszej grupie piękna uroczystość skierowana do ukochanych Babć i Dziadków. Dzieci zaprezentowały zgromadzonym doskonalone od kilku tygodni przedstawienie, a następnie wręczyły swoim bliskim wykonane własnoręcznie upominki. Babcie i Dziadkowie wychodzili z uroczystości w bardzo radosnych nastrojach, ale także z łezką w oku- z dumy ze swoich wnucząt, które w tak piękny sposób ukazały seniorom jak są dla nich ważni.

 

Grudzień 2017

* świąteczne przedstawienie naszej grupy zgromadziło w sali teatralnej całe rodziny. Mimo że nie mieliśmy zbyt dużo czasu na przygotowania (z uwagi na Mikołajki, których gospodarzami smileybyliśmy tydzień wcześniej), to dzieci bardzo się starały by wprowadzić zgromadzoną widownię w świąteczny nastrój. Po raz pierwszy Biedronki występowały na naszej nowej przedszkolnej scenie, jak aktorzy z prawdziwego zdarzenia wink

* w tym miesiącu Biedronki pełniły funkcję gospodarzy uroczystości Mikołajkowej w naszym przedszkolu. Dzięki tej zaszczytnej roli mieli możliwość zaprezentować przedstawienie na powitanie Mikołaja, wziąć udział w szeregu zabaw i konkursów wspólnie z rówieśnikami, a w efekcie spotkać się z samym Świętym Mikołajem. Zabawa była bardzo udana!

* wspólnie z kolegami i koleżankami z innych grup, dzieci obejrzały slajdy o tematyce zimowej, po raz kolejny miały możliwość poznania oraz utrwalenia nazw ptaków

* tego jeszcze nie było, by idąc na jedno przedstawienie obejrzeć trzy mniejsze sztuki teatralne, a to dzięki Teatrowi Co Nieco, który zaprezentował nam przedstawienie pt. "Baśni i bajek Co Nieco"

* w codzienne życie naszych przedszkolaków angażuje się także ich rodzeństwo. Tym razem gościliśmy w naszej placówce siostrę Asi Sidoruk- Dianę, która zaprezentowała dzieciom swój talent muzyczny. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pokazanie dzieciom jak wiele radości można czerpać z gry na instrumencie muzycznym smiley

 

Listopad 2017

* w tym miesiącu zajmowaliśmy się zjawiskami pogodowymi występującymi w przyrodzie, wyszczególnialiśmy zwłaszcza te, charakterystyczne dla bieżącej pory roku. Dzieci omawiały i dostrzegały zależności występujące w zjawisku krążenia wody w przyrodzie. Uczestniczyły w doświadczeniach badawczych obrazujących procesy parowania i skraplania. Same wyciągały wnioski.

* jesienna pora roku sprzyja spadkowi odporności i łapaniu wszelkiego rodzaju infekcji, stąd też Biedronki w jednym z tygodni zajęły się tematyką- Wiem co jem, dlatego jestem zdrowy. Rozłożyliśmy na czynniki pierwsze piramidę zdrowia i już dzieci wiedzą co możemy jeść w dużych ilościach a czego raczej unikać. Zaznajomiliśmy się z pracą piekarza oraz dzieci poznały proces wypieku pieczywa- w kolejności od zasiania i zbioru plonów, przez produkcję mąki do wypieku chleba.

* Biedronki uczestniczyły w prelekcji z okazji Święta Niepodległości, przygotowanej przez grupę Pszczółek

* dbając o bezpieczeństwo swoje i innych, dzieci z Biedronek poszukiwały odpowiedzi na pytanie: co to jest prąd? Skąd się bierze? Kto może obsługiwać urządzenia elektryczne i dlaczego? W nawiązaniu do ekologii rozpatrywaliśmy kwestie odpadów niebezpiecznych związanych z urządzeniami elektrycznymi, bateriami itp.

* Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami tak jak i wizyta Świętego Mikołaja smiley dzieci rozmawiały o konieczności napisania listu do Świętego, o drodze jaką przebywa list od nadawcy do adresata, poznały nazewnictwo związane z pracą na poczcie. Poszerzały wiedzę o wiadomości związane z tym,jak kiedyś wędrował list i jakie istnieją współczesne środki przekazywania informacji (internet, telefonia komórkowa itp.)

* 24 listopada dzieci uczestniczyły w uroczystości związanej z Dniem Pluszowego Misia, przygotowanej przez grupę Żabek. Tego dnia każdy z naszych podopiecznych mógł zapoznać swojego Misia ze swoim przedszkolem i pokazać rytm dnia codziennego smiley

* Biedronki bardzo aktywnie uczestniczyły w tegorocznej edycji Przeglądu Recytatorskiego "Co w trawie piszczy?- Na skraju puszczy". Prawie połowa grupy zdecydowała się zaprezentować swój wiersz przed społecznością przedszkolną. Gratulujemy odwagi!

 

Październik 2017

* pierwsze dwa tygodnie minęły na poszerzaniu wiedzy i doświadczeń owocowo- warzywnych, czyli odkrywaliśmy jakich zmian dokonała jesień w sadzie i na działce. Chętne dzieci przynosiły owoce lub przetwory owocowe, które na finał owocowego tygodnia zostały wykorzystane w zabawie zmysłami, a następnie w drobnych czynnościach kulinarnych. Przedszkolaki miały okazję wykonania owocowych koreczków- zdrowych, świeżych, a co najważniejsze stworzonych samodzielnie, słodkich zamienników mniej zdrowych słodyczy.

* Biedronki w tym miesiącu obejrzały spektakl teatralny z repertuaru teatru CoNieco o kolejnych Przygodach Anki Jagodzianki, uczestniczyły w audycji muzycznej muzyków Filharmonii, jak również wzięły udział w interaktywnym przedstawieniu "Szewczyk Dratewka"

* w ostatnich tygodniach października zajęliśmy się tematem domów, budynków mieszkalnych, zabudowań, jak również próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: "Gdzie mieszkają zwierzęta?" (to w nawiązaniu do zmian w przyrodzie zachodzących jesienią, odloty ptaków,przygotowywanie się zwierząt do zimy itp.). Dzieci projektowały własne domy- wymyślone lub w oparciu o te, w których mieszkają- nazywały pomieszczenia, określały ich położenie, kolorystykę, wyposażenie.

* Biedronki miały możliwość poznania Bum bum rurek- kolorowych rur, o różnej długości i kolorystyce, określających poszczególne dźwięki gamy. Rozpoczęliśmy od ćwiczeń rytmicznych, co wbrew pozorom nie było takie proste. Więc raz wychodziło nam to lepiej , a innym razem tworzyliśmy hałaśliwą orkiestrę bum bum rurkową smiley Po kilku dniach ćwiczeń podjęliśmy próbę zagrania utworu "Panie Janie" na nowo poznanych instrumentach. To było bardzo ciekawe doświadczenie. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale może uda nam się zaprezentować kiedyś utwór przed szerszym gronem publiczności smiley

* jak co miesiąc nie są nam obce wszelkiego rodzaju eksperymenty czy zabawy badawcze. Sprawdzaliśmy jak wędruje woda pomiędzy słoiczkami, a także w jaki sposób i dlaczego podmuch powietrza z suszarki do włosów wprowadza przedmioty w ruch, zamiast po prostu je zdmuchnąć. Odkryliśmy również "magiczne mleko", mieniące się kolorami tęczy.

* w tym miesiącu w naszej grupie zagościł Zakamarkowy plecaczek z książkami. Raz w tygodniu jedno z dzieci zabiera czerwony plecaczek z książkami do domu, gdzie wspólnie z Rodzicami poznaje przygody książkowych bohaterów. Na zakończenie czytelniczego tygodnia dziecko tworzy pracę plastyczną zainspirowaną wybraną książką i wraz z plecaczkiem po tygodniu przynosi ją do przedszkola. Akcja, w której bierzemy udział ma na celu promowanie czytelnictwa i kształtowanie dobrych nawyków czytelniczych. Plecaczek zagościł już u Julianny, Karola oraz Antosia.

*któż nie słyszał o Gangu Świeżaków popularnej sieci sklepów spożywczych??!  smiley My mamy swój GANG wink Wychodząc naprzeciw potrzebom grupy w pracy nad: poprawnymi  relacjami społecznymi, wzajemnym szacunkiem, uprzejmością, kulturą osobistą... powstał Gang Super- Biedronki! Każde z dzieci otrzymało album, do którego będzie zbierało naklejki. Zapełnienie całego albumu naklejkami skutkuje przyznaniem nagrody.

 

 

 

Witamy w nowym roku szkolnym!!! 

W tym samym składzie, jedynie z nową nazwą grupy i w innej sali startujemy w nowy rok szkolny obfitujący w zabawę, naukę, doskonalenie umiejętności społecznych, emocjonalnych, i nie tylko.smiley

 

„WRZESIEŃ”
Już odchodzi lato, lecz nie całkiem jeszcze.
Czasem słonko świeci, czasem siąpią deszcze.
Lecz już coraz chłodniej, a wśród drzew zieleni
tylko nić pajęcza tu i tam się mieni.
Na łąkach klekoczą bocianów szwadrony
gotowe do lotu w inne, ciepłe strony.
Cały świat niebawem pośród wrzosów zaśnie.
Lecz mnie to nie dziwi, bo to wrzesień właśnie.

 

W pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego dzieci przypominały sobie zasady obowiązujące w grupie przedszkolnej. Wdrażały się na nowo, po błogim wakacyjnym leniuchowaniu, w obowiązujący rytm dnia. Nie wszystkim jest łatwo... ale komu nie jest trudno wrócić po urlopie do codziennych obowiązków wink Niestety wrześniowa pogoda nas nie rozpieszcza swoją aurą, więc kiedy tylko możemy korzystamy z ostatnich tchnień lata, a jest ich już, jak wszyscy widzą,  naprawdę niewiele. 

W tym roku szkolnym pojawiły się w naszej grupie kolejne nieodpłatne zajęcia dodatkowe. Do dotychczasowej rytmiki i religii prawosławnej dołączył język angielski i religia katolicka.

 

Serdecznie dziękujemy!

za podarowanie grupie Biedronek oraz przedszkolu:

 

Pani Ewie Gosk- cebulki kwiatowe oraz ziemia pod ich uprawę

Pani Monice Słyż- cebulki kwiatowe oraz nadzór i pomoc w sadzeniu ich w ogrodzie przedszkolnym

Panu Piotrowi Łabanowskiemu- wykonanie i przekazanie grupie domków dla owadów

Pani Ewie Sidoruk- cebulki kwiatowe

Pani Sylwii Czapiuk- krzewy wabiące motyle

Pani Sylwii, Antkowi i Karolowi Mucharskim- książki dla dzieci do przedszkolnej biblioteki oraz kącika czytelniczego grupy III

 

Tworzymy lizaki z Elfami z Manufaktury Cukier Lukier

Z życia codziennegoCała Polska czyta dzieciom- wizyta pani Magdaleny Głębockiej- StepanczenkoZabawy z nakrętkamiProgramowanie przyjazne dziecku

Zajęcia otwarte z elementami programowania,matematyki i języka angielskiego prowadzone przez Klub Młodych Programistów.Mali badaczeKoreczki owocowe

Dzień kulinarny Biedronki rozpoczęły od zabawy zmysłami- dotyku i smaku. Rozpoznawały poprzez dotyk owoce ukryte w tajemniczym pudełku, a następnie jadły z zamkniętymi oczami cząstki owoców. Dla chętnych smakoszy proponowano trudniejszą kulinarną zagadkę- zamykam oczy, próbuję i zgaduję: Co wchodzi w skład temu dżemu? Później można było przejść do działań praktycznych, czyli tworzenia własnych koreczków owocowych. Oczywistą sprawą jest, że każdy z nas najpierw PORZĄDNIE wyszorował ręce smileyyes"Co kryje w sobie ziemniak?"- zabawa badawcza

Biedronki w sposób praktyczny postanowiły udowodnić, że w skład ziemniaka wchodzi woda i mąka ziemniaczana. Etapy pracy:Jesień jesieniucha"Bo gimnastyka ważna sprawna, dla nas wszystkich to zabawa..." :-)Zabawy cieczą nienewtonowską (2016/2017)Niepublikowane fotograficzne znaleziska :-) (rok szkolny 2016/2017)Rysowanie "podaj dalej"- praca zbiorowa (2016/2017)


 
grupy
Przedszkole Samorządowe nr 77 "Rumiankowe Przedszkole" im.Simony Kossak w Białymstoku
ul. Rumiankowa 15, 15-665 Białystok   
tel: 85 661-38-55 ,   e-mail: ps77@um.bialystok.pl