Nasza Patronka

Simona Kossak
 

GRUPA IV "Biedronki"

 

      

 

wychowawczynie: Pani Grażyna, Pani  Ania

 

 

Z ŻYCIA GRUPY

 CZERWIEC

     Żegnamy przedszkole, witamy wakacje. Za kilka dni rozstaniemy się z kolegami i naszymi paniami. Był to miesiąc bardzo lubiany przez dzieci, ponieważ obchodziliśmy Dzień Dziecka. W związku z tym w ogrodzie przedszkolnym odbyła się Impreza Cukierkowa prowadzona przez aktorów teatru "Pod Orzełkiem". Miał miejsce również festyn rodzinny, na którym nie brakowało atrakcji. Mogliśmy poskakać na trampolinie, dmuchanym zamku, pomalować odlew gipsowy, który stał się wisiorkiem, zakupić słodkiego lizaka, uczestniczyć w zajęciach z architektury lub pograć w piłkę. W ramach akcji "Tydzień czytania dzieciom" odwiedziły nas panie z biblioteki Politechniki Białostockiej, które przeczytały nam książeczkę.

Wszystkim  Dzieciom i Rodzicom życzymy udanego, bezpiecznego wypoczynku i dziękujemy Rodzicom za współpracę.

Do zobaczenia.

 

 

 MAJ

     Żegnamy maj i czekamy na ostatni miesiąc przed wakacjami. W maju odwiedziliśmy wystawę Zachwycające Cuda Przyrody, na której obserwowaliśmy żywe  motyle tropikalne. Mieliśmy okazję podpatrzeć w jaki sposób motyle się odżywiają i mogliśmy cieszyć oczy pięknymi kolorami skrzydeł. Chętne dzieci wzięły udział  w konkursie plastycznym- " Przedszkolaki kochają przyrodę". Autorzy najpiękniejszych prac zostali nagrodzeni. W maju odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców. Rozmawialiśmy na nim o mieszkańcach łąki i razem z rodzicami wykonaliśmy kwiaty z bibuły, które zostały przyklejone do zielonych kartek imitujących łąkę.Bardzo nam się podobała wspólna praca z rodzicami. Za kilka dni  będziemy uczestniczyli w zajęciu przyrodniczym przygotowanym dla dzieci w Centrum Przyrodniczym mieszczącym się w kampusie UwB. Przy sprzyjającej pogodzie sporo czasu spędzamy na podwórku. Bardzo lubimy zabawy na powietrzu. Z niecierpliwością czekamy na czerwiec miesiąc, w którym  świętujemy Dzień Dziecka. Ciekawe co dla nas przygotowały nasze panie?

    

 KWIECIEŃ

     To już kolejny miesiąc za nami. Dużymi krokami zbliżamy się do wakacji. W kwietniu odwiedziła nas mama jednego z naszych kolegów, która przybliżyła  nam pracę stomatologa.  Nauczyła nas jak właściwie czyścić zęby oraz dowiedzieliśmy się jak należy o nie dbać. Mieliśmy okazję obejrzeć i dotknąć narzędzia dentystyczne i zapoznać się z ich przeznaczeniem.W tym miesiącu tematy tygodniowe związane były z wiosną, świętami wielkanocnymi,  oraz rozmawialiśmy o tym  jak należy dbać o naszą planetę Ziemię. Wiemy, że segregacja śmieci jest bardzo ważna i to od nas zależy  czy w przyszłości będziemy mieli czyste podwórka i jakim będziemy oddychali  powietrzem.  Każdego dnia spędzaliśmy czas na podwórku. Przed nami długi weekend. Mamy nadzieję, że ciekawie spędzimy go z rodzicami.

    

 

 MARZEC

       To już ostatnie dni marca i początek wiosny.  Z niecierpliwością czekaliśmy na tę porę roku. Cieszymy się, że odeszła od nas zima i będziemy obserwowali budzącą się do życia przyrodę. W naszym przedszkolnym ogródku zakwitły wiosenne kwiaty. Wiosnę powitaliśmy wspólnie ze starszymi  i młodszymi kolegami. Był wiosenny pokaz mody ekologicznej, prezentacja przez poszczególne grupy piosenek o wiośnie a następnie dzieci ruszyły na poszukiwanie wiosny. W marcu rozmawialiśmy o  tym co robić by być zdrowym na przedwiośniu, o różnych zawodach wykonywanych przez naszych rodziców.  Wiemy też co oznacza przysłowie- "W marcu jak w garncu". Niektóre dzieci z naszej grupy wykonały prace plastyczne na konkurs- Mój wymarzony zawód, oraz żonkile na kwestę żonkilową dla fundacji- Pomóż im. Coraz częściej zagląda do naszej sali wiosenne słonko i wtedy jesteśmy bardziej radośni.

    

 

  LUTY

      Za nami kolejny miesiąc.  Dużymi krokami zbliżamy się do powitania wiosny. Luty powitaliśmy feriami zimowymi podczas, których niektóre dzieci odpoczywały będąc na wyjeździe.  W lutym czas spędzaliśmy na zabawach w sali oraz na podwórku. Spacery i pobyt na powietrzu w zimowe dni pozwolił nam na zahartowanie organizmu. Korzystaliśmy z uciech zimy podczas lepienia bałwanów, zabaw na śniegu. Braliśmy  udział w konkursie plastycznym -W świecie baśni. W lutym szczególną uwagę zwracaliśmy na używanie czarodziejskich słów- proszę, dziękuję, przepraszam oraz właściwe relacje miedzy rówieśnikami. Niedługo pożegnamy zimę i będziemy cieszyli się wiosną.

 

 

 STYCZEŃ      

     Właśnie mija pierwszy miesiąc nowego roku. Styczeń minął nam pracowicie. Od początku roku przygotowywaliśmy się do święta Babci i Dziadka. Każdy z nas musiał nauczyć się krótkiego wierszyka oraz słów piosenek. Ponadto z pomocą naszych pań przygotowywaliśmy  naszym drogim Babciom i Dziadkom prezenty. W połowie stycznia miał miejsce w naszym przedszkolu bal choinkowy. Każde z dzieci w tym dniu  było przebrane za bajkową postać. Były konkursy, gry, wspólne zabawy i co najważniejsze odwiedził nas sam Św. Mikołaj. Oczywiście każdy z nas otrzymał prezent. W czasie ferii zimowych czas spędzamy na zabawie. Przy sprzyjającej pogodzie wychodzimy na podwórko i korzystamy z uroków śnieżnej zimy.

 

GRUDZIEŃ

    To już ostatni miesiąc tego roku. Za kilka dni będziemy już starsi. Na początku  grudnia w przedszkolu odwiedził nas Mikołaj, który przywiózł dla każdego dziecka słodki upominek oraz zabawki dla każdej z grup.  Pod hasłem- "Serce za odwagę" przebiegała akcja wykonania kartek świątecznych dla kombatantów. W grudniu większość czasu poświęciliśmy na wykonanie ozdób na kiermasz świąteczny oraz przygotowanie występu dla rodziców. Przepięknie prezentowały się ozdoby wykonane przez poszczególne grupy. Rodzice chętnie kupowali prace swoich dzieci zaś pieniądze z kiermaszu zostały przekazane dla dzieci z hospicjum. Przed świętami odbyło się spotkanie związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci zaprezentowały program  świąteczny. Były kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci oraz każdy wygłosił krótką rolę mówiącą o narodzeniu Jezusa. Rodzicom bardzo się podobała opowieść wigilijna w wykonaniu pociech. Były liczne brawa i podziękowania.

    

LISTOPAD

     Mija  kolejny miesiąc pobytu w Biedronkach. Szybkim krokiem zbliżamy się do końca roku kalendarzowego. Będziemy już o rok  starsi. Listopad to raczej miesiąc pełen zadumy, ponury ale w naszym przedszkolu się nie nudzimy. Nasze panie wymyślały ciekawe zajęcia, w miarę możliwości spędzaliśmy czas na podwórku hartując nasze organizmy. W listopadzie  w naszym przedszkolu odbyła się IX edycja przeglądu recytatorskiego- "Co w trawie piszczy?". Z naszej grupy jedna z naszych koleżanek wzięła w nim udział  recytując wiersz- "Tęcza". Ponieważ listopad  to szczególny miesiąc  w tym roku ze względu na 100- lecie odzyskania niepodległości w naszym przedszkolu odbył się apel patriotyczny. Dzieci śpiewały piosenki patriotyczne, deklamowały wiersze o Polsce był pokaz  tańców  ludowych, zaś o godzinie 11.11. dzieci wraz z personelem przedszkola odśpiewały Hymn Państwowy. W związku z obchodami święta zorganizowaliśmy konkurs plastyczny- " Piękna nasza Polska cała". Przepiękne prace plastyczne zarówno w formie płaskiej jak i przestrzennej do dnia dzisiejszego stanowią ozdobę przedszkola.W tym też miesiącu odwiedził nas strażak, który opowiedział o swojej pracy. Bardzo jesteśmy wdzięczni, że swój czas poświęci dla nas  mama Piotrusia, która jeszcze w tym miesiącu przeprowadzi zajęcia muzyczne. Zachęcamy rodziców z naszej grupy aby poświęcili trochę  czasu dla nas  i opowiedzieli o swojej pracy.

    

PAŹDZIERNIK

     To już kolejny miesiąc za nami. W październiku rozmawialiśmy o darach jesieni z sadu, ogrodu i lasu. Mówiliśmy też o tym co robić by być zdrowym. Wiemy, że musimy odpowiednio się odżywiać, spędzać czas na podwórku, ubierać się odpowiednio do pogody. Dzięki jednemu z rodziców z naszej grupy mieliśmy zorganizowane spotkanie z panią  policjantką, która nas odwiedziła w przedszkolu. Opowiadała nam o o bezpieczeństwie, przestrzegała przed  kontaktami z osobami nieznajomymi. Na koniec spotkania otrzymaliśmy odblaski, które mamy przyklejone do kurtek.  Październik to jeden z jesiennych miesięcy. W związku z tym spora grupa dzieci z grupy- Biedronki przygotowała prace plastyczne na konkurs- "Dary Pani jesieni", które zostały dostarczone do organizatora. Jedna z naszych koleżanek z grupy została laureatką konkursu i otrzymała nagrodę.  Pomimo różnych warunków pogodowych staramy się codziennie przebywać na podwórku. Spotykamy się tam z naszymi starszymi kolegami i wspólnie z nimi spędzamy czas. Przygotowujemy się też do apelu, który odbędzie się 9 listopada z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości. Utrwalamy piosenkę o Polsce, wiersz oraz taniec ludowy. Nasze Panie codziennie organizują zajęcia, na których poznajemy nowe rzeczy, poszerzamy nasze dotychczasowe wiadomości. Cieszymy się, że możemy razem się bawić i wesoło spędzać czas.

 

WRZESIEŃ

     Mija pierwszy miesiąc  pobytu w starszej grupie. Jesteśmy w czterolatkach. W naszej grupie powitaliśmy dwie nowe koleżanki i kolegę. Chyba nas polubili i czują się tu dobrze. Chociaż jest to nasz drugi rok w przedszkolu to niektórzy potrzebowali czasu, żeby znów poczuć się pewnie. Żeby ułatwić dzieciom ponowne przyzwyczajenie się do przedszkola rozmawialiśmy o wspólnym funkcjonowaniu przedszkolaków. Przypominaliśmy sobie imiona kolegów i osób pracujących w przedszkolu. Zwracaliśmy uwagę na mówienie dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam. Wspólnie przygotowaliśmy Kodeks grupy, w którym zamieszczone zostały zasady zachowania. Sprzyjająca letnia pogoda pozwoliła nam na pobyt na podwórku.  We wrześniu wspominaliśmy wakacje,  rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, poznaliśmy owoce z naszych sadów. Lubimy chodzić do przedszkola, spędzać czas w naszej grupie i z naszymi paniami.

 

 

    

 

 

 




grupy
Przedszkole Samorządowe nr 77 "Rumiankowe Przedszkole" im.Simony Kossak w Białymstoku
ul. Rumiankowa 15, 15-665 Białystok   
tel: 85 661-38-55 ,   e-mail: ps77@um.bialystok.pl