GRUPA III "Biedronki"

MAJ

Maj to piękny wiosenny czas. Tym ciekawszy gdy wychodzimy na podwórko i możemy cieszyć się wiosennym słońcem.

W tym miesiącu wzięliśmy udział w spektaklu: "O chłopcu, któremu wyrosły skrzydła" Teatru Karuzela.

Wykonywaliśmy prace plastyczne na konkurs: "Dzieciaki kochają przyrodę", "Simona Kossak", "Pomagamy innym".

Wzięliśmy udział w warsztatach cukierniczych, które przeprowadziły panie z firmy "Cukier Lukier".

Poznawaliśmy zawody naszych rodziców z ich udziałem: pracownika straży granicznej, treserki psów, żołnierza.

Nauczyliśmy się piosenki i wiersza  z okazji Dnia Mamy i Taty.

 

KWIECIEŃ

"Kwiecień plecień bo przeplata...". I podobnie jest w naszej grupie. Sporo dzieje się na co dzień. Bierzemy udział we wszystkich wydarzeniach na terenie naszego przedszkola.

Startujemy w konkursach plastycznych, ostatnio prawie wszyscy otrzymaliśmy nagrody za udział w konkursie bibliotecznym: "Mój ulubiony fragment lektury". Ponadto Laura Borys zdobyła nagrodę w konkursie ogólnopolskim "Spacer z Lubelskim Koziołkem.

Zakończyliśmy udział w Programie "Program Przyjaciele Zippiego" - wszyscy otrzymali korony, które były uwieńczeniem naszym umiejętności prospołecznych.

Przygotowywaliśmy się do Wielkanocy, poznawaliśmy polskie tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Wzięliśmy udział w kiermaszu na rzecz chorych dzieci.

Wzięliśmy udział w zajęciach z psem ze schroniska białostockiego.

Długo i ciężko trenowaliśmy nasze role do przedstawienia o lesie i ruszamy w turne z naszym spektaklem - wystąpiliśmy już przed naszymi kolegami i koleżankami z przedszkola, teraz czas na rodziców i zaprzyjaźnioną szkołę 21. 

 

 

MARZEC

Jak głosi polskie przysłowie: "W marcu jak w garncu". I tak też jest w naszej grupie. Wiele dzieję się wśród naszych wychowanków. Dużo śpiewamy, tańczymy, pełną parą ruszyły przygotowania do "Przedstawienia o lesie".

Wzięliśmy udział w pokazie slajdów o wiośnie, wykonaliśmy wiele prac o tej tematyce. Powitaliśmy wiosnę na "Śmieciowej imprezie" prezentując piękne ekologiczne stroje wykonane przy współpracy z rodzicami. Nauczyliśmy się pięknych piosenek o wiośnie, a także wiersza o Marzannie.

Mieliśmy zaszczyt gościć u nas rodziców, którzy na zajęciach otwartych mogli zaobserwować metody pracy, z którymi na co dzień spotykają się nasi wychowankowie.

Rozmawialiśmy o wodzie, poznawaliśmy barwy podstawowe i pochodne łącząc różne kolory farb.

Słuchaliśmy gawęd Pani Simony Kossak o budzącej się do życia przyrodzie, ptakach wracających do Polski, pierwszych wiosennych roślinach.

Założyliśmy hodowlę roślin: posialiśmy aksamitki i fasolę ozdobną.

Wzięliśmy udział w nabożeństwie zorganizowanym we współpracy z księdzem Pawłem, katechetą i wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej Św. Jadwigi Królowej.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA PRZYBYCIE NA ZAJĘCIA OTWARTE I ODEGRANIE RÓL W "Ptasim Radiu" Juliana Tuwima,

A TAKŻE DZIĘKUJEMY ZA PRZYGOTOWANIE STROJÓW NA WIOSENNY POKAZ MODY.

LUTY

Luty w naszej grupie to miesiąc zabaw na świeżym powietrzu. Zima dopisała nam w tym roku jak nigdy dotąd. Wiele czasu spędzaliśmy na sankach i zabawach na śniegu. Dokarmialiśmy ptaki. Rozmawialiśmy o zimowej krainie, Eskimosach, pingwinach. Śpiewaliśmy piosenki o zabawach zimowych. Wykonaliśmy wiele ciekawych prac o tematyce zimowej. Bawiliśmy się w teatr wykorzystując sylwety zwierząt polarnych.

Rozpoczęliśmy również nowy rozdział wiedzy  o żywiole - Wodzie. Robiliśmy zabawy badawcze, które wprowadziły nas we właściwości tego żywiołu. Wyruszyliśmy w podróż po oceanach i morzach na naszej planecie. Zaczęliśmy się bliżej przyglądać potrzebom Ziemi i ochroną środowiska. Nauczyliśmy się piosenek o wodzie i o Ziemi. Rozpoczęliśmy próby do przedstawienia o lesie.

Wzięliśmy udział w spotkaniu z panią ornitolog, która opowiedziała nam o tym jak należy zajmować się ptakami w okresie zimowym.

Wzięliśmy udział w akcjach Małego Klubu Wolontariusza "Ósemeczka": zbieraliśmy produkty dla zwierząt ze schroniska, prowadziliśmy sprzedaż Gazetki Przedszkolnej "Echo Przedszkola".

Wyruszyliśmy na przedstawienie Teatru z Łodzi pod tytułem: "Wilk i Koźlęta".

Wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Spacer z Lubelskim Koziołkiem": Laura Borys, Ola Szypulska,  Michalina Łukaszewicz, Hania Andrzejczyk, Maja Matysiuk, Zosia Uszyńska, Kuba Uszyński, Szymon Hołownia.

Wzięliśmy udział w imprezie sportowej  Olimpiada Tour Grupy Azoty. Wróciliśmy pełni wrażeń z medalami i dyplomami, a także z pucharem dla przedszkola. Dzieci, które wzięły udział w zawodach to: Szymon Zawadzki, Kuba Uszyński, Zofia Uszyńska, Wiktoria Tylenda, Aleksandra Szypulska, Małgorzata Rogowska, Tymoteusz Pogorzelski,  Oliwier Pęza, Wiktoria Perkowska, Kamil Pałkiewicz, Filip Mieleszko, PIotr Letko, Krzysztof Kuba, Szymon Hołownia, Daniel Gumieniak, Zofia Daciuk, Piotr Czernik.

Wraz z Zippim nauczyliśmy się jak należy zdobywać przyjaciół i jak reagować, kiedy zdarzy nam się zezłościć. Stworzyliśmy kwiat przyjaźni, który przypomina nam jak należy rozwiązywać problemy.

A co najważniejsze to: założyliśmy hodowlę patyczaków i dzielnie opiekujemy się nimi każdego dnia. Czekaliśmy przecież na nie tak długo. Przygotowywaliśmy się cały poprzedni semestr.

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM ZA POMOC W OPIECE NAD DZIEĆMI W TRAKCIE IMPREZY SPORTOWEJ OLIMPIADA TOUR.

 

STYCZEŃ

Styczeń w naszej grupie rozpoczęliśmy od omówienia nowego roku, kalendarza, karnawału. Stworzyliśmy własnoręcznie piękne kalendarze. Nauczyliśmy się nazw miesięcy, pór roku, dni tygodnia. 

Rozmawialiśmy o tym jak radzić sobie w różnych emocjach, i jak być dobrym kolegą/ koleżanką.

Ulepiliśmy już kilka bałwanków, pozjeżdżaliśmy na sankach z górki. 

Wzięliśmy udział we wspaniałym Balu Karnawałowym w Restauracji "Mozart". Odwiedził nas Mikołaj.

Wzięliśmy udział  w spotkaniu z seniorami naszych rodów - babciami i dziadkami.

W czasie ferii bawiliśmy się integrując się z dziećmi z młodszych i starszej grupy. Dużo czasu spędzaliśmy na podwórku zjeżdżając na sankach.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie na naszą uroczystość.

 

GRUDZIEŃ

Grudzień rozpoczęliśmy wielkimi przygotowaniami do jasełek i kiermaszu bożonarodzeniowego. Dużo tańczyliśmy, śpiewaliśmy. Szykowaliśmy stroje na występ.

Mieliśmy również okazję porozmawiać o książkach. Wybraliśmy się z wizytą do Książnicy Podlaskiej. 

Rozmawialiśmy o tym jak być dobrym człowiekiem i odnajdywać dobro wokół nas. Mówiliśmy o tym jak być odpowiedzialnymi nie tylko za siebie, ale także za innych. Dbamy o zwierzęta. Dużymi krokami zbliżamy się do świąt i myślimy o tym jak pomożemy innym w czasie świąt.

Byliśmy z wizytą w Galerii Zielone Wzgórza - oglądaliśmy sklepy od zaplecza, nauczyliśmy się wiele o pracy osób tam pracujących.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na nasze Jasełkowe Spotkanie. Rodzicom serdeczne dzięki za pomoc w przygotowaniu strojów na występ dzieci.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Pęza - mamie Oliwiera za zorganizowanie spotkania naszych wychowanków w Galerii Zielone Wzgórza.

 

LISTOPAD

Listopad w naszej grupie był bardzo pracowity.  

Podróżowaliśmy po Polsce. Obchodziliśmy Święto Niepodległości. Byliśmy uczestnikami przedstawienia przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 21 im.  Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Białymstoku.

Rozpoczęliśmy omawianie kolejnego spośród żywiołów - ognia. Rozmawialiśmy o świetle, cieple, źródłach światła. Poznaliśmy tajniki bajek dla dzieci.

Rozpoczęliśmy spotkania z Zippim - patyczakiem w Ramach Programu profilaktyki emocji "Przyjaciele Zippiego".

Wzięliśmy udział w Przeglądzie recytatorskim: "Co w trawie piszczy?", a także w licznych konkursach plastycznych organizowanych na terenie naszego przedszkola i poza nim.  Laureatem przeglądu został: Daniel Gumieniak. Wystąpili również: Zofia Daciuk, Kuba Raszkiewicz, Wiktoria Perkowska, Lena Wojcieszuk, Krzysztof Kuba.  Laureatami konkursu o pluszowym Misiu zostali: Kamil Pałkiewicz, Wiktoria Perkowska, Aleksandra Szypulska, Szymon Zawadzki, Filip Mieleszko. Laureatami konkursu "Las i jego mieszkańcy zostały: Zofia Uszyńska, Hanna Andrzejczyk. Wzięliśmy udział w konkursie literacko - plastycznym organizowanym przez Radio Białystok. Swoje prace złożyli: Krzysztof Kuba, Hanna Andrzejczyk, Piotr Letko, Szymon Hołownia, Michalina Łukaszewicz, Hanna Wejkowska, Lena Wojcieszuk. Czekamy na wyniki konkursu

Uczestniczyliśmy w wycieczce do Kina Forum na spektakl "Przygody Kota" w wykonaniu artystów Wrocławskiego Teatru.

Spotkaliśmy się z wolontariusze z Fundacji "Pomóż im" w ramach obchodów dni wolontariusza.

Wzięliśmy udział w imprezie z okazji Święta Pluszowego Misia.

 

PAŹDZIERNIK

Rozpoczęliśmy nowy miesiąc w przedszkolu. Jesteśmy już po badaniach, które przeprowadzili specjaliści z poradni psychologiczno - pedagogicznej w Białymstoku. Zainteresowani rodzice uzyskali stosowne informacje na temat rozwoju ich dzieci.

A my sami poznajemy Jesień. To piękna pora roku, kolorowa i pachnąca. Poznajemy ją wszystkimi zmysłami. Chodzimy na spacery w deszczu. Wąchamy warzywa i owoce z ogrodu. Wykonujemy prace plastyczne z darów jesieni z lasu i parku.

Śpiewamy jesienne piosenki i gramy na dzwonkach chromatycznych jesienne kołysanki. Wiemy już jak powstaje owoc, a także jak możemy sporządzić nasze ulubione przetwory. Miło spędzamy czas. Uczestniczyliśmy już w pierwszych zajęciach dodatkowych. Poznaliśmy również jesienne zwyczaje zwierząt żyjących w polskich lasach. Odbyliśmy również serię spotkań z mieszkańcami Pastusiowej Krainy w ramach programu profilaktycznego Akademia Aquafresh. Rozmawialiśmy o szeroko pojętej sztuce. Wzięliśmy udział w spotkaniu z pracownikami Straży Miejskiej w Białymstoku.

 

Serdecznie dziękujemy tacie Piotra Letko- Panu Pawłowi Letko

za pomoc dostarczenie na rzecz grupy III "Biedronki" materiałów papierniczych.

WRZESIEŃ

Witamy po wakacjach!!!

My starszaki 5 - ciolatki jesteśmy już w nowej sali. Teraz nazywamy się "Biedronki". W naszej grupie jest 25 osób. Gotowi na nowe wrażenia ruszamy w podróż przedszkolaka. Zaczynamy od poznania zasad panujących w naszej przedszkolnej sali. Pełnimy dyżury. Tworzymy wspólnie kodeks zachowania.

Następnie poznajemy cztery żywioły: ZIEMIA, POWIETRZE, WODA, OGIEŃ. Badamy właściwości Ziemi i kosmosu na różne ciekawe sposoby. Patrzymy przez lupę na różne rodzaje gleby, zagrabiamy liście w ogrodzie, poznajemy globus.

Poznajemy zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczymy się znaczenia znaków drogowych.

Wyruszamy na podbój jednostki Straży Granicznej na przejściu w Kuźnicy Białostockiej.

Poznaliśmy również jesienny las. Graliśmy na dzwonkach chromatycznych, tworzyliśmy jesienne rymy i drzewa.

 

Serdecznie dziękujemy tacie Zofii - Panu Adamowi Uszyńskiemu

za pomoc w zorganizowaniu wycieczki do Straży Granicznej w Kuźnicy Białostockiej.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do taty Lenki - Pana Adama Wojcieszuk

za pomoc w zorganizowaniu nowej wykładziny do szatni.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do taty Hanki -  Pana Pawła Wejkowskiego

za podarowanie na rzecz grupy licznych pomocy dydaktycznych.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie Daciuk -  mamie Zofii

za pomoc w organizowaniu autokarów na zbliżąjące się wycieczki.

 

Serdecznie dziękujemy mamie Michaliny

za podarowanie na rzecz przedszkola blenderów.

 

 

Zajęcia dodatkowe w naszej grupie:

PONIEDZIAŁEK:  architektura godz. 13.15 - 14.00

WTOREK: jęz. angielski godz. 13. 00 - 13.30, mażoretki. godz. 14.00 - 15.00

ŚRODA:  religia kat. godz. 9.45 - 10. 15, jęz. angielski godz. 12.00 - 12.30, mażoretki godz. 14.00 - 15.00

CZWARTEK: piłka nożna godz. 12. 00 - 13.00, gimnastyka korekcyjna godz. 13.00 - 13. 30,

PIĄTEK: rytmika godz. 9.30 - 9. 45, religia praw. godz. 10. 30- 11. 30 


Z życia grupy

zabawy w saliWarsztaty stomatologiczne

Warsztaty stomatologiczne prowadzone przez Panią Małgorzatę Dobrzyńską i studentki Towarzystwa TEB Edukacja. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej, poznały akcesoria stomatologiczne. W oparciu o plansze poznały budowę zęba, zaś dzięki specjalnym interaktywnym makietom miały okazję wyleczyć ząbki Krokodylkowi. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach otrzymały szczoteczki, mini pasty, kolorowanki i naklejki.Audycja muzyczna "Legendy Polskie"Kiermasz WielkanocnyMali ogrodnicyWiosna i Światowy Dzień ZiemiZabawa matematyczna "mierzenie płynów"

Dzieci samodzielnie zajmowały się eksperymentowaniem, porównywaniem, ocenianiem pojemności i mierzeniem płynów. Najpierw "na oko", a potem przez przelewanie płynów do pojemników o różnych wielkościach i kształtach. Ćwiczenia te pomogły zrozumieć, że np. wody jest tyle samo, chociaż po przelaniu do pojemników różnej wielkości wydaje się mniej lub więcej.Zdrowe odżywianiePiracki skarbWalentynkiMALI BADACZE - EKSPERYMENTYWIZYTA W BIBLIOTECEZabawy na śnieguUrodzinkiPrzed Bożym NarodzeniemDekorujemy świąteczne piernikiZ wizytą w kościelePortrety MikołajaPocztówki dla weteranów wojennychWłaściwości światła i ciepła

podstrony/grupy/biedronki/blog/2016-12-26,1900;Wlasciwosci_swiatla_i_ciepla/01.jpgŚwięto misiaBudowa domu dla lalekSpotkania z ZippimPierwszy śniegFlaga PolskiPraca grupowaGramy jesienny koncertWśród liściGeologiczne skarbyLekcja religiiPracujemy z książkąSpotkanie z absolwentką przedszkolaJesienne spaceryAkademia aquafreshW międzyczasieJesienne spotkania z przyrodąMali artyściWycieczka do CarrefouraIntegracja z gr II "Żabki"Wyjazd do teatruprzyrodaSpotkanie z pracownikiem straży miejskiej i jego psemSesja fotograficznaZbieramy dary jesieniRytmikaJemySport to zdrowieZabawa w sklepZabawy matematyczneMagiczne kamyczkiSpacer w deszczuOwoce i warzywaSpotkanie z Panią LogopedąJesienne GranieJesień w przedszkoluAudycja MuzycznaZasady ruchu drogowegoWyjazd do Straży Granicznej

23 września dzieci z grupy III odbyły wycieczkę do Straży Granicznej w Kuźnicy. Przedszkolaki zobaczyły jak na co dzień funkcjonuje i jakim sprzętem dysponuje Straż Graniczna. Dzieci oglądały wyposażenie placówki oraz zapoznały się z pracą funkcjonariuszy Straży. Z wielką ciekawością oglądały rekwizyty pomocne w ich codziennej pracy. Przymierzały kamizelki kuloodporne, hełmy. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykrywacz metalu. Miały też szansę zobaczyć izbę zatrzymań, która zrobiła na nich ogromne wrażenie. Największą atrakcją okazał się pokaz tresury psa, który na co dzień pracuje w Straży. Strażnicy przypomnieli dzieciom, co należy robić i jak się zachować w przypadku ataku przez obcego psa. Pokazali też dzieciom, jak zachowuje się pies, gdy ktoś podejmuje ucieczkę przed nim.
Bardzo dziękujemy wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej w Kuźnicy, a zwłaszcza Panu Adamowi Uszyńskiemu - tacie Zosi za zorganizowanie ciekawej wycieczki i dostarczenie dzieciom niesamowitych wrażeń.Sprzątamy światO Polsce w teatrzePiknik ekologicznySkarby Ziemi w mozaiceJesienne porządkiBadamy właściwości Ziemi i kosmosu

  


 
grupy
Przedszkole Samorządowe nr 77 "Rumiankowe Przedszkole" im.Simony Kossak w Białymstoku
ul. Rumiankowa 15, 15-665 Białystok   
tel: 85 661-38-55 ,   e-mail: ps77@um.bialystok.pl