Styczeń w grupie ,,Żabki"

 

Tydzień 3 – Kochamy Babcię i Dziadka!

W związku ze zbliżającym się świętem Babci i Dziadka, nasza tygodniowa praca dydaktyczna była ukierunkowana na przygotowanie występu i upominków. Grupa ćwiczyła piosenki, wierszowane życzenia, graliśmy na instrumentach i tańczyliśmy z chustkami do utworu z musicalu ,,Skrzypek na dachu”. Niemal codziennie małe rączki przedszkolaków: składały, wycinały, kleiły, malowały i ozdabiały prezenty dla Babci i Dziadka. Mamy nadzieję, że upominki dotarły do adresatów i sprawiły im wiele radości.

Galeria ,,Żabkowych” upominków:

 

Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji Ich święta składamy życzenia: dużo zdrowia, młodzieńczej energii, pociechy z każdego wnuczka i każdej wnuczki. Wielu lat życia upływających w poczuciu miłości ze strony wnucząt i Rodzin a także szacunku, uznania i pamięci.

Pani Ewa, Pani Emilia, Pani Ania

=================================================================

Tydzień 1 - Skok w Nowy Rok! Poznajemy pory roku i dni tygodnia.

Wkroczyliśmy w rok 2022. Na wstępie życzymy dzieciom i ich Rodzinom dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech każdy dzień spędzony w Rumiankowym Przedszkolu zapisuje się w pamięci naszych przedszkolaków jako czas aktywnych, twórczych zabaw. Budujcie solidny fundament edukacyjny dzięki wiedzy i umiejętności, których przybywa Wam z każdym dniem edukacji przedszkolnej. Rodzicom naszych wychowanków życzymy, by w Nowym Roku udało się zrealizować plany, dotrzymać podjęte zobowiązania, pokonać trudności oraz odnieść sukcesy w każdej dziedzinie.

Co robiliśmy w pierwszym tygodniu stycznia?

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci miały okazję werbalizować wspomnienia z okresu Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku. Doskonaliliśmy także umiejętność składania życzeń noworocznych. W ramach zajęć plastycznych powstały imprezowe noworoczne czapeczki.

Przedszkolaki poznały nowy instrument – dzwonki. Śpiewaliśmy i graliśmy gamę C-dur na kolorowych sztabkach. Instrument do złudzenia przypomina znane wszystkim cymbałki, aczkolwiek poprzez ruchome metalowe elementy istnieje możliwość instrumentacji tylko na wybranych dźwiękach, co też wykorzystaliśmy ilustrując muzycznie piosenkę pt. ,,Pory roku” autorstwa Pana Jacka Tarczyńskiego. Cztery sztabki to pory roku oznaczone symbolicznymi kolorami: sztabka zielona – wiosna, żółta – lato, czerwona – jesień, biała – zima. W trakcie śpiewania dzieci miały także okazję przekładać po kolei sztabki, co było jednoznaczne z cyklicznością i powtarzalnością pór roku. Wspaniała zabawa umuzykalniająca połączona ze śpiewem, zauważaniem i kontynuowaniem sekwencji rytmu. Gama i instrumentacja piosenki tematycznej to nasze pierwsze spotkanie z dzwonkami i publikacją ,,Muzyczne podróże Zebrusia”. Przedszkolaki bardzo zainteresował nowy instrument, na pewno nie raz jeszcze po niego sięgniemy.

Rozmawiając o porach roku, określaliśmy cechy charakterystyczne każdej z nich i przyporządkowywaliśmy symbole, np. jesień – jabłka, dynia, zima – bałwan, świerk.

Dzieci miały także okazję ułożyć tematyczne sudoku. Zadanie polegało na wklejeniu w puste pola brakujące symbole pór roku, tak aby żaden nie powtórzył się ani w pionie ani w poziomie w obrębie czterech ćwiartek i dużym kwadracie. Zabawa uczy logicznego myślenia, dostrzegania zależności pomiędzy obrazkami, rozwija spostrzegawczość wzrokową.

Inną aktywnością tematycznie związaną z zimą było ułożenie z niebieskich kubeczków prawej strony śnieżynki. Ćwiczenia na macie edukacyjnej Edu Sense z zakresu odwzorowywania z zachowaniem osi symetrii, to kolejna zabawa w naszej grupie w ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Zakodowany świat małej Żabki”.

Dzieci dowiedziały się, że rok składa się z 12 miesięcy. Pierwszym miesiącem jest styczeń – czas karnawału, balu przebierańców oraz święta Babci i Dziadka, do którego powoli zaczęliśmy się przygotowywać… Przedszkolaki ćwiczą piosenkę w języku angielskim, wykonują drobne prezenty, doskonalą wokal i poczucie rytmu oraz pracę zespołową podczas instrumentacji muzycznych.

Utrwaliliśmy także nazwy 7 dni tygodnia, z naciskiem na ich stałe następstwo i powtarzalność. Liczyliśmy do siedmiu w aspekcie kardynalnym i porządkowym (pierwszy, trzeci, siódmy).