Materiały do nauki zdalnej - 03.12.2021

opr. Ewa Wróblewska

Temat dnia: A w kopalni węgla praca wre….

Cele:

- poznanie sposobu powstania węgla, poszerzenie wiadomości na temat czasów prehistorycznych;

- zapoznanie ze specyfiką zawodu górnika i uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw towarzyszących górnikom w pracy w kopalni;

- rozwijanie motoryki małej, zachęcanie do zabaw badawczych, doskonalenie poczucia rytmu;

Przedszkolaku,

Już jutro święto wszystkich górników – Barbórka.

Na początek zastanów się, co kojarzy Ci się ze słowem górnik?  Na pewno węgiel.

Ale czy domyślasz się, w jaki sposób powstały pokłady węgla? Skąd wydobywa się węgiel?

Przed nami ciekawy temat!

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Skąd mamy węgiel? – rozmowa w oparciu o wiersz Marii Terlikowskiej pt. ,,Paprocie tutaj rosły” i ilustracje:

Rodzicu, przeczytaj dziecku wiersz, obejrzyjcie ilustracje:

Objaśnienie:

Na pierwszym obrazku widzisz bardzo stary las z okresu Jury (las prehistoryczny tzw. jurajski; to w nim m.in. mieszkały dinozaury).

Drugi obrazek pokazuje niszczycielski wpływ lodowca na klimat (zapanowała epoka lodowcowa).

Trzeci obrazek ilustruje sposób tworzenia się pokładów węgla pod ziemią przez miliony lat.

Na ostatnim obrazku jest pokazany odcisk paproci w bryle węgla, którą odkopali górnicy.

Paprocie tutaj rosły. Paprocie wielkie jak sosny.

Aż spłynął lodowiec z północy. Wparł się w gęstwinę paproci.

Paprocie przyjęła ziemia. Cały las w ziemi kamieniał.

Zapadał głębiej i głębiej. Czerniał i twardniał na węgiel.

I tylko górnik dziś chodzi wśród skamieniałych paproci.

Pytania do wiersza:

- Jakie rośliny rosły w lesie jurajskim?

- Co się stało z lasem jurajskim?

- W co zamieniły się po wielu latach zamarznięte paprociami, które przysypała ziemia?

- Co świadczy o tym, że węgiel powstał ze skamieniałych paproci i innych roślin (zwierząt)?

Zadania do wykonania:

Być może w domu masz kwiatek zwany paprotką. Przyjrzyj się jej liściom. Możesz użyć szkła powiększającego. Jaki mają kształt, kolor, jakie są w dotyku? Zapytaj mamę, czy możesz oderwać jeden liść do zabawy plastycznej.

Przygotuj: białą kartkę, liść paproci, kredki świecowe lub pastele mokre/suche, ewentualnie grafit ołówka lub prawdziwy węgiel do kreślenia.

Twoje zadanie to wykonanie odbicia liścia na kartce techniką frotażu. Jak to zrobić? Połóż liść pod kartkę i pocieraj bokiem ciemnej kredki/grafitu o kartkę, by wydobyć fakturę liścia. W ten sposób powstanie nic innego jak odcisk rośliny, coś na wzór prehistorycznych amonitów.

Wariant II: podobny efekt można otrzymać, odbijając liść w masie sensorycznej, np. plastelinie, ciastolinie, masie solnej.

1. Rozruszaj ciało – zabawy umuzykalniające:

1. Bolek i Lolek wśród górników – bajka tematyczna:

Na koniec obejrzyj, jak chłopcy chcieli zostać górnikami:

1. Tematyczne karty pracy do wyboru:

GORNIK-1.jpg

GORNIK-2.jpg