Materiały do nauki zdalnej - 01.12.2021

opr. Ewa Wróblewska

Temat dnia: Moje zabawki.

Cele:

- rozwijanie orientacji przestrzennej i wyznaczanie kierunków z wykorzystaniem zabawek; posługiwanie się przyimkami oznaczającymi położenie przedmiotu (na, nad, pod, za, przed, w, między, obok);

- ćwiczenia w przeliczaniu elementów, porównywanie liczebności zbiorów, stosowanie pojęć: mniej-więcej-tyle samo; szeregowanie w tendencji rosnącej;

- rozwijanie słuchu fonematycznego poprzez dzielenie słów na sylaby, wybrzmiewanie pierwszej głoski w nazwie (5-latki);

- rozwijanie sprawności ruchowej, ćwiczenie równowagi, skoczności, reagowania na sygnał dźwiękowy i polecenia;

- doskonalenie motoryki małej poprzez ćwiczenie techniki wycinania, klejenia, rysowania; ozdabianie klocków wg własnego pomysłu;

Przedszkolaku,

Na dzisiejszych zajęciach poćwiczysz określanie położenia przedmiotów i wyznaczanie kierunków. Towarzyszyć Ci będą zabawki (lalka, miś, klocki), których na pewno masz pod dostatkiem w swoim pokoju. Zaproś do zabawy rodzeństwo lub osobę dorosłą, która będzie zmieniać położenie przedmiotów, a także wykona razem z Tobą kilka prostych ćwiczeń. Przygotuj także kostkę do gry, na pewno się przyda. Dziś możesz stworzyć własną zabawkę – uśmiechnięty klocek oraz gimnastykować się  z chłopcem z animacji, którą dobrze znasz! Powodzenia.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH:

  1. W kręgu zabawek – zabawa matematyczna:

Przygotuj: lalkę/misia lub inne ulubione zabawki, stolik i krzesło.

Rodzicu, ułóż lalkę/misia w różnych miejscach względem krzesła i stolika (np. na stoliku, pod krzesłem, między stolikiem i krzesłem), po czym dziecko określi, gdzie jest zabawka? Chodzi o nazywanie konkretnych przyimków: na, nad, pod, przed, za, w, między, obok i kierunków: po prawej stronie…, po lewej stronie…

- Nazwij zabawki znajdujące się na ilustracji. Podziel ich nazwy na sylaby. Która nazwa ma najwięcej sylab? Starszaki mogą określić pierwszą głoskę w każdej nazwie.

- Policz wszystkie zabawki na ilustracji. Ile ich jest?

- Niektóre zabawki powtarzają się. Których jest więcej niż jeden? Czym się różnią między sobą?

- Uszereguj zabawki wg wzrastającej liczby elementów (od najmniejszej do największej ilości sztuk).

                                  A                                                           B                                                        C

- Przyjrzyj się uważnie poszczególnym częściom ilustracji (A,B,C) i powiedz:

A) Gdzie jest miś? Co jest przed misiem? Co jest przed piłką? Stań przed mamą/tatą. Połóż klocek przed sobą.

Co jest za piłką? Co jest za skakanką? Stań za mamą/tatą. Połóż klocek za sobą.

B) Gdzie leży duża piłka? Co jest na stoliku? Co znajduje się w wazonie? W jakim kolorze są tulipany? Usiądź na kolanach mamy/taty. Połóż klocek na kolanie, na głowie, pod brodą, pod kolanem.

C) Gdzie znajduje się lalka? Jakiego koloru jest wózek? Co znajduje się obok wózka? Stań obok mamy/taty. Połóż klocek obok siebie, powiedz z której strony leży? (prawa-lewa).

Zabawa dla wszystkich domowników 😊 Przygotuj pudło klocków i kostkę. Każdy uczestnik po kolei rzuca kostką, przelicza kropki/nazywa cyfry i buduje wieżę z tylu kloców, ile oczek/cyfrę wyrzucił. Po 2 rundach porównujemy wysokość budowli. Szacujemy ,,na oko”, kto wygrał, lub przeliczamy klocki. Zwycięzca otrzymuje buziaka od wszystkich uczestników!

Modyfikacja zabawy – można układać również szeregi klocków (np. mur obronny wokół misia), uwzględniając także rytmiczność ciągu, np. klocek: czerwony, 2 zielone, czerwony, 2 zielone itd.)

 

  1. Muzyczna gimnastyka w podskokach – zabawa muzyczno-ruchowa:

Słuchaj uważnie poleceń i ćwicz razem z chłopcem.

https://youtu.be/n7OIPFcyZRU

 

  1. Mali konstruktorzy – zabawa plastyczna dla chętnych:

Może chciałbyś/-abyś mieć w swoim pokoju uśmiechnięty klocek, lub kilka klocków 😊 ??? Jak to zrobić?

Kliknij poniżej. Życzę udanej pracy.

usmiechniety klocek - instrukcja.pdf

Szanowni Państwo,

Proszę, udostępnijcie dzieciom piosenkę i wiersz o Mikołaju, które grupa zaprezentuje 6 grudnia przed naszym Gościem. Wszystko znajduje się w zakładce - Materiały do utrwalenia - grudzień.

Z góry dziękuję za współpracę!