STYCZEŃ 2022

 

 

Stary Rok już minął, ale marzenia pozostają, niechaj więc one się wszystkie spełniają Z Nowym Rokiem niech się los odmieni !  Życzymy, aby w ten Nowy Rok wejść z radością w sercu. Aby nigdy nie odstępowała nadzieja na lepsze jutro
i wiara w to,
że nie ma rzeczy niemożliwych. Życzymy także wszechogarniającej miłości zarówno od ludzi jak i do ludzi. Aby otaczały nas osoby, które będą dla nas motorem do działania. 

 

Miesiąc zimowy, rozpoczynający rok kalendarzowy, zazwyczaj mroźny i pełen śniegu.

Znany między innymi z takich świąt jak Nowy Rok i Trzech Króli. W styczniu obchodzony jest Dzień Babci oraz Dzień Dziadka.

 

Urodziny ,  urodziny

              urodziny !!!                    

 Sto  lat będziemy śpiewać:

 

                        Tymek

            

           Patryk

           

 

 

 

NASZ KĄCIK – czyli

Co planujemy w styczniu

  1. „Pomagamy ptakom i zwierzętom przetrwać zimę” - kształtowanie opiekuńczego  stosunku do zwierząt poprzez dokarmianie i dopajanie ptaków w trudnych zimowych warunkach.
  2. „Gdzie zrobimy zakupy”   - poznanie nazw sklepów i ich asortymentów.
  3. „W karnawale same bale” - zapoznanie dzieci z pojęciem ogólnym „karnawał”.
  4. Moja babcia i mój dziadek” - wdrażanie do serdecznych relacji między pokoleniami.

Piosenki do nauki

  1. Ptasi bar”

Wystarczy KLIKNĄĆ i uruchomić piosenkę.

 

  1. ”Babcia i dziadek”

 

  1. „To nasze skarby”

 

WAŻNE WYDARZENIA W STYCZNIU

13 stycznia – BAL KARNAWAŁOWY                                               godz. 9.30

           

 

Będą tańce, prezentacje strojów karnawałowych i inne zabawy.

Strój przebierańców obowiązkowy!

Życzymy dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.

 

PÓŁ GODZINKI DLA RODZINKI

Maski karnawałowe dla dzieci

Wspólne tworzenie-maski karnawałowej dla dzieci, będą świetnym pomysłem. W zależności od ilości wolnego czasu możemy je stworzyć na trzy sposoby. Pierwszy to wydrukowanie gotowego wzoru maski i pokolorowanie na przykład kredkami, czy pomalowanie farbami. Drugi to samodzielne stworzenie własnej maski z kartonu. Ostatni pomysł to wykonanie maski karnawałowej na bazie papierowego talerzyka, w którym należy wyciąć otwory na oczy i ozdobienie według uznania. Przy okazji wykonywania maski można poruszyć z dzieckiem tematykę długości - do czego to nam potrzebne (ponieważ musimy wiedzieć jak długa musi być gumka, którą przymocujemy do naszego dzieła)  i pokazać kilka sposobów mierzenia. Wykonane maski są świetną bazą do dalszych zabaw. Dzieci mogą zgadywać, kto jest autorem konkretnej maski karnawałowej, kto kryje się za przebraniem, czy wymieniać kolory, które zostały użyte do ozdobienia maski i szukać podobnych akcentów w pomieszczeniu. Maski karnawałowe dla dzieci to doskonały pomysł.

                 

 

 

 DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

„Nikt nie jest w stanie zapewnić dzieciom tego,
co mogą im dostarczyć dziadkowie:
   to Oni obsypują pyłem gwiazd życie swoich wnucząt”.
A. Haley

 

 

 

Są takie dwa dni jedyne w roku

to święto Babci i Dziadka,

aż łza się kręci w oku.

O tym ważnym święcie dobrze pamiętamy.

Każda babcia i dziadek z pewnością powiedzą, że nic tak

nie ucieszy ich , jak z radością i uczuciem powiedziany

przez wnuczka i wnuczkę wierszyk czy zaśpiewana piosenka,

a także samodzielnie wykonany prezent przez swoje wnuczęta.

Warto pielęgnować relacje dziadków z wnukami. Prawidłowe, pozytywne więzi międzypokoleniowe są jednym z gwarantów szczęścia całej rodziny.

 

                                                    Bajka

Babcia i dziadek

Nie tak bardzo daleko, gdzieś za lasem, gdzieś nad rzeką, w murowanej chatce mieszkała babcia i mieszkał dziadek. Żyli spokojnie, jakby czas zatrzymał się w tej chwili. Całymi dniami nic nie robili, tylko się nudzili. Nudzili się i czekali nadejścia szczególnego wydarzenia. Chwili, gdy do babci i dziadka w odwiedziny ich wnukowie przyjadą. Takie chwile się zdarzały, gdy nadchodziły święta, latem, gdy były wakacje, no i gdy czas ferii ogłaszano w środku zimy. 
Właśnie takiej chwili i tej zimy dziadek z babcią się doczekali. Wnuczęta przyjechały! Na początku grzecznie dziadków wycałowały, a po chwili jednak już rozrabiały. Wszędzie zaglądały, o wszystko pytały, wszystko wiedzieć chciały. Co się teraz będzie działo? Czy dziadkowie to wytrzymają?
Babcia ucieszona na powitanie zaserwowała wnukom przeróżne przysmaki. Nie były to sklepowe lizaki, ale najprawdziwsze kołacze, konfitury i miód z własnej pasieki. Wszystko pyszne, wszystko świeże, wszystko domowe. Dziadek też miał zajęcie. Siwego rumaka z obory wyprowadził, wnuczęta na saniach posadził i po okolicy obwoził. Siwek staruszek wolno sanie wodził. Czasami przystanął, jakby czekał okrzyku - wio koniku, wio koniku, wio koniku. Dziadek dobrze o tym wiedział. Okrzyki wznosił i wnuczęta do tego zachęcał. 
A wieczorem czas magiczny się zaczynał. Babcia z dziadkiem siadali przy starym kominku i snuli ciekawe opowieści o czasach, jakich wnuki nie znały. O czasach, w których nie było komputerów i telewizji, a mimo to ludzie często się radowali i dobrze się miewali. Dziadek opowiadał, jak budował własny domek. Twierdził, że każdy może to bardzo prosto zrobić. Wystarczy zamiast klocków używać cegieł. Babcia opowiadała o tym, jak dziadka poznała w czasach, gdy dziadkiem jeszcze nie był. Twierdziła, że kiedyś był młodzieńcem, który nosił wąsy i lubił przygody. Oj, długo opowieści się snuły po całym domu. Nikt nie był nimi znużony.
Było już bardzo późno, gdy wnuczęta do spania się szykowały. Już leżały w łóżkach, a i wówczas jeszcze dziadków o bajkę prosiły. Oczywiście babcia z dziadkiem się zgodzili. Sami kiedyś, dawno temu, gdy byli mali, wielu bajek wysłuchali. Później często opowiadali je swoim dzieciom, teraz przyszedł czas na wnuki. 
Babcia i dziadek bardzo kochają swoje wnuki. Bardzo się cieszą, gdy z wizytą się pojawiają. Możecie to sprawdzić sami. Udajcie się do nich z życzeniami.