MATERIAŁY DO UTRWALANIA

MATERIAŁY DO UTRWALANIA W DOMU

Analiza i synteza słuchowa jako podstawa procesu czytania i pisania

     Analiza i synteza słuchowa wyrazów służą przede wszystkim przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki czytania i pisania w szkole.

Analiza słuchowa jako podstawa procesu pisania

     Analiza słuchowa oznacza podział wyrazu na sylaby, głoski, czyli polega na odebraniu bodźca ( słowa )  i rozłożeniu go na elementy. Umiejętność dokonywania analizy słuchowej wyrazów, czyli świadomego wyodrębniania głosek jest potrzebne w procesie pisania.

Synteza słuchowa podstawą  procesu czytania

     Synteza słuchowa oznacza połączenie elementów w jeden wyraz mający odpowiednią formę. Istotna jest tu przede wszystkim pamięć słuchowa, gdyż dzięki niej zapamiętujemy poszczególne sylaby i głoski i łączymy je w logiczną całość. Umiejętność dokonywania syntezy słuchowej wyrazów, czyli świadomego łączenia głosek jest potrzebne w procesie czytania.

We wrześniu poznaliśmy litery-O,o, A,a. Dzieci poznają litery pisane i drukowane. Z dziećmi należy utrwalać następujące zagadnienia:

  1. Utrwalać poznane litery miedzy innymi przez wyszukiwanie ich w tekście. Możemy dać dziecku wydrukowany teks a dziecko ma odnaleźć litery np. A,a i otoczyć je pętlą.
  2. Ćwiczenia słuchowe:- dzielenie wyrazów na sylaby i głoski zaczynamy od wyrazów krótkich, o prostej budowie fonetycznej w których pisownia jest  zgodna z  wymową ( kot, koza, kula, balon itp.).
  3.  „Co słyszysz?” – podajemy wyraz sylabami, a dziecko mówi co usłyszało, zaczynamy  od krótkich wyrazów i przechodzimy do coraz dłuższych- mo-tyl -motyl, no-ga – noga, la-to – lato, lal-ka – lalka, no-sek – nosek, ze-szyt – zeszyt.
  4.  Wskazywanie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazie- wymienianie głosek w wyrazie, przeliczanie sylab i głosek- dziecko może ułożyć tyle patyczków  ile dany wyraz ma sylab, głosek.
  5.  Wyszukiwanie wyrazów na daną głoskę np. szukamy wyrazów na głoskę a- arbuz, Ala, abażur, azot, album.
  6.  Pisanie poznanych liter w liniaturze- (litery pisane).
  7.  Znajdź wyraz, który zaczyna się na ostatnią głoskę mojego wyrazu- motor radio Olek  kot trawa album morze.
  8.  Wymienianie po kolei nazw dni tygodnia i miesięcy.