Jesienna szaruga- czwartek

opracowała: Beata Wanda Bałdyga

Witajcie kochane Biedroneczki! Zapraszam do realizacji czwartkowych zajęć😊

1. Słuchanie wiersza pt. „Listopad” Doroty Kossakowskiej.

Ciemne chmury płyną po niebie, drogą idzie stary Listopad.

Deszcz strugami płynie po szybie, z drzewa liść kolejny już opadł.

Mały wietrzyk i duży wicher, urządzają dzisiaj zawody.

Szarpią liście, z drzew je zrywają i wrzucają do zimnej wody.

Dzieci chodzą dziś po kałużach, w kroplach deszczu się przeglądają.

Mają płaszcze, długie kalosze, a nad głową parasol trzymają.

Ciemne chmury płyną po niebie, Pan Listopad do nas się śmieje.

Jeszcze chwila, a wszystkie pola oraz lasy śniegiem zawieje.

Rozmowa na temat wiersza:

Jaka pogoda jest w listopadzie?

Co robi Pan Listopad?

Co robią dzieci w listopadowy dzień?

1. „Omiń błoto i kałuże” – zabawa ruchowa z elementem równowagi.

Pomoce: kartki z gazet.

Rodzic rozkłada na podłodze kartki. Dzieci biegają między kartkami, omijają je zakreślając pętelki. Na sygnał zatrzymują się i podnoszą na zmianę nogi, sprawdzając czy nie są ubłocone. Po sprawdzeniu biegają dalej.

1. Nauka wiersza przez dzieci.

Rodzic bierze Misia i pyta go: „Czy podoba ci się wiersz o listopadzie? A może chcesz się go nauczyć?” Przykłada pyszczek misia do swojego ucha (słucha, co miś mówi ), a potem oświadcza: „Nasz przyjaciel Miś powiedział mi, że wierszyk o listopadzie podoba mu się i bardzo chce się go nauczyć na pamięć.” Następnie zwraca się do dziecka z propozycją: „Będę mówił/ła krótkie fragmenty wiersza, a ty będziesz je powtarzać za mną, tak jak w lesie powtarza echo. Miś usiądzie sobie wygodnie na krzesełku i będzie uważnie słuchał.” Rodzic recytuje fragmenty wiersza, a dziecko powtarza. Podczas kolejnego powtórzenia dziecko próbuje recytować wiersz razem z rodzicem.

1. „Świat w kroplach deszczu” – malowanie farbami techniką „mokre w mokrym” inspirowane wierszem Doroty Kossakowskiej pt. „Listopad”.

Pomoce: ilustracje, farby, kubeczki, pędzle, miska z wodą, kartka z bloku technicznego, ceraty

Życzę miłego dnia!!!:)