Materiały edukacyjne do nauki zdalnej - 10.11.2021r.

opr. Ewa Wróblewska

Temat dnia: Polska Niepodległa!

Cele:

- budowanie przywiązania do Ojczyzny, kształtowania dumy narodowej i postaw patriotycznych, pielęgnowanie spuścizny historycznej, budzenie zainteresowania przeszłością

- poznanie postaci Józefa Piłsudskiego

1. Przedszkolaki poznają Święto Niepodległości – film edukacyjny:

Obejrzyj fragment filmu – czas: 1.50 min.

Spróbuj odpowiedzieć na pytania w oparciu o jego treść:

- jakie święto obchodzimy 11 listopada? (Dzień Niepodległości)

- które państwa podzieliły ziemie Polski i dokonały rozbiorów? (Rosja, Austria, Prusy)

- ile lat nie było Polski na mapie Europy? (123 lata)

- w którym roku nasz kraj odzyskał niepodległość? (1918 r.)

- kim jest ten Pan? (Józef Piłsudski)

Józef Piłsudski był twórcą i dowódcą Legionów Polskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został Naczelnym Wodzem Armii Polskiej. Był pierwszym Marszałkiem Polski. Przez legionistów nazwany Dziadkiem. Jeździł na ulubionej klaczy, Kasztance.

- co wywieszamy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości? (flaga biało-czerwona)

- czym jest niepodległość i dlaczego jest ważna dla Polaków?

Oglądając film do końca przypomnisz polskie symbole narodowe, nazwy dwóch największych rzek, nazwę stolicy, treść wiersza W. Bełzy ,,Kto Ty jesteś? Polak mały!" oraz historię powstania państwa polskiego w nawiązaniu do legendy o trzech braciach.

2. Kodujemy. Polska moją Ojczyzną – karta pracy z elementem szeregowania wielkości:

karta pracy z kodowania.pdf

Przygotuj wydruk karty pracy, nożyce i klej.

Twoje zadanie to, wyciąć 9 elementów i umieścić je w układzie współrzędnych wg kodu strzałkowego (łączenie cech: wielkość i kształt).

3. Szkoła do hymnu 2021 r. – akcja edukacyjno-społeczna:

Nasze przedszkole po raz kolejny weźmie udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. O godz. 11.11 wszystkie grupy przedszkolne zaśpiewają Hymn Polski, do czego zachęcamy również i Was drogie Biedronki.

A oto uproszczona melodia ,,Mazurka Dąbrowskiego” dedykowana przedszkolakom.