Dzień Teatru

Dnia 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Kontakt ze sztuką teatralną jest bardzo ważnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym każdego człowieka. Z uwagi na szeroki zakres możliwości wynikających z realizacji tematu, przez cały tydzień w grupie ,,Żabek” przybliżano dzieciom zagadnienia teatralne i stwarzano okazję do wczuwania się w rolę aktora przedszkolnej sceny.

Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny, na podstawie którego dowiedziały się, czym jest teatr, w jaki sposób powstaje spektakl teatralny, jak wiele osób musi pracować nad przedstawieniem, by można było zaprosić widzów na premierę. Dzieci zapoznały się z zagadnieniami teatralnymi takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, rekwizyty teatralne. Na scenie, oprócz żywych aktorów często można spotkać lalki teatralne (marionetka, kukiełka, pacynka, jawajka). Żabki wykonały własne kukiełki na bazie drewnianych łyżeczek. Obejrzały także teatr cieni inspirowany bajką o Calineczce.

Dużo pozytywnych wrażeń wywołał udział w etiudzie muzyczno-teatralnej do utworu pt. ,,Skamieliny” z cyklu ,,Karnawał zwierząt”. Wykorzystane w zabawie maski i rekwizyty teatralne imitujące gałęzie drzew, zachęciły przedszkolaki do zabaw parateatralnych. Muzyka klasyczna to także wspaniała okazja do instrumentacji muzycznych. Dzięki instrumentom mogliśmy zilustrować poszczególne zwierzęta z naszej etiudy (wilk/lis, ptaki leśne, zając i żaba, motyle).

Nie zabrakło kodowania. Dzieci wyznaczały drogę na macie edukacyjnej od startu do stopu z uwzględnieniem warunku. Należało pozbierać wszystkie rekwizyty kojarzące się z teatrem. Kolejny etap, to ułożenie kodu za pomocą strzałek kierunkowych. Poprzez to ćwiczenie utrwalaliśmy orientację przestrzenną (pojęcia: góra-dół i kierunki: P-L).

większy obrazek nr 1 większy obrazek nr 2 większy obrazek nr 3 większy obrazek nr 4 większy obrazek nr 5 większy obrazek nr 6 większy obrazek nr 7