Co zwierzęta robią jesienią?

W poprzednim tygodniu rozmawialiśmy o tym co zwierzęta robią jesienią i jak przygotowują się do zimy. Dzieci dowiedziały się, że niektóre zwierzęta są aktywne w okresie zimowym. Oznacza to, że muszą utrzymywać stałą temperaturę ciała, a to wiąże się ze znacznym wydatkiem energetycznym. Właśnie z tego względu muszą zapewnić sobie łatwy dostęp do pożywienia. Niektóre gatunki gromadzą zapasy we wcześniej przygotowanych spiżarniach. Do takich zwierząt należą m.in. wiewiórki, które jeszcze przed nastaniem mrozów zaczynają składować żołędzie i orzechy. Inną strategią przetrwania zimy jest zapadanie w sen zimowy. Korzystają z niej niektóre ssaki (m.in. niedźwiedzie brunatne i borsuki). Dzieci poznały domy zwierząt i dowiedziały się, które zwierzęta mieszkają w norze, gawrze, legowisku pod liśćmi oraz w dziupli. Poznaliśmy wygląd i ciekawostki o jeżu, niedźwiedziu, wiewiórce, sarnie, jeleniu oraz o lisie. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. ,,Lis'' z papierowych talerzyków oraz pracę pt. ,,Jeż'' z plasteliny i makaronu. Nauczyliśmy się też piosenki pt. ,,Wiewiórka'':

Mała, zwinna wiewióreczka skacze tu i tam

Kiedy swe żołędzie chowa, nie wie, gdzie je ma.

Ma puszysty, rudy ogon – widać już go nawet stąd.

Na wysokim drzewie w dziupli urządziła sobie dom

(pam param pam)

Razem z przyjaciółmi w "berka" kocha bawić się.

Jest najszybsza, zawsze może wskoczyć tam, gdzie chce.

Lecz gdziekolwiek się nie schowa, pędzle na jej uszach

ją zdradzają nawet wtedy, kiedy się nie rusza.

Wiewióreczko nie uciekaj,

daj się złapać choć na chwilę.

Z żołędziami las już czeka,

odłożymy je na zimę.