Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W tym tygodniu dzieci utrwaliły nasze symbole narodowe: godło, flagę i hymn. Z dumą recytowaliśmy ,,Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy oraz śpiewaliśmy hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy. Rozmawialiśmy też o Unii Europejskiej. Dzieci oglądały film edukacyjny pt. ,,Czym jest Unia Europejska''. Poznały nazwy wybranych 12 flag państw UE (Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Włochy). Dzieci w parach układały pociętą na części flagę w całość, następnie ich zadaniem było nazwanie otrzymanego w kopercie państwa. Bawiliśmy się w zabawę ,,Podróż po Europie'' - dzieci wyruszyły w podróż samochodem po kilku państwach UE. Zadaniem dzieci było rozpoznanie flagi państwa (przystanku). Na każdym przystanku na dzieci czekało inne zadanie do wykonania - podskoki, przysiady, skłony itd. Dzieci wzięły udział w ,,Quizie o Unii Europejskiej''. Dzieci pokolorowały flagę UE oraz nauczyły się piosenki o Unii Europejskiej:

1. Ja jestem Polką, a ty Polakiem.

Polska jest naszą ojczyzną.

Kraj taki piękny, od Tatr aż po Bałtyk,

Nad Wisłą – rzeką błękitną.

Ref: Mieszkamy w pięknym kraju, w Polsce,

A polska leży w Europie,

Więc obok flagi biało-czerwonej

Flaga niebieska w gwiazdki złote.

Kraj nasz jest w Unii Europejskiej,

Wspólnocie przyjacielskich krajów,

Gdzie wszyscy sobie pomagają,

Zawsze wzajemnie się wspierają.

2. Zwiedzamy Polskę i inne kraje.

Jak żyje się we wspólnocie?

W zgodzie, jedności – na pewno bezpieczniej,

I lepiej, łatwiej, owocniej.

Ref: Mieszkamy w pięknym kraju…

10 listopada w piątek w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup oraz pracownicy przedszkola zebrali się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Wszyscy z powagą zaśpiewaliśmy hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”.