Materiały do nauki zdalnej - 3.12.2021

Temat: Nadchodzi zima

1. Zabawy z bałwankiem:

a) Wykonywanie papierowego bałwanka

Będą potrzebne: białe kartonowe kartki z narysowanymi kołami (różniącymi się wielkością), nożyczki, klej, flamastry/kredki.

Dzieci wycinają narysowane na kartonie białe koła różniące się wielkością. Sklejają je tak,

aby powstała sylweta bałwanka. Rysują mu nos, oczy, usta, guziki.

b) zabawa bałwankami

Dzieci biorą swoje bałwanki i układają je względem siebie według poleceń Rodzica:

− Połóżcie bałwanki przed sobą.

− Połóżcie bałwanki za sobą.

− Połóżcie je po swojej prawej stronie.

− Połóżcie je po swojej lewej stronie.

2. Ulepimy dziś bałwana- Olaf z Krainy Lodu.

Podstawowy przepis na masę solną:

200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki

200g soli- ok. 1/2 szklanki

125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki

Instrukcja: Na początku lepimy trzy kulki: jedną większą na podstawę, małą na brzuch i średnią na głowę. Kulki łączymy razem zmieniając trochę kształt głowy tak, aby zwężała się u góry. W środkowej kulce za pomocą wykałaczki robimy dwa otwory po bokach. W dziurki wkładamy małe kawałki gałązek, które będą rękoma naszego bałwanka. Teraz dolepiamy szczegóły: oczy, nos, brwi, czuprynkę, guziki i dwie nóżki. Uśmiechniętą buzię Olafa wydrążamy wykałaczką, pozostawiając u góry zęby. Bałwanki po ulepieniu i wysuszeniu możemy pomalować farbami akrylowymi, temperami lub plakatowymi.

źródło: https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/01/ulepimy-dzis-balwana-olaf-z-krainy-lodu/

3. „Zimowy rytm”- układanie rytmów z figur geometrycznych.

Układamy na dywanie rytm z figur geometrycznych: koło, trójkąt, kwadrat...

Następnie pytamy dzieci, jaka powinna być kolejna figura w rytmie?

Ułożony rytm z figur geometrycznych dziecko odtwarza ruchem ciała, według schematu:

Koło-klaśnięcie w rączki

Trójkąt- klaśnięcie w uda

Kwadrat- tupnięcie

Podczas układania sekwencji można pobawić się z dzieckiem w zabieranie z ułożonej sekwencji wybranego elementu (np. koła). Zadaniem dziecka jest odgadnięcie co zostało zabrane poprzez analizę całości.

4. „Tańczące płatki śniegu” - zimowe zabawy logopedyczne

Z papieru wycinamy śnieżynki o różnych kształtach (szerokość około 6 cm). Zawieszamy je na nitkach. Wieje lekki, zimowy wietrzyk. Śnieżynki tańczą na wietrze. Za pomocą oddechu, wraz z dzieckiem dmuchamy na papierowe śnieżynki, starając się jak najdłużej utrzymać je w ruchu. Wydech nie musi być silny, tylko długi. Teraz zrywa się gwałtowny wicher. Mocniej dmuchamy, śnieżynki tańcują. Oj, chyba czas na odpoczynek.