SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI WOLONTARIATU W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Sprawozdanie z działalności „MISIOWEGO WOLONTARIATU”

w Klubie Małego Wolontariusza „Ósemeczka”

z Przedszkola Samorządowego nr 77  „Rumiankowe Przedszkole”

im. Simony Kossak w Białymstoku

w roku szkolnego 2019/2020

,,Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi''

Jan Paweł II

Jednym z zadań stawianych przed przedszkolem jest kształtowanie właściwych postaw

młodych ludzi, naszych wychowanków. W związku z tym nasze przedszkole w listopadzie

2016 roku dołączyło do Fundacji „Świat na Tak” prowadzącego Kluby Ośmiu. Powstały

Klub Małego Wolontariusza „Ósemeczka”– to wspólne miejsce ludzi o dobrych sercach,

mądrych pomysłach i pragnieniu niesienia pomocy . Głównym celem Klubu „Ósemeczka”

jest: niesienie bezinteresownej pomoc rówieśnikom w trudnych sytuacjach, pomoc

osobom niepełnosprawnym, chorym, samotnym, zwierzętom oraz działania na rzecz

środowiska naturalnego. Pamiętamy także o tym, aby dzielić się swoją radością i

uśmiechem z innymi.

W tym roku szkolnym 2019/2020 postanowiliśmy wesprzeć się i dołączyć do

„Misiowego wolontariatu” jest to jeden z modułów Projektu " Mały Miś w świecie wielkiej

literatury". Ponieważ w tym roku szkolnym naszymi małymi wolontariuszmi były 3 latki

które dopiero zaczynają swoja przygodę z wolontariatem i przedszkolem. Przedszkolaki

wzięły udział w zajęciach , w których Miś uczył dzieci wrażliwości społecznej oraz

pomagania innym i odpowiedzialności za otaczający świat. Mały Miś poprzez

opowiadanie „Mały Miś i pomocne dłonie”pokazał, że satysfakcja z ofiarowania komuś

uśmiechu jest największym podziękowaniem i nagrodą za wykonaną pracę. Dzieci

dowiedziały się, co znaczą słowa: wolontariat i wolontariusz oraz przekonały się, że nie

tak trudno wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących. Przedszkolaki z ogromnym

zainteresowaniem oglądały film, pokazujący pracę wolontariuszy i przekonały się, że

pomagać może każdy- nawet małe dzieci. Wspólnie z Misiem zastanawialiśmy się jakie

cechy powinno mieć dziecko, które chce zostać wolontariuszem.

Klub Małego Wolontariusza „Ósemeczka” wraz z Małym Misiem w roku szkolnym

2019/2020 podjął wiele działań pomocowych. Były to między innymi:

1. Akcja Sprzątanie Świata – Polska pod hasłem: „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"– wrzesień 2019 r.

2. „Pola nadziei”– kampania społeczna, posadzenie żonkili symboli nadziei przed budynkiem przedszkola – październik 2019r.

3. Akcja „Szkoła pamięta” Ministerstwo Edukacji Narodowej – październik 2019 r.

4. Ekophone „ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY” – październik 2019 r.

5. Akcja „Szkoła do hymnu” Ministerstwo Edukacji Narodowej – listopad 2019 r.

6. Akcja „Ratujmy Kasztany 2019” – listopad 2019 r.

7. Akcja „Żołędzie dla ZOO” –wrzesień – listopad 2019 r.

8. Akcja „Ile waży Św. Mikołaj”– listopad 2019 r.

9. Akcji charytatywnej ,,Prezent bez pudła” wspomaganie działań UNICEF na rzecz dzieci w Syrii. – listopad 2019 r.

10. Akcja charytatywna na rzecz dzieci i rodzin mieszkających w Bałcie na południu Ukrainy.– grudzień 2019r.

11. Akcja ,,Serce za odwagę” – zrób świąteczną kartkę dla kombatantów wojennych – grudzień 2019 r.

12. Kiermasz świąteczny na rzecz podopiecznych Fundacji „Pomóż Im” – grudzień 2019r.

13. „Razem na święta” Ministerstwo Edukacji Narodowej – styczeń 2020 r.

14. Akcja „Góra Grosza”– luty 2020r.

15. „Akcja Zbiórki Baterii” pod hasłem Bez Stresu dla Środowiska – listopad – maj 2020r.

16. „ Pomagamy ptakom”– systematyczne dokarmianie ptaków podczas zimy.

17. Zbiórka nakrętek – akcja całoroczna

18. Sprzedaż gazetki „Echo przedszkola”– akcja całoroczna

19. Aktualizacja tablicy wolontariatu na terenie przedszkola i zakładki na stronie internetowej – cały rok.

20. „Przedszkolne Walentynki”– wolontariusze naszego przedszkola częstowały dzieci i personel przedszkola walentynkowymi lizakami.

21. „Akcja Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska – zbiórka karmy i koców”– marzec 2020 r.

22. Pola Nadziei 2020 on – line, zostań wolontariuszem on – line – udostępnij kwestę – kwiecień 2020 r.

23. Ogólnopolska akcja „Kartka dla Medyka”– maj 2020 r.

Wychowankowie naszego przedszkola są otwarci i ciekawi świata, pełni pasji i

zaangażowania. Wielokrotnie udowodnili, że w podejmowanych przez siebie działaniach

potrafią kierować się wrażliwością na potrzeby innych.

Opracowanie:

Koordynator Klubu Małego Wolontariusza