Przypadki wszawicy

W związku ze zgłaszanymi pojedynczymi przypadkami wystąpienia wszawicy   wśród dzieci , prosimy rodziców wychowanków o podjęcie działań profilaktycznych i wykazanie dbałości w zakresie codziennego sprawdzenia czystości skóry głowy i włosów u dziecka.

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci :

- Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZICÓW i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

-W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

- Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni, w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach, aby (wyczesać)  usunąć gnidy.

-Rodzice powinni poinformować nauczycieli grupy o wystąpieniu wszawicy u dziecka.  Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie  zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

Prosimy o zastosowanie powyższych działań profilaktycznych w celu wyeliminowania wszawicy u dzieci przebywających w grupach przedszkolnych.