Hotele dla owadów

Koło Naukowe Biologów i Wydział Biologii UwB promują idee hoteli dla owadów. Do tworzenia jednego z nich zachęcili tym razem grupę "Pszczółki". Dzieci bardzo zaangażowały się w zrobienie takiego schronienia owadom.

Dawniej owady pożyteczne mieszkały w słomianych dachach, stogach siana czy zakamarkach ceglanych ścian. W naszych betonowych domach i wypielęgnowanych ogrodach nie ma, niestety, dla nich miejsca. A hotel dla owadów można zrobić np. z desek odzyskanych z palet oraz materiałów przyniesionych ze spaceru: szyszek, suchych liści, pociętych pustych pędów bambusa, kory.

Każda grupa owadów preferuje określony materiał: puste pędy bambusa, trzciny lub łodygi czarnego bzu o odpowiedniej średnicy i długości to idealne miejsce dla pszczół murarek. Nawiercone kawałki drewna chętnie zasiedlą np. osy, na szyszki i suche liście na pewno zwrócą uwagę biedronki, glinianie doniczki wypełnione sianem to idealne miejsce dla skorków, a wiązki słomy lub siano dadzą schronienie złotookom. Staraliśmy się aby w naszym hotelu znalazło się większość z tych materiałów, żeby został on zamieszkały przez różnorodne owady.

To była świetna lekcja przyrody dla Dzieciaczków. Hotel to nasz skromny wkład w ochronę owadów pożytecznych i zachowanie bioróżnorodności oraz równowagi w otaczającym nas środowisku.