Tydzień chleba

19-23 października 2020r. w grupie IV Sowy obchodziliśmy ,,Tydzień Chleba” pod hasłem ,,Od ziarenka do bochenka, czyli jak powstaje chleb?”. Obejrzeliśmy film edukacyjny o etapach produkcji chleba. Dzieci uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem pracy wielu ludzi. Ułożyliśmy wspólnie historyjkę obrazkową do opowiadania. Poznaliśmy rodzaje pieczywa: żytnie, pszenne i razowe. Omówiliśmy wygląd bagietek, kajzerek, rogalików, ciabatty oraz bułek bawarskich. Degustowaliśmy świeże i pachnące pieczywo i bułeczki. Przeprowadziliśmy zabawy badawcze z mąką ,,ile łyżek mąki mieści się w szklance” oraz zabawy sensoryczne ,,palcem w mące” – dzieci odwzorowywały kształty, litery i cyfry w mące. Wyrobiliśmy masę solną i bawiliśmy się w piekarza, dzieci wykonały z niej bułeczki, rogaliki i bagietki. Mogliśmy otworzyć własną piekarnię. Wystarczyła zabawkowa kasa fiskalna, pieczywo ułożone na półkach, papierowe ceny oraz papierowe pieniądze. Mogliśmy ćwiczyć: udawanie, wcielanie się w role, naprzemienność, budowanie prawidłowych zdań, ćwiczenie dialogów, stosowanie zwrotów grzecznościowych, umiejętność czekania na swoją kolej, liczenie no i jest to świetny trening relacji społecznych. Tyle rzeczy w czasie jednej zabawy.