Obchody 30 rocznicy uchwalenia konwencji praw dziecka

W " Rumiankowym Przedszkolu"  uroczyście obchodzono 30 Rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W przygotowaniach do uroczystości nauczyciele w grupach przedszkolnych przy zaangażowaniu rodziców wypełniali ustalony z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego  w Białymstoku harmonogram działań w zakresie:

1. Realizacji tematyki dotyczącej praw dziecka podczas zajęć edukacyjnych we wszystkich grupach przedszkolnych z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych  ze strony UNICEF Polska - w terminie od 12-20 listopada 2019 r. Przedszkola w tym czasie zostało udekorowane pracami plastycznymi dzieci przedstawiającymi „ łańcuch przyjaźni”, kwiatami w kolorze niebieskim oraz logo i plakatami UNICEF Polska.
  2. Przeprowadzenia konkursu plastycznego wewnątrzprzedszkolnego pod hasłem „ Dla każdego dziecka – dzieciństwo” w celu wyłonienia jednej pracy plastycznej dziecka reprezentującego placówkę  na zorganizowanym wernisażu w VI LO na forum miejskim. W terminie 12-15.11.2019 r. Nasze przedszkole reprezentowała na wernisażu miejskim Zuzia P. z grupy V "Sowy". Jej praca plastyczna przedstawiał prawo dziecka do opieki zdrowotnej, była wykonana w pięknej kolorystyce z wykorzystaniem pasteli.

W dniu 20 listopada 2019 roku w uroczystość 30 rocznicy obchodów uchwalenia Konwencji praw dziecka o godz. 9.00  w VI LO  otwarto wernisaż prac plastycznych przedszkolaków  pod hasłem „ Dla każdego dziecka- dzieciństwo”. Zaprezentowano 68 prac plastycznych dzieci ilustrujących prawa dziecka, które dostarczono z 44 białostockich samorządowych przedszkoli.

1. Udział dzieci z przedszkola w projekcie „ Miasto Białystok przyjazne dzieciom” - zbieranie propozycji i pomysłów dzieci na realizację zmian w mieście do pudełka ustawionego w holu przedszkola  w terminie 12-15.11.2019 r. Najciekawsze 3 propozycje Przedszkolaków zamieszczone w „ niebieskiej skrzynce” zostały wręczone na sesji Rady Miasta w dniu 25.11.2019 roku. Z " Rumiankowego Przedszkola"  przekazano Panu Prezydentowi następujące propozycje do propozycje: 1)Na łąkach miejskich ustawić ule i zawiesić na drzewach domki dla owadów,. 2)Stworzyć zielony labirynt w parku Pałacu Branickiego z niespodziankami dla dzieci (postacie zwierząt, bajek). 3)Utworzenie Rodzinnego Przystanku Alpaka wspomagające terapie rozwojowe dzieci, z możliwością zorganizowania rodzinnego pikniku na łonie natury, spaceru w obecności tych pięknych i wrażliwych zwierząt. 4)Dodatkowo prosimy o plac zabaw " Zamek" w Rumiankowym Przedszkolu".
  2. Przeprowadzenie akcji charytatywnej „ Prezent bez pudła”  przez Klub Małego Wolontariusza na rzecz dzieci objętych wojną w Syrii we współpracy z UNICEF Polska odbył się w dniach 18-20 .11.2019 r. Zebraną kwotę 350 zł    przekazano na konto UNICEF Polska na rzecz dzieci w Syrii , gdzie trwa wojna. Przedszkole otrzyma  certyfikat udziału w akcji i podziękowanie z UNICEF Polska.
  3. W dniu 20 listopada 2019 roku w Białymstoku przedszkolaki ubrane w kolorze niebieskim, z balonami i innymi rekwizytami tworzyły z podanych rąk „ Łańcuchy Przyjaźni”. To był gest zjednoczenia się w tym dniu z dziećmi z całego świata, by pokazać symbolicznie nasza jedność z dziećmi z całego świata , które są pod opieką UNICEF. Na pamiątkę wydarzenia zostały wykonane zdjęcia, które jak „ błękitne wstążeczki” uzmysłowiły dorosłym jak ważny jest problem przestrzegania  prawa najmniejszych do miłości i szczęśliwego dzieciństwa.

W  tym dniu dzieci ubrane w kolorze niebieskim były witane w „Rumiankowym Przedszkolu” przy piosence Majki Jeżowskiej  „ Wszystkie dzieci nasze są”   oraz „ Na ratunek światu”. W tym dniu hol przedszkola i wejście główne było podświetlone kolorem niebieskim.O godz. 10.30 przedszkolaki z niebieskimi balonami udali się do pobliskiego  amfiteatru przy ul. Różanej.  Dzieci z Przedszkola Samorządowego  Nr 77 „ Rumiankowe Przedszkole” im. Simony Kossak w Białymstoku oraz z Przedszkola Samorządowego Nr 76 „ Na Zielonych Wzgórzach” utworzyły z podanych rąk „ Łańcuch Przyjaźni” przy dźwiękach piosenki „ Na ratunek światu”. Uformowały piękną niebieską „spiralę” , kołysząc się w rytm muzyki. Do „ Łańcucha Przyjaźni” dołączyła Pani Wiesława Ćwiklińska wicedyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, nauczyciele i pracownicy z przedszkoli oraz mieszkańcy i dzieci spacerujący w tym czasie na osiedlu „ Zielone Wzgórza”. Wykonano zdjęcia z dronu, aby uwiecznić wspólne obchody praw dziecka.

" Prezent bez pudła " większy obrazek nr 11 większy obrazek nr 12 większy obrazek nr 13 większy obrazek nr 14 większy obrazek nr 15 większy obrazek nr 16 większy obrazek nr 17 większy obrazek nr 18 większy obrazek nr 19 Praca Zuzi P. z grupy V Sowy reprezentowała " Rumiankowe Przedszkole' na wernisażu miejskim- prawo dziecka do opieki zdrowotnej większy obrazek nr 21 większy obrazek nr 22 większy obrazek nr 23 większy obrazek nr 24 większy obrazek nr 25 większy obrazek nr 26 większy obrazek nr 27 większy obrazek nr 28 większy obrazek nr 29 większy obrazek nr 30 większy obrazek nr 31