Wycieczka przyrodnicza do Białowieży

Na zakończenie edukacji przedszkolnej dzieci z grupy III " Sowy" i z grupy V " Pszczółki" wraz z Paniami otrzymały zaproszenie od Towarzystwa Przyjaciół Energii Odnawialnej w Białowieży do odwiedzenia Leśniczówki Dziedzinka- miejsca gdzie mieszkała i prowadziła działalność przyrodniczą Pani Profesor Simona Kossak. Jest to dla naszego przedszkola piękny gest współpracy, ponieważ Leśniczówka Dziedzinka jest zamknięta , a dla nas szczególnie w tym dniu odwiedzin zostaje otwarta dzięki uprzejmości TPEO oraz Nadleśnictwa Białowieża. Dzieci mogą poczuć zapach Puszczy Białowieskiej, dotknąć i zobaczyć te miejsca, w których  na co dzień przebywała nasza wspaniała patronka przedszkola oraz Pan Lech Wilczek- przyjaciel przedszkola. Dzieci nie tylko zwiedzają leśniczówkę, ale mogą również w ogrodzie Simony urządzić mały piknik. Ale aby dojść do Leśniczówki dzieci muszą rozwiązać wszystkie zadania przyrodnicze na ścieżce edukacyjnej przygotowanej przez Panią Grażynę Chyrę z TPEO. To jest trudne zadanie ponieważ 3 km ścieżka wiedzie przez Puszczę Białowieską pełną tajemniczych roślin, dużych drzew i śladów zwierząt.

Przed wyjściem do Leśniczówki Dziedzinka odbyło się spotkanie z Panem Tomaszem Somajlikiem autorem książek dla dzieci, którego bohaterem jest Żubr Pompik, tak bardzo lubiany przez dzieci u nas w przedszkolu. Spotkanie odbyło się w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, w którym kiedyś pracę przyrodniczą rozpoczęła Simona Kossak po przyjeździe do Białowieży. Dzieci miały okazję do zwiedzenia Instytutu, obejrzenia ekspozycji zwierząt, ptaków żyjących w Białowieży.  Dzieci na zakończenie wycieczki również zwiedziły Park Białowieski z pięknymi drzewami. Wycieczka udała się, wszyscy wrócili zadowoleni. Na długo zapamiętają tę wycieczkę przyrodniczą.

Dziękujemy serdecznie Pani Irenie Chyrze Prezesowi Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Energii Odnawialnej oraz Pani Grażynie Chyrze również z TPEO, która jest przewodnikiem po Puszczy Białowieskiej, za oprowadzenie dzieci po miejscach bliskich sercu Simonie Kossak. Dziękujemy Nadleśnictwu Białowieża za otworzenie i przygotowanie Dziedzinki naszym wychowankom przedszkola. Dziękujemy Pracowników z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży za miłe i serdeczne przyjęcie przedszkolaków,a takze edukację przyrodniczą.

Tylu ludzi dobrej woli włożyło serce, poświęciło swój czas dzieciom z " Rumiankowego Przedszkola" i za ten ogromny dar z serca dziękujemy i będziemy o tym pamiętać wpisując w grono Przyjaciół Przedszkola.