POŻEGNANIE PANA LECHA WILCZKA

Pan Lech Wilczek zmarł 28 grudnia 2018 roku w wieku 88 lat. Pogrzeb odbył się w Starej Miłosnej

4 stycznia 2019 roku

Pan Lech Wilczek od 2012 roku wielokrotnie gościł w „ Rumiankowym Przedszkolu” im. Simony Kossak . Te spotkania były zawsze przepełnione niezwykłym spokojem człowieka żyjącego w ścisłej harmonii z dziką naturą, a także ciepłem przyjaźni i dobroci serca. Wiele godzin spędzonych na rozmowach, a raczej gawędach o życiu w Puszczy Białowieskiej wśród pięknej przyrody wspólnie z Simoną Kossak, były pięknym wyznaniem uczuć i świadectwem prawdziwej troski o przyrodę.

W 2012 roku w listopadzie Pan Lech Wilczek przywiózł do przedszkola niezwykły podarunek- Lipę wykopaną z Leśniczówki Dziedzinka. Swoim niezniszczalnym zielonym „ maluchem” mimo złych warunków atmosferycznych- „ślizgawicy”, wiózł własnoręcznie wykopane drzewko. Lipę nazwaliśmy -Simona

i wspólnie posadziliśmy ją w ogrodzie przedszkolnym.

Lipa- Simona stała się  naturalnym pomnikiem na cześć naszej patronki Simony Kossak. W tym dniu

Pan Lech i Pani Joanna (siostrzenica Simony Kossak) byli honorowymi gośćmi na uroczystym nadaniu nazw grupom „ Rumiankowego Przedszkola”. Duże wzruszenie i łzy towarzyszyły Panu Lechowi , gdy słuchał hymnu przedszkola i oglądał portrety Simony Kossak namalowane przez dzieci. Cieszył się tym i zawsze to podkreślał, że pamięć o Simonie oraz jej wkład w edukację przyrodniczą będzie kultywowane przez

„ Rumiankowe Przedszkole” w wielu pokoleniach wychowanków , które w tym najbardziej chłonnym wieku rozwojowym ukształtują postawę przyrodnika.

Pan Lech Wilczek włączał się aktywnie w organizowany przez kolejne lata  przez „ Rumiankowe Przedszkole”  konkurs plastyczno- edukacyjny pod hasłem  „ Przedszkolaki kochają przyrodę” o zasięgu wojewódzkim, kierowany do dzieci w wieku przedszkolnym.  Wielokrotnie był jej honorowym patronatem.

Swoim artystycznym „okiem i sercem” odnajdywał samodzielnie wykonane prace przez dzieci, które zawsze osobiście nagradzał. Często te prace zabierał ze sobą do Białowieży.

Kolejne piękne wspomnienie kojarzy się nam z pokazem slajdów przyrodniczych „ Ogród w leśniczówce Dziedzinka”  okraszonym pięknymi fotografiami i opowiadaniami o Simonie, roślinach i jego leśnych mieszkańcach goszczących w  leśniczówce. Dzieci słuchały i oglądały z zachwytem iście  „bajkowe obrazy”, które stworzyła natura z pomocą przyjaźni i pasji przyrodniczej Pana Lecha i Pani Simony. A później była wizyta równie niezapomniana  z autorską biografią „ Spotkanie z Simoną”.

To było bardzo wzruszające spotkanie, tego dnia Pan Leszek pozostawił w każdej grupie swoją książkę

z autografem  , by dzieci mogły mieć bezpośredni dostęp do  biografii Simony Kossak i oglądać piękną przyrodę Puszczy Białowieskiej.

Piękne zdjęcie z rysiem  Simony Kossak, które wita wszystkich przy wejściu do przedszkola oraz Jej  portret zawieszony w holu jest podarunkiem od Pana Leszka dla społeczności „ Rumiankowego Przedszkola”.

To przypomina mi nasze pierwsze spotkanie w styczniu 2012 roku , które miało miejsce w Filharmonii białostockiej, podczas której promował wydanie biografii „ Spotkanie z Simoną”.

Pamiętam ten blask w oczach, kiedy usłyszał o wyborze Simony Kossak na patrona Przedszkola Samorządowego Nr 77 w Białymstoku. Zapisany numer telefonu na autorskiej pocztówce z motylem przechowuję do dziś w swoich pamiątkach. Już po pierwszej rozmowie z Panem Leszkiem wiedziałam

i czułam, że ta wrażliwa dusza potrzebuje iskry dziecięcej radości i miłości. Te wszystkie nasze spotkania

w czasie  były niezwykłą opowieścią, połączeniem naszych ziemskich dróg, po której wcześniej kroczyła

z wielką przyjaźnią Simona Kossak.

Kiedy Pan Leszek walczył z chorobą i nie mógł przyjeżdżać do przedszkola, kontaktowaliśmy się telefonicznie lub  przez Jego przyjaciół, a w szczególności Panią Irenę Chyrę. To dzięki Jej obecności na uroczystościach poświęconych Simonie , Pan Lech wiedział co się dzieje w przedszkolu .

Zdążyliśmy jeszcze w listopadzie tego roku, przekazać album malarski-przyrodniczy  wykonany przez dzieci z serdecznymi życzeniami. Wiem, że się bardzo nim wzruszył i pytał o przedszkole.

Miał nadzieję, że do nas przyjedzie w maju 2019 r na kolejny konkurs plastyczny  i to było Jego nadzieją do walki z ciężką  chorobą.

Panie Leszku  będziemy bardzo tęsknić za Pana ciepłym uśmiechem, pięknymi opowieściami

o zwierzętach i niezwykłej przyjaźni z Simoną Kossak, której świadkiem była otaczająca puszcza

i ściany domu leśniczówki Dziedzinka. Mamy to szczęście, że możemy wczesnym latem odwiedzać to miejsce.

I tak sobie myślę, że będzie Pan naszym niezwykłym przewodnikiem, po miejscach które naznaczone zostały wielką miłością i pasją …

Łzy same napływają do oczu, by zrosić to wspomnienie, które jest tylko cząstką zapisaną w naszych sercach. Ten blask Pana dobrych  niebieskich oczu , z ciepłym przyjacielskim uśmiechem zatrzymamy na zawsze

w Rumiankowym Przedszkolu” w obrazie umiejscowionym obok Simony Kossak.

Wierzymy, że jest tam Pan razem ze swoją Przyjaciółką,  że będziecie czuwać i wspierać ziemskich wędrowców z „Rumiankowego Przedszkola” im. Simony Kossak w Białymstoku.

Darz Bór Panie Leszku

Bogusława Czyrska

Pracownicy Administracji i Obsługi

oraz Wychowankowie