Materiały edukacyjne do pracy zdalnej

opracowanie: Urszula Czykwin

29. 03. 2021 r. (poniedziałek), zajęcia popołudniowe

Opowiadanie na podstawie fragmentu książki ks. J. Twardowskiego KRÓTKA A WIELKA.

Każde dziecko wie, że święto Bożego Narodzenia to święto narodzin Pana Jezusa, ale dlaczego święta Wielkanocne nazywają się Wielkanocą? Przecież Wielkanoc obchodzimy na wiosnę, w marcu albo w kwietniu, a wtedy noce nie są wielkie, ani długie, tylko małe i krótkie. Zimą, kiedy wracacie z przedszkola, to jest już ciemno i trzeba zapalać lampkę. Kiedy się budzicie - w pokoju i na dworze jest ciemno. Taka długa noc. Tymczasem na wiosnę po południu, gdy wracacie z przedszkola jest już widno, a rano słońce wstaje i uśmiecha się.

- Jaka krótka noc.

Dlaczego wiosenne Święta Wielkanocne nazywają się Wielką Nocą - skoro właśnie wtedy noce są krótkie? Wielkanocne Święta nazywamy Wielką Nocą na pamiątkę najwspanialszej Nocy, w czasie której Pan Jezus wstał z grobu, chociaż był przywalony kamieniem. Wielka Noc - to inaczej Noc Niezwykła, Najsławniejsza, Jedyna, ta, o jakiej stale się pamięta, zawsze się z nią cieszymy, z radości uśmiechamy się do baranka i malujemy wesołe jajka.

Zabawa inscenizacyjna z Rodzicami do piosenki: „Wieziemy tu kogucika”

Pierwszy wariant zabawy:

Dwoje dzieci tworzy zaprzęg, Rodzic wchodzi do środka - będzie kogucikiem. Zaprzęgi poruszają się zgodnie z muzyką po całej sali, śpiewając słowa piosenki. Na zakończenie każdej zwrotki zaprzęg zatrzymuje się, a osoba, która jest w środku woła głośno: KUKURYKU! - po czym zamienia się miejscem z woźnicą. Zabawę powtarzamy.

Drugi wariant zabawy:

Zaprzęg może stworzyć rodzic – dziecko. Kogucik to osoba, która jest z tyłu zaprzęgu.

podkład muzyczny do zabawy: (piosenki można nauczyć się i zaśpiewać ją podczas świątecznego spotkania z bliskimi)

Zabawa plastyczna: "Pisklak"

Potrzebne materiały:

- spinacz do bielizny

- papier biały, kolorowy

- nożyce

- mazak, kredki

- klej do drewna lub klej uniwersalny

31. 03. 2021 r. (środa), zajęcia popołudniowe

Zabawa słowno - matematyczna: „Mój koszyczek wielkanocny”

Na środku dywanu stawiamy koszyk, a obok niego kładziemy różne rzeczy (chleb, pisanka, baranek, zajączek, wędlina, babka, sól, chrzan) oraz piłka, klocek, bombka, gwiazdka itp. Ze zwyczajami wielkanocnymi związane jest święcenie potraw, w Wielką Sobotę idziemy z koszyczkiem do kościoła, w którym znajdują się różne rzeczy. Ale czy wszystko to powinno być w wielkanocnym koszyku? Pomóżcie mi. Dzieci wybierają i wkładają do koszyczka tylko te, które związane są ze Świętami Wielkanocnymi.

Kiedy wszystkie elementy wielkanocnego koszyczka znajdują się w środku możemy poprosić dziecko, aby je przeliczyło.

Posłuchajcie, co znaczą te symbole:

CHLEB: W tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym z symboli, ponieważ przedstawia ciało Pana Jezusa. Chleb zawsze gwarantował pomyślność i dobrobyt.
JAJKO: Symbol nowego, odradzającego się życia i zwycięstwa życia nad śmiercią. Przypomina nam, że Pan Jezus zmartwychwstał.
BARANEK: Baranek to Pan Jezus, który oddał swoje życie za ludzi, by następnie zmartwychwstać i odnieść zwycięstwo nad grzechem, złem i śmiercią.
WĘDLINA: Jej obecność w koszyku miała zapewnić zdrowie. Była symbolem dostatku.
SÓL: Uznawano ją za symbol oczyszczenia z grzechów. Poświęcona miała chronić przed złem, zepsuciem.
CHRZAN: Symbolizuje siłę fizyczną.
CIASTO: Symbolizowało umiejętności i doskonałość.
BUKSZPAN: Ze względu na zielone liście, które długo zachowują świeżość po ścięciu, bukszpan stał się symbolem wieczności i nieustannego odradzania się natury. Oznacza wiarę w nieskończoność życia i nadzieję na zmartwychwstanie.

Zabawa muzyczno- ruchowa: „Wielkanocne jajko”.

Dzieci wraz z Rodzicami siadają w kole, przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę. Gdy muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu pisanki oddaje fanta. Kiedy nazbieramy dużo fantów to jedna osoba losuje poszczególne fanty, a pozostałe wymyślają zadanie do wykonania w celu wykupienia fanta.

podkład muzyczny do zabawy (piosenki można nauczyć się i zaśpiewać ją przy wielkanocnym spotkaniu z bliskimi :) )

Praca plastyczna: "Wielkanocny kurczak"

Potrzebne materiały:

- kolorowy papier

- nożyczki

- klej uniwersalny

- piórko, ruchome oczka (jeśli posiadamy w domu, ale bez tego też uda nam się zrobić pracę)

Należy wyciąć kształt jajka – to będzie tułów naszego kurczaka. Odrysować dłonie i wyciąć – to skrzydełka ptaszka. Jeszcze tylko oczy (możesz użyć ruchomych, jeśli posiadasz w domu. Dzióbek i nóżki wytnij z kolorowego papieru, jeśli nie posiadasz kolorowego papieru użyj białego i pokoloruj kredką. Na czubku głowy kurczaka przytwierdź piórko, jeśli nie posiadasz to możesz wyciąć piórko z papieru. Może dodacie jeszcze coś od siebie? Powodzenia J