Ważna informacja dotycząca zdrowia dzieci

Szanowni Państwo,

w związku ze zgłoszonym przypadkiem wystąpienia owsicy u wychowanka naszego przedszkola informujemy, że podjęto wszelkie starania w celu zapobiegania dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

Owsica

Owsik jest pasożytem należącym do nicieni. Rozwija się wyłącznie u ludzi, a najchętniej u dzieci, co ułatwia mu naturalna dla maluchów ignorancja wobec zasad higieny.

Objawy owsicy, czyli choroby wywoływanej przez owsiki, to przede wszystkim świąd w okolicy odbytu. Nasila się on wieczorem i w nocy.

Inne symptomy choroby to: rozdrażnienie dziecka, trudności w koncentracji, problemy ze snem, brak apetytu, nudności, osłabienie, podkrążone oczy, a czasem także wysypki skórne. Rzeczywiście charakterystycznym objawem owsicy, nie tylko paramedycznym mitem, jest zgrzytanie zębami. Nie jest to jednak objaw charakterystyczny tylko dla zarobaczenia. Jeśli wyleczyliśmy owsicę, a dziecko nadal zgrzyta w nocy zębami, zgłośmy to naszemu pediatrze – być może potrzebna będzie pomoc innego specjalisty.

Pozostałe objawy owsików u dzieci:

1. bóle głowy,
  2. bóle brzucha,
  3. sporadyczne moczenie się w nocy,
  4. możliwe zapalenie wyrostka robaczkowego,
  5. problemy z wypróżnianiem,
  6. zapalenie skóry.

Duże nasilenie owsików u dzieci, może często prowadzić do zahamowania rozwoju fizycznego i psychicznego.

źródło: https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,owsiki-u-dzieci---objawy--leczenie,artykul,1647161.html

Ospa wietrzna

W naszym przedszkolu kilkoro dzieci choruje aktualnie na ospę wietrzną.

Ospa wietrzna jest najpowszechniej występującą chorobą zakaźną wśród dzieci. Bywa nazywana tzw. wiatrówką. Zakaźność jest wysoka. Zachoruje prawie każdy, kto miał styczność z chorym, a wcześniej nie chorował. Zakażeń wirusem ospy wietrznej nie wolno bagatelizować. Istnieje ryzyko wystąpienia wielu powikłań. Do objawów ospy zalicza się m.in. osłabienie, gorączkę, katar, ból mięśni, charakterystyczną, swędzącą wysypkę.

Dzieci przechodzą ospę wietrzną łagodnie, jednak nie wolno jej traktować jak błahostki. Z kolei przebieg choroby wśród dorosłych jest cięższy.

Zachorowanie na ospę wietrzną rzadko nie daje żadnych dolegliwości, przebieg najczęściej ma charakter objawowy.

Początkowo obserwuje się objawy ospy wietrznej ogólne:

źródło: https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/ospa-wietrzna-objawy-i-leczenie-ospy-wietrznej,3715,n,192

W związku z wystąpieniem owsicy, ospy wietrznej bądź jakiejkolwiek innej choroby zakaźnej prosimy o przyglądanie się własnym dzieciom w celu ewentualnej potrzeby zgłoszenia się do lekarza i podjęcia stosownego leczenia.

Apelujemy do Państwa również, aby nie przyprowadzać do placówki dzieci z objawami chorób sezonowych takich jak przeziębienie, grypa.

Dzieci chore nie zostaną przyjęte do przedszkola do czasu całkowitego wyzdrowienia.

Zgodnie z zapisem Regulaminu Przedszkola Samorządowego Nr 77 „Rumiankowego Przedszkola” im. Simony Kossak w Białymstoku:

„pkt. 5. Do przedszkola może uczęszczać jedynie dziecko zdrowe, nie wymagające specjalnej opieki. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka nauczyciel może zażądać zaświadczenia lekarskiego.

pkt. 6. W stanach infekcji, chorób skórnych, zakaźnych oraz po urazach (złamania, zabiegi
chirurgiczne i inne) dziecko nie może uczęszczać do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.”

Źródło: https://www.przedszkole77.bialystok.pl zakładka akty prawne/ regulaminy procedury

W codziennej trosce o Państwa pociechy pracownicy naszego przedszkola wykazują się starannością o czystość pomieszczeń, w których przebywają dzieci, dbałością o ich czyste ręce i ubrania, higieniczne warunki spożywania posiłków.

Zapewniamy o poszanowaniu zdrowia wychowanków naszego przedszkola i podejmowaniu stosownych działań w związku z informacjami, które od Państwa otrzymujemy.